ASRock PG32QF2B – TEST a RECENZE univerzálního 165Hz VA QHD monitoru za dobrou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Wednesday, 21 June 2023
Přejít na obsah
ASRock PG32QF2B – TEST a RECENZE univerzálního 165Hz VA QHD monitoru za dobrou cenu
Monitor
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Monitor je tedy svým zaměřením hlavně herní, ovšem díky rozumným kvalitám 8bit VA panelu ho lze samozřejmě používat třeba i na občasnou prací s fotkami apod. V tomto případě bych ale doporučil jeho kalibraci optickou sondou, kdy dokážete z panelu vymačkat jeho maximální potenciál. Herní monitory totiž neprochází náročnou kalibrací, když opouštějí továrnu, jako je tomu zvykem u profesionálních grafických monitorů. Samozřejmě většina uživatelů ho bude používat hlavně na hraní her. Dobrou zprávou je že i přes vyšší rozlišení QHD dokáže monitor zobrazit 165Hz/165FPS nativně. Samotné testování proběhlo na sestavě s procesorem Ryzen 9 7900X, základní deska ASUS X670E Crosshair Hero s grafickou kartou Sapphire Radeon RX 7900XTX 24GB. O napájení cele sestavy se pak staral 1000W zdroj s certifikaci ATX 3.0 FSP Hydro G Pro.

Použitý 8-bit VA patří mezi to lepší, co v tomto druhu panelů v současně době na trhu lze zakoupit. Dosahuje na velmi slušných 116% sRGB a 92% DCI P3, což je na čistě herní monitor skvělá hodnota. Většina herních monitorů používá horší 6bit panely a je to velmi poznat.

Panel tedy směřuje svým zaměřením na hraní her, má parádních 165Hz, což je vůči standartním 60Hz obrovský rozdíl. Ten poznáte už v prostředí Windows, kdy je mnohem plynulejší kurzor myši a „netáhne“ se za ním onen „stín“ při velmi rychlém pohybu. Mnou testovaná Radeon RX 7900 XTX 24GB neměla s monitorem žádný problém a Free Sync Premium Pro fungoval ihned po zapojení. To lze velmi snadno ověřit jak v ovladačích grafické karty, ale i přímo v menu monitoru.

Pokud vy vás zajímalo propojení monitoru s grafickou kartou Nvidia, tak oficiální certifikaci G-Sync Compatible monitor nemá. Takže může Vám sice fungovat i na grafické kartě GeForce, ovšem výrobce nenese žádnou záruku funkčnosti, pokud by fungoval špatně nebo s chybami. Nicméně je to prostě o standardech, kdy G-SYNC není oficiálně uznaný standard, FreeSync/Adaptive Sync ale ano, rozdíl je prostě hlavně v tom, že za G-SYNC chce NV zaplatit od výrobců/uživatelů, za funkčně to samé v podobě FreeSync však platit nic nemusíte, AMD poplatky nevybírá. V praxi pak FreeSync funguje dobře na AMD i NV kartách, samozřejmě jen s AMD máte plnou podporu všeho, včetně nejnovějších HDMI/DP standardů.

Já jsem nakonec monitor aktivně používal denně po dobu jednoho týdne v několika hrách, a to i v CyberPunk kde jsem díky Radeonu RX 7900 XTX 24GB neměl problém v nativním rozlišení vymačkat ze hry oněch 165FPS. Musím uznat, že je zde značný rozdíl v plynulosti hry mezi standartními 60Hz a maximálním možným nastavením při 165Hz. Byť samozřejmě platí, že mezi 60 vs 120 FPS/Hz je znatelný rozdíl, mezi 120 FPS/Hz a třeba i 165 už to většina lidí ve většině hrách nepozná, pokud to nemá vyloženě vedle sebe.

Co se týče kvality podsvícení, neměl testovaný kus žádný problém, skoro až nejde poznat, zda je monitor vypnutý, nebo je na něm jenom aktivní černé pozadí. V tomto ohledu patří rozhodně mezi hodně nadprůměrné monitory na trhu.

Díky použitému VA panelu zde nehrozí ani celkem otravný Glow efekt, což je velmi pozitivní. Velmi také chválím matnou povrchovou úpravu obrazovky. Díky tomu zde nejsou žádné nežádoucí odlesky.

Pokud jde o nastavení monitoru, nakonec jsem skončil u 70% jasu a 50% kontrastu. Co se týče přednastaveného barevného režimu, nejvíce se mi líbil profil obrazu „Standart“. Samozřejmě není problém si barvy odladit ručně přesně dle svých požadavků.

Pokud jde o provozní vlastnosti, výrobce uvádí maximální spotřebu 90W maximálně. Ta platí při maximálním jasu se zapnutým HDR režimem. Bez něj, tedy na nižší jas, je spotřeba značně nižší. Běžně se pohybuje kolem 40-45W v závislosti na nastavení. Monitor má také dva integrované reproduktory o výkonu 2x2W. Nejedná se tedy o nic exkluzivního a rozhodně se jedná spíše o takovou „nouzovku“, když nemáte po ruce ani sluchátka ani nějaké reprobedny, či soundbar. Co ale velmi chválím je nápad umístit do stojanu monitoru Wi-Fi antény. Pokud totiž vaše základní deska disponuje Wi-Fi připojením, je toto řešení mnohem lepší než antény, co k základní desce dostanete. Já to měl možnost porovnat na mé desce ASUS X670E Crosshair Hero a opravdu jsem zaznamenal mnohem lepší signál i přenosové rychlosti něž ty malé klasické anténtky, které k desce dostanete.

Takže k hodnocení.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 397x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 257x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 846x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1156x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1471x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 6