Ačkoliv mnozí považují 4K rozlišení u monitorů za mainstream, ne každý jej má, či dokonce chce 4K monitor. A to buď z důvodů nedostatečného výkonu grafické karty, kdy mít třeba 120FPS ve 4K je stále dost náročné proti 120FPS ve FHD. Anebo prostě kvůli ceně, kdy velký rychlý kvalitní 4K je stále záležitost minimálně kolem 15 – 20 tisíc, když nechcete dělat kompromisy. Samozřejmě ti, kteří už si zvykli na jemné 4K rozlišení, těžko půjdou zpět na 1440p nebo dokonce 1080p. Ovšem ti, kteří ještě nejsou 4K „nakaženi“, a stále třeba i mají starší 1080p modely, mohou být stále s takovým moderním FHD monitorem spokojeni. Tím spíše, že dnes rozumně velký IPS panel s rychlými 165Hz stojí velmi dostupné peníze. A tak jsme si řekli, že se ještě na jeden takový podíváme. Prakticky základ nabídky rozumných monitorů.
V dnešní recenzi tu tak máme nedávno uvedený herní monitor PG27FF1A od společnosti ASRock. Ta je asi pro většinu lidí známá spíše výrobou základních desek, nebo grafických karet AMD. Ovšem nyní vstupuje společnosti na trh i s vlastní řadou herních monitorů a rozhodně je z čeho vybírat. Aktuálně je v nabídce hned šestice modelů v rozmezí 27-34“, kde dnes testovaný model představuje základ celé nabídky, a to jak parametrově, tak cenově. ASRock PG27FF1A můžete mít aktuálně již pod 5 tisíc korun vč. daně. Co za tyhle velmi dostupné peníze nabídne?
Rozumně kvalitní, ale dnes už vlastně běžný IPS panel s 8bit barvami, díky tomu má na čistě herní monitor i nadstandartní barevný rozsah 123% sRGB a 94% DCI-P3. Co se týče odezvy v režimu grey to grey je to 1ms a panel poskytuje maximální svítivost 250cd/m3, což je parametrově asi největší potenciální zádrhel, ale vzhledem k ceně očekávatelná slabina. Tím spíše, když výrobce mluví o podpoře HDR 10. Statický kontrast je pak 1100:1. Ten dynamicky bohužel výrobce neuvádí. Nechybí perfektní pozorovací úhly 178°atd, to je ale pro IPS panely typické.
Monitor pochopitelně nemá placenou certifikaci a G-Sync Compatible od Nvidie. Což však ničemu nevadí, protože G-SYNC je dnes jen marketing, ale technicky je to mrtvá technologie, protože prakticky všechny monitory na trhu mají FreeSync nebo z něj odvozený průmyslový standard AdaptiveSync. Takže i NV grafiky s tím musí prostě fungovat (a fungují). Testovaný monitor má FreeSync Premium s LFC. Ohledně rozsahu frekvence, v jakém Free Sync na tomto monitoru funguje, je to 48 až 165 Hz včetně podpory LFC (Low Framerate Compensation). Tedy ideální.
Přednosti tohoto monitoru:
27“ FULL HD IPS panel s rychlostí odezvy 1ms
Obnovovací frekvence 165Hz
FreeSync Premium s podporou LFC
Flicker Free, Low Blue Light Technology
8bit panel s 94% DCI-P3 sRGB 123% s HDR
2x HDMI 2.0 (HDCP 2.2), 1x DisplayPort v1.2
Výrobce dále slibuje špičkovou kvalitu podsvícení a funkce šetrné k lidskému zraku, jako je Low Blue Light Technology, Flicker Free Technology a další. Monitor má také integrované dva reproduktory o výkonu 2x2W a 3,5mm jack.
Takže jaký je tento cenově dostupný monitor v praxi?