Strana 3 z 4
- Zapojení, nastavení a fungování v praxi
Zapojení modemu a jeho nastavení je jednoduché a stačí se držet přiloženého návodu, který je v češtině. Přívod internetu zapojíme do „WAN“ konektoru, a poté obyčejný přímý sítový kabel do „LAN1-4“ a druhý konec do PC. Poté spustíme internetový prohlížeč, v mém případě Firefox, a zadáme IP adresu modemu, což je 192.168.1.1 Objeví se základní okno, kde kliknete na tlačítko „Create A New Network“
Poté stačí vyplnit názvy bezdrátových sítí a vyplnit heslo, pokud chcete mít tyto sítě zabezpečené.
Poté Vás průvodce vyzve na vyplnění údajů k samotného přístupu do hlavního routeru.
Poté vás router zkontroluje, zda není k dispozici nový firmware a pokud ano stačí pouze odsouhlasit jeho stažení a instalaci.
Poté se jenom objeví informační okno, kde si zkontrolujete vyplněné heslo a název sítí.
Po tomto kroku už vás vyzve průvodce abyste se přihlásili do hlavního menu routeru a zde si ukážeme jak se nastavuje AiMesh.
V hlavním menu se po chvilce objeví okno s informací, že hlavní router našel druhý a zda chcete nastavit AiMesh a oba routery tedy spárovat do jedné WiFi sítě.
Po odkliknutí tlačítka „použít“ se oba routery spárují a objeví se nové informační okno o úspěšném spárování. To lze provést buď bezdrátově, pokud není možnost oba routery spojit klasickým síťovým kabelem. Já samozřejmě doporučují použít kabel, cela WiFi síť je pak mnohem stabilnější a jsou i lepší přenosové rychlosti.
AiMesh je tedy nastaven a pojďme k samotnému testování, jak to vše funguje.
- Testování signálu WIFI sítě
Router jsem testoval v rodinném dvou-patrovém domku, kde jsou kamenné, skoro metrové zdi. Takže pro modem pořádná výzva. Mezi jednotlivými pokoji jsou pak cihlové a také ne tak široké.
- Dosah sítě – Mobil: iPhone Xs
Pohyboval jsem se po rodinném domku, kde byl hlavní router umístěn v přízemí zhruba uprostřed baráku hned za skoro metrovou nosnou kamennou zdí. Druhý sekundární router byl v patře propojen síťovým kabelem.
Signál jsem měl všude i ve velmi krajních polohách domu, kde šel signál už přes víc jak tři zdi.
Lepší dosah jsem naměřil u 2.4 GHz sítě (zřejmě dáno telefonem).
Díky celkem šesti anténám jsem byl schopen se stále připojit i v blízkém okolí domu, rychlost byla stále velmi použitelná.
- Dosah sítě – 17“ notebook HP 8560W
Zde jsem dopadl mnohem lépe, což přisuzuji silnějším anténám zabudovaných v displeji notebooku.
Téměř plný signál jsem naměřil po celém domě a byl jsem schopen se připojit i venku mimo barák se stále velmi slušnou rychlostí přenosu.
Ohledně rychlosti routeru pomocí notebooku jsem naměřil ve stejné místnosti bez příčky kolem 130-150 MB/s tedy 1000-1200 Mb/s, což není vůbec špatné. Pokud jsem s notebookem šel do druhé místnosti a signál musel jít přes kamennou zeď, zhoršila se rychlost na 90-110 MB/s. Přes 2-3 zdi pak rychlost klesla na 70-80 MB/s. Nicméně právě dvojice modemů by tohle měla eliminovat, protože většinou můžete být v dosahu jednoho nebo druhého pro lepší signál.
Pokud tedy hledáte řešení, jak pokrýt signálem větší rodinný barák, nebo velký byt, AiMesh AC1900 vás rozhodně nezklame.
|