Strana 3 z 4
Monitor je tedy svým zaměřením hlavně herní, ovšem díky velmi kvalitnímu 8bit panelu ho lze samozřejmě používat jako běžný monitor. Pro grafickou práci není vyloženě určený, samozřejmě se dá použít, ale určitě to není jeho zaměřením. Tím je prostě předně hraní her a úloha běžného domácího monitoru. A tak jej také většina uživatelů bude používat. Samotné testování proběhlo na sestavě s procesorem Ryzen 9 7900X, základní deska ASUS X670E Crosshair Hero s grafickou kartou Sapphire Radeon RX 7900XTX 24GB. O napájení cele sestavy se pak staral 1000W zdroj s certifikaci ATX 3.0 FSP Hydro G Pro.
Použitý 8-bit IPS FHD patří mezi dnešní běžný standard, co v současně době na trhu lze zakoupit v této cenové hladině. dosahuje na velmi slušných 123% sRGB a 94% DCI P3, což je na čistě herní cenově dostupný monitor rozumná hodnota.
Co se týče kvality podsvícení, neměl testovaný kus žádný problém, skoro až nejde poznat, zda je monitor vypnutý, nebo je na něm jenom aktivní černé pozadí. V tomto ohledu patří rozhodně mezi hodně nadprůměrné monitory na trhu, pokud jde o rovnoměrnost podsvícení. Na druhou stranu má jen 250cd/m2, takže by bylo dost trestuhodné, kdyby takto nízký jas (na dnešní dobu) nebyl alespoň pěkně rovnoměrný. S ohledem na tuhle úroveň jasu je však poněkud úsměvné hovořit o podpoře HDR 10, kterou výrobce udává, protože prostě o žádném smysluplném HDR se zde nedá moc mluvit, panel na to nemá zkrátka dostatek jasu.
Díky použitému IPS panelu se zde bohužel setkáváme s takzvaným Glow efektem, kdy z bočního pohledu panel chytne do fialova barevný nádech. Ovšem musím uznat, že se s tímto problémem výrobce popral velmi dobře a daný efekt je zcela minimální. Pokud byste se tomuto chtěli vyvarovat zcela, budete muset zakoupit jiný model s VA panelem, který na toto netrpí. Velmi také chválím matnou povrchovou úpravu obrazovky, díky které zde nejsou žádné nežádoucí odlesky při bočním osvětlení.
Panel tedy směřuje svým zaměřením na hraní her, má parádních 165Hz, což je vůči standartním 60Hz obrovský rozdíl. Ten poznáte už v prostředí Windows, kdy je mnohem plynulejší kurzor myši a „netáhne“ se za ním onen „stín“ při velmi rychlém pohybu. Mnou testovaná Radeon RX 7900 XTX 24GB neměla s monitorem žádný problém a Free Sync Premium Pro fungoval ihned po zapojení. To lze velmi snadno ověřit jak v ovladačích grafické karty, ale i přímo v menu monitoru.
Pokud vy vás zajímalo propojení monitoru s grafickou kartou Nvidia, tak oficiální certifikaci (placená) G-Sync Compatible monitor nemá. Takže může Vám sice fungovat i na grafické kartě GeForce, ovšem výrobce nenese žádnou odpovědnost, pokud by fungoval špatně nebo s chybami. Proto doporučuji se držet spíše grafických karet Radeon, které jsou s Free Sync 100% kompatibilní, ale obecně to s NV kartami také funguje (musí, FreeSync je fakticky průmyslový standard dnes s ohledem na jeho rozšíření).
Já jsem nakonec monitor aktivně používal denně po dobu jednoho týdne v několika hrách a to i v moderním CyberPunk kde jsem díky Radeonu RX 7900 XTX 24GB neměl problém v nativním rozlišení vymačkat ze hry oněch 165FPS. Musím uznat, že je zde značný rozdíl v plynulosti hry mezi standartními 60Hz a maximálním možným nastavením při 165Hz.
Pokud jde o nastavení monitoru, nakonec jsem skončil u 70% jasu a 50% kontrastu. Co se týče přednastaveného barevného režimu, nejvíce se mi líbil profil obrazu „Standart“. Samozřejmě není problém si barvy odladit ručně přesně dle svých požadavků.
Pokud jde o provozní vlastnosti, výrobce uvádí maximální spotřebu 42W maximálně. Ta platí při maximálním jasu se zapnutým HDR režimem. Bez něj, tedy v běžných nastaveníchna nižší jas, je spotřeba značně nižší. Běžně se pohybuje kolem 25-29W v závislosti na nastavení. Monitor má také dva integrované reproduktory o výkonu 2x2W. Nejedná se tedy o nic exkluzivního a rozhodně se jedná spíše o takovou „nouzovku“, když nemáte po ruce ani sluchátka ani nějaké reprobedny, či soundbar.
Takže k závěrům …
|