Strana 3 z 4
Opět platí, že s Windows můžete a nemusíte instalovat software. Bez něj je klávesnice plně funkční a řada věcí funguje v základu také, protože naprogramování pro ty extra tlačítka a funkce má klávesnice v sobě. Nicméně pokud chcete nastavit více věcí, SW si nainstalujte.
Instalovat budete ROG ARMOURY, což je aplikace, kterou najdete ke stažení na stránkách ASUSu. Aplikace má dnes již standardní funkce, jakou je aktualizace firmware vaší klávesnice atd.
Nastavení a vzhled jsou ve srovnání s aplikacemi konkurence překvapivě strohé. Funkční, ale hodně strohé až neříkající, co a jak vlastně dělat. Nastavit tak samozřejmě můžete jednotlivé klávesy a jejich funkci. Nechybí nahrávání maker a vše co s tím souvisí.
Přes aplikaci také můžete nastavit RGB podsvícení, které je zde k dispozici v mnoha stylech i barvách. Nastavit můžete také podsvícení a jeho styl pro každou klávesu zvlášť. No a pokud máte v PC více komponent s RGB podsvícením podporující synchronizaci skrze ASUS AURA Sync, můžete barevné podsvícení synchronizovat. Ale na to se podíváme jindy v samostatném článku.
Vše si můžete naukládat do přepínatelných profilů. No a pokud vás to zajímá, tak SW ještě dokáže měřit úhozy za minutu a stisky některých kláves.
A jak se s ní pracuje v praxi? Stejně jako řada jiných bez-rámečkových klávesnic, je trochu problém s ergonomií. Područka pod ruce pro pohodlné psaní zcela chybí. ASUS zde má jen velice malý náznak. Nicméně je to prostě designový/konstrukční prvek toho stylu klávesnic.
Po stránce kvality zpracování a mechanismu Cherry MX nemám, co bych vytkl. Perfektní. Velice pěkně dílensky zpracováno a TOP kvalita. Výhrady mám ale k mechanismu modularity. Osobně vítám možnost oddělení numerického bloku, a je to zajímavá i praktická věc. Jenže způsob řešení, jak to ASUS udělal ….
Blok samostatně fungovat nemůže, což by někomu mohlo vadit, mě ne. Jeho nasazení do akce je extrémně jednoduché, prostě ho lehce zasunete a už to jede (i za běhu klávesnice). Problém je, že ten mechanismus nemá žádnou fyzicky pojistku, která by ho pevně držela na místě a bránila opětovnému vysunutí.
Tak, jak snadno jde nasunout, stejně snadno jde i vysunout a někdy i sám, pokud klávesnici nemáte na vyloženě rovné podložce. Osobně bych tam uvítal nějaký „zámeček“ například jaký mají vyndavací baterie u notebooků apod. Blok jde osazovat na obě strany klávesnice, což je celkem unikátní záležitost mít numerický blok na levé straně klávesnice.
Takže k závěrům …
|