Strana 4 z 4
Co říci závěrem? Podruhé jsem testoval monitor s prohnutým panelem o poměru 21:9 a vůbec poprvé s podporou G-Sync v2. Mohu prohlásit, že jsem měl z monitoru lepší „herní“ pocit, než z minule testovaného modelu DELL. Bohužel rozdíl to rozhodně nebyl tak viditelný, aby opodstatnil 15 tisícový příplatek.
Ohledně barevného podání, zde jsem byl celkem spokojený a monitor dopadl totožně jako minule DELL, tedy dobře a nic zvláštního na dnešní poměry. Ovšem i zde bych uvítal 100% pokrytí Adobe barevného spektra. Přece jenom sRBG už patří do průměru a tohle není monitor za průměrnou cenu. S čím jsem byl ale opravdu spokojený, je 100Hz režim. Na plynulosti to přidává celkem dost a pro hraní her je to výborná vlastnost, když k tomu samozřejmě máte odpovídajícím způsobem velký grafický výkon. Jako herní monitor nepochybuji, že tohle je jeden z nejlepších, který si domů můžete pořídit. Nemá sice 4K rozlišení, ale je velký a širokoúhlý, což dělá hodně. Dílenské zpracování je velmi dobré. V kombinaci s výkonnou grafikou opravdu velmi herní záležitost :). Samozřejmě monitor lze používat i na vše ostatní k plné spokojenosti 99% potencionálních uživatelů, snad jen pro grafiky to není monitor s dostatečně „profi“ kvalitami, ale také jej ACER takto neprofiluje.
Největším problémem je tak již zmíněná cena, kdy 35 tisíc korun vč. DPH je vážně přehnané. Vždyť kvalitní 4K monitory s 32“ stojí dnes už běžně lehce přes 20 tisíc, zahnutá konkurence podobného typu začíná na 20 tisících. ACER sám má pak ještě model Acer Gaming XR342CK, který sice není PREDATOR, ale vypadá hodně podobně, má podobné (v podstatě stejné) parametry, navrch má FreeSync s až 75Hz a stojí „jen“ 27 tisíc. Těch 35 tisíc za PREDATOR X34 je prostě „trochu“ přehnané a rozhodně by za 25-27 tisíc byl mnohem zajímavější volbou. Z hlediska výbavy a zpracování považujeme za největší problém, že by měl mít za ty peníze GSync i FreeSync (Adaptive Sync), protože musíte mít určitou grafiku, aby to fungovalo, čili takhle hrozí, že s výměnou grafické karty (pokud teď máte NVIDIA) v budoucnu (za AMD), budete měnit i monitor, budete-li chtít technologii „vyhlazování snímkové frekvence“ používat nadále. A to hlavně proto, že GSYNC není a nebude standardem, kterým se v této oblasti stal už před časem právě AMD FreeSync alias Adaptive Sync, který dnes najdete na spoustě nových monitorů a nestojí na rozdíl od GSYNC nic navíc.
Situace je tedy taková, že pokud chcete 34“ zahnutý IPS monitor ACER s 3440x1440, tak jako majitel NVIDIA si pro GSYNC podporu musíte připlatit na tento 35tisícový PREDATOR model, zatímco velmi podobný model (parametrově i konstrukcí) s FreeSync (Adaptive Sync) pro AMD (a brzy i Intel) v podobě Acer Gaming XR342CK, stojí mnohem konkurenceschopnějších 27 tisíc korun. Každopádně opět musíme zopakovat, že 34“ se zahnutím a rozlišením 3440x1440 je tohle velmi dobré a výkonově „uživitelné“ řešení pro opravdu skvělý herní zážitek.
Hodnocení ACER Predator X34 (X34A): 85%
(doporučeno ale jen pro majitele NVIDIA grafik kvůli GSYNC)
Za zapůjčení monitoru děkujeme Českému zastoupení společnosti Acer
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|