Strana 4 z 4
Byl jsem celkem hodně zvědav, jak na tom je dnes takový typický opravdu cenově dostupný herní monitor v současné generaci, který testovaný kousek přímo reprezentuje. ASRock a jeho relativní novinka PG27FF1A je opravdu úplným základem nabídky herních monitorů tohoto výrobce a samozřejmě z dobrého důvodu. Není už moc co očesat, ačkoliv papírově vypadá schopně a před několika lety/generacemi by z toho byli všichni paf. Dnes už ale i za tyhle peníze v této generaci monitorů jde o naprosto standardní parametry, bez kterých by jej snad ani nemohl výrobce uvést na trh a být konkurenceschopný. Zkrátka i za méně než 5 tisíc korun, musí mít levný monitor solidní IPS panel s vysokou obnovovací frekvencí a nízkou odezvou a s FreeSync Premium k tomu. Takže nepochybně významný posun vpřed ve srovnání s praktickou kvalitou monitorů za dostupnou cenu v předchozích generacích a letech.
ASRock sám sice s herními monitory moc zkušeností nemá, tento model je zatím jeden z prvních, který doposud uvedl na trh, ovšem rozhodně se mezi konkurencí neztratí. Za mě osobně se mi líbí jak po stránce designu, tak i svým rozumným zpracováním. Co mě hodně překvapilo, byla celková kvalita obrazu, zejména po stránce barev. Opravdu na míle daleko od toho, co bylo u levných monitorů běžné. PG27FF1A má pěkný obraz. Samozřejmě jsou zde kompromisy s ohledem na veli dostupnou cenu.
Tím hlavním je podsvícení, které je sice krásně rovnoměrné, ale s jen 250cd/m3 to opravdu není model pro fandy HDR obsahu, jakkoliv výrobce uvádí podporu HDR 10 apod. Diskutabilní je také ono 1920x1080 rozlišení v roce 2023. Ale tohle není ani vlastně problém monitoru, jako zkrátka vlastnost. Jsou totiž mezi námi stále tací, kterým FHD vyhovuje. Třeba proto, že nikdy nezkusili vyšší rozlišení :). Současně má takto nízké rozlišení výhodu v tom, že nepotřebuje nijak extrémně výkonnou grafickou kartu, vystačíte si i s velmi levnými kartami či dokonce jen integrovaným řešením v CPU. Nemluvě o možnosti využívat skutečně té 165Hz frekvence s generováním 165FPS i na cenově rozumných herních kartách v tomhle „nízkém“ rozlišení. A tomu všemu také odpovídá extrémně nízká spotřeba monitoru, kdy se v praxi bavíme o pouhých 25 – 29W. Zkrátka ano, mít dnes sice moderní monitor, ale stále s jen 1080p, má své výhody.
Pochopitelně ale těžko jej lze doporučit (a asi by se na něj ani nikdo nedíval) těm, kteří už mají zkušenosti a jsou zvyklí na vyšší jemnější rozlišení, kdy 4K nebo i jen 1440p na 27“ je prostě o něčem jiném než jen 1080p na 27“. Zkrátka dokud nejste naučení a zvyklí na vyšší rozlišení, tak s FHD není problém ani v roce 2023 :). Tím spíše, s ohledem na ty peníze, které tenhle základní herní monitor stojí.
Za cenu dnes kolem 4900 korun vč. DPH je velmi solidním základem, kdy na trhu je velké množství monitorů se stejnými nebo i horšími parametry, co stojí i nezanedbatelně více, ale žádný, tkerý by byl levnější. Pravdou však je, že je tu pár velice podobných prakticky parametrově stejných za podobnou cenu, kdy jednoduše není moc co vymyslet a na čem ušetřit. Tady jsme v nejnižší cenové hladině a bojuje se tak doslova už o desetikoruny. ASRock se zde ovšem se svým PG27FF1A rozhodně neztratí. Má dobrý obraz, dobré parametry i rozumné zpracování a je cenově jedním z nejdostupnějších takových vůbec. Opravdu solidní základ pro hráče i domácí uživatele obecně. Je však pravdou, že ceny lepších panelů šly výrazně dolů, takže není dnes problém mít 27“ 1440p se 144 až 165Hz za cenu jen o několik set korun vyšší. Až pokud byste chtěli srovnatelný 4K se 144 či 165Hz, tak tady je velký cenový skok, kdy se bavíme stále o 15 tisících minimálně. Není ale problém mít 4K se 60Hz za 6 tisíc, což však není asi přímo srovnatelná nabídka s těmi rychlými 1080p/1440p modely za cenu kolem 5 – 7 tisíc.
Testovaný ASRock PG27FF1A tedy není perfektní, ale ani na to neaspiruje. Cílem zde bylo za velmi dostupnou cenu nabídnout solidní panel, rychlý panel s pěkným obrazem. A to se povedlo. Za méně než 5 tisíc jde o velmi dostupný a levný monitor, přitom má prostě vše zásadní, co hráč vlastně potřebuje. Včetně tedy FreeSync v kombinaci se 165Hz panelem, kdy těch potřebných stabilních až 165FPS jste díky jen 1920x1080 rozlišení, schopni generovat i s cenově velmi dostupnými grafickými kartami. Speciálně u méně graficky náročných her, kde na počtu FPS záleží (tedy multiplayer). Takže ano, i v roce 2023 si podobný FHD monitor najde své nadšené uživatele, byť tlak parametrově podobných monitorů s vyšším rozlišením 1440p je značný, protože už jsou dnes jen o trochu dražší.
Jedinou věc, kterou bych ASRock PG27FF1A monitoru vyloženě vytkl, je absence výškového nastavení, tedy klasicky ve stojanu, ovšem vzhledem k ceně je to asi pochopitelné. Druhou věcí je pak uvádění podpory HDR. Ano, technicky jej má, ale stejně jako u všech ostatních panelů s méně jak 800 nity je na debatu, zda je vůbec k něčemu. Ale ano, technicky HDR má. Celkově je ASRock PG27FF1A solidní základní monitor. Rozumná velikost, rozumný panel s pěkným obrazem, a hlavně rychlý s AMD FreeSync. Vše, co nadšený domácí hráč potřebuje, zde sice v nízkém 1080p rozlišení, ale i to má své výhody. Pokud zkrátka stále nechcete jít s rozlišením výše, představuje ASRock PG27FF1A za tu velmi dostupnou cenu obrovský kvalitativní a praktický skok ve srovnáním s předchozími generacemi cenově srovnatelných FHD monitorů. Takže jestli z nějakého takového staršího přecházíte, budete nadšeni praktickým přínosem 165Hz a FreeSync i kvalitou panelu, a to přes fakt, že ano, dnes jde o naprostý základ nabídky podobných monitorů. Od nás si tak odnáší naše ocenění pro vynikající poměr cena/výkon. Kdy za maximálně nízkou cenu má prostě vše, co by solidní použitelný monitor pro hráče měl dnes mít.
Za poskytnutí monitoru PG27FF1A na recenzi děkujeme společnosti ASRock
Za poskytnutí testovací sestavy děkuji
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|