Strana 3 z 4
Zapojení monitoru je stejné, jako u většiny jiných. Použitý panel je tedy 10bit (8bit+ FRC) VA W-LED s ultra rychlou odezvou. Na čem výrobce hodně zapracoval je mnohem lepší úroveň jasu, než jeho předchozí modely a VA obecně. Slibovaných 550 cd/m2 je v této cenové hladině velkých VA celkem velký nadprůměr, stále zde máme mnoho konkurenčních modelů, které nemají ani 400-450 cd/m2. V SDR praxi má ale spíše kolem 500cd/m2, což je stále slušný, tu špičku má v HDR režimu.
Pokud jde o barvy, naše testy ukazují, že si výrobce nevymýšlí s těmi 91% DCI-P3, ještě lepší hodnota platí o sRGB pokrytí. Barevný rozsah tedy není nějak prvotřídní, ovšem nejde o model cílený na grafiky a profesionály, ale na hráče a subjektivní dojem z barev je rozhodně skvělý, stejně jako pozorovací úhly, které jsou perfektní 178° a obraz se nijak nezkresluje při pohledu extrémně z boku nebo jiného úhlu.
Jde o rychlý VA panel, má 165Hz a papírových 1ms(MPRT). Tedy pro běžného hráče naprosto dostatečná hodnota a lepší odezvy a vyšší Hz mají pochopitelně OLED monitory s cenou za podobnou úhlopříčku stále dvoj až trojnásobnou. Takže to nemá smysl srovnávat. Ostatně dosáhnout v současných běžných hrách na 165FPS při rozlišení 3440x1440 bude asi větší výzva ;). Takže monitor má rozhodně vše, co běžný hráč potřebuje a skutečně může využít.
Pokud máte ve svém počítači grafickou kartu od AMD, rozhodně doporučuji si zapnout v menu monitoru funkci AMD FreeSync Premium. Následně si ověřte přímo v ovladačích grafické karty, zda je tato funkce skutečně aktivní a v jakém pracuje rozsahu. V mém případě na grafické kartě Sapphire Radeon RX 7900XTX nitro+ to bylo 48-165Hz.
Já jsem nakonec monitor aktivně používal denně po dobu jednoho týdne v několika hrách, a to i v CyberPunk kde jsem díky Radeonu RX 7900 XTX 24GB neměl problém v nativním rozlišení vymačkat ze hry oněch 165FPS. Musím uznat, že je zde značný rozdíl v plynulosti hry mezi standartními 60Hz a maximálním možným nastavením při 165Hz. Byť samozřejmě platí, že mezi 60 vs. 120 FPS/Hz je znatelný rozdíl, mezi 120/144 FPS/Hz a třeba i 165 už to většina lidí ve většině hrách nepozná, pokud to nemá vyloženě vedle sebe.
Co se týče kvality podsvícení, neměl testovaný kus žádný problém, skoro až nejde poznat, zda je monitor zapnutý a je na něm jenom aktivní černé pozadí. V tomto ohledu patří rozhodně mezi hodně nadprůměrné monitory na trhu. Pokud jde o nastavení monitoru, nakonec jsem skončil u 70% jasu a 60% kontrastu. Co se týče přednastaveného barevného režimu, nejvíce se mi líbil profil obrazu „Standart“ a „Game“. Samozřejmě není problém si barvy odladit ručně, přesně dle svých požadavků.
Pokud jde o provozní vlastnosti, výrobce uvádí maximální spotřebu 100W maximálně. Ta platí při maximálním jasu se zapnutým HDR režimem. Bez něj, tedy na SDR, kdy má jas max. kolem 500cd/m2, je spotřeba značně nižší. ASRock udává typickou spotřebu 65W. Z našich zkušeností se však běžně pohybuje kolem 40 až 60W v závislosti na nastavení jasu (75 – 100%). Monitor má také dva integrované reproduktory o výkonu 2x2W. Nejedná se tedy o nic exkluzivního a rozhodně se jedná spíše o takovou „nouzovku“, když nemáte po ruce ani sluchátka ani nějaké reprobedny, či soundbar.
Co ale velmi chválím je nápad umístit do stojanu monitoru Wi-Fi antény. Pokud totiž vaše základní deska disponuje Wi-Fi připojením, je toto řešení mnohem lepší než antény, co k základní desce dostanete. Já to měl možnost porovnat na mé desce ASUS X670E Crosshair Hero a opravdu jsem zaznamenal mnohem lepší signál i přenosové rychlosti, něž ty malé klasické anténky, které k desce dostanete.
Takže k závěrům a poznatkům z praxe …
|