Strana 4 z 4
Phantom Gaming PG34WQ15R3A je rozhodně velmi zajímavý velký herní monitor. Má samozřejmě hromadu konkurentů, kdy 34“ modely jsou hojně zastoupené. Ty základní začínají už kolem 7 tisíc korun s podobnými parametry, ale jsou pomalejší a mají obvykle znatelně horší jas. Kolem 9 – 10 tisíc už ale začínají srovnatelné panely. A najdeme tam také model PG34WQ15R2B. Dnes sice testujeme verzi PG34WQ15R3A, ale troufám si říci, že ten první jmenovaný bude pro mnohé zajímavější. Jde totiž o stejný monitor z hlediska panelu a všeho, vyjma RGB podsvětlených prvků vzadu. Ty má jen naše testovaná verze, včetně toho 1,3“ PG mini-OLED displeje na zádech (stojanu), kdy bez obojího se většina úplně klidně obejdete. Speciálně když námi plně vybavená RGB/mini displej varianta stojí 13 000 korun, zatímco ta verze bez toho stojí 10 390 korun vč. DPH. Panel a všechny vlastnosti jsou prostě stejné.
Takže ten levnější (R2B) je pochopitelně zajímavější a podstatně konkurenceschopnější za ty peníze. Pokud ale opravdu chcete to RGB podsvícení vzadu, tak si můžete připlatit na tu R3A variantu. Ale to je opravdu to jediné, na co připlácíte. Z hlediska obrazu a konstrukce jsou prostě jinak stejné. Oba mají i ten šikovný prvek integrované Wi-Fi antény ve stojanu.
Pokud jde o velikost obrazovky vs. rozlišení, poskytuje 34“ panel s rozlišením 3440x1440 příjemné PPI 110, což sice není 4K na 32“, na co už jsme mnozí zvyklí, ale pokud ještě nejste „zkažení“ 4Kčem, bude se vám obraz líbit. Odezva a rychlost jsou dobré, speciálně na prohnuté velké VA. Vše společně s technologii Free Sync Premium, která dokáže pracovat v rozmezí 48-165Hz, co jsem si ověřil na grafické kartě Radeon RX 7900XTX 24GB od AMD, poskytuje plynulý obraz s praktický dosažitelnými FPS. Samozřejmě VA panel nemůže soupeřit s některými špičkovými IPS natož s OLED. Jenže má také své výhody, poskytuje vyvážený obraz s dobrými barvami a vlastnostmi za rozumnou cenu. Ano, OLED je ve všech ohledech lepší, jenže srovnatelně rychlý jasný 34“ QD-OLED monitor stojí stále minimálně 24-25 tisíc korun dnes, což je prostě zcela jiná cenová kategorie a nemá tedy smysl srovnávat dnes testovaný panel za 10 (resp.13) tisíc s OLEDovými panely za více jak dvojnásobek. Samozřejmě pokud máte na 34“ OLED monitor, asi se nebudete jiným zabývat ;).
Co bych testovanému modelu vytkl? Snad absence USB rozbočovače, ovšem u herního monitoru v tom nevidím zas tak nepřekonatelný problém a také musím přihlédnout k tomu, že se jedná o jeden z nejlevnějších herních panelů s těmito parametry aktuálně na trhu. Co chválím je dobrý nápad s Wi-Fi integrovanou anténou v noze monitoru, což značně vylepšuje signál Wi-Fi sítě, pokud používáte integrovanou Wi-Fi na vaší základní desce, protože většina výrobci dodává k základním deskám opravdu jenom malé anténky s výkonem 2dBi, které s tomuto řešení nemohou konkurovat. Nemluvě samozřejmě o mnohem lepším umístění té antény.
ASRock Phantom PG34WQ15R3A s těmi extra RGB prvky a 1,3“ mini-OLED displejem je zajímavý pro nadšence v tomto směru, ale pokud to podsvícení a obrázky vzadu nepotřebujete, je tu jinak „monitorově“ identický PG34WQ15R2B bez toho, který vychází o několik tisíc levněji. A má velmi zajímavý poměr cena/výkon. A rozhodně si tak lépe stojí vůči početné konkurenci. Výběr tedy máte.
Pokud ještě nejste zkažení 4K rozlišením a kvalitami OLED monitorů, což je bohužel problém pro nás testery, a přecházíte ze starých menších pomalých LCD, budete z těchto velkých rychlých ASRock VA panelů nadšeni. Jsou to velmi dobré velké praktické monitory, vhodné pro běžnou činnost ale i herní nadšence (s ohledem na prohnutí jsou spíše vhodnější pro hráče, na práci stále preferuji rovný panel). A to vše za velmi rozumnou cenu bez nějakých kompromisů. Takže určitě stojí za pozornost …
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|