Strana 3 z 3
Nenápadná myš překvapí. Senzorově i tlačítky/spínače jsou absolutní TOP špička na trhu. Musím říci, že tohle je první myš, která se v mnoha směrech klidně může měřit s TO klasikou jakou je Razer a jeho DeathAdder série i co se kvality spínačů a hlavně dojmu z nich týká. Ergonomicky je také překvapivě blízko, zejména současné generace obou produktů jsou si tvarově hodně podobné. Osobně bych ocenil, kdyby byl ASUS trochu větší. Hlavně delší a vpředu širší, protože boční tlačítka nejsou nyní tak v ideálním pohodlném dosahu. A byl bych rád, kdyby byla také těžší (a to výrazně klidně kolem 120g). Bohužel všichni výrobci tlačí dnes hlavně na nízkou hmotnost (z nějakého důvodu) a ASUS šel na pouhých 54g.
Nicméně ergonomicky i tak padne do většiny rukou výborně a přes poněkud levně působící vrchní plast, funguje skvěle, protože počítá s aplikací těch nalepovací padů. Což je dobrý nápad, ale nutno dodat už není úplně originální jen pro tuhle značku a myš.
ASUS dodává také ten speciální modul pro snížení odezvy a zvýšení dotazů. Upřímně? V praxi nepoznáte moc rozdíl bez něj s ním. Natož pak mezi 4000 a 8000Hz režimy. Ale ano, v laboratorním měření ty rozdíly změřit lze a ve vztahu k monitorům s vysokými Hz ta inzerovaná funkčnost zde je. Jenže se trochu obávám, že běžné lidské smysl to poznat, pokulhávají daleko vzadu za těmi vysokými čísly. Mezi 60Hz a 144Hz je u monitoru velký a znatelný rozdíl. A to platí i o myši s 500Hz nebo 1000Hz.
Ovšem třeba mezi 144Hz a 240Hz už je rozdíl těžké vnímat, natož mezi 240Hz a výše. A to platí i o rozdílu mezi 1000 a 4000Hz, natož mezi 4000 a 8000Hz Polling Rate. Zkrátka lidi dokáží vnímat znatelný rozdíl je po určitou hranici. ASUS v tomto případě už jde daleko za limity běžných lidí, na druhou stranu odstraňuje tak i ty nejmenší a nejmalichernější důvody pro to, aby někteří hráči vinili pomalou myš či monitor z „neúspěchů při svém hraní“ a z toho, že je někdo poráží :). S touhle myší už se prostě nemůže na nic vymlouvat a chyba je čistě ve vás ;). Technologicky posouvá prostě hranice a možnosti.
Na tak lehkou myš potěší i výbornou praktickou výdrží na baterii. Na ten rychlý 2,4GHz režim počítejte se zhruba 100 hodinami (bez RPG podsvícení). Na BT režim, který není tak rychlý, zvládne až 130 hodin. Dobíjení je klasicky přes ten USB kabel, se kterým ji lze také používat jako normální drátovou myš.
Za ty roky jsem měl možnost vyzkoušet prakticky všechno, co ASUS na poli myší uvedl na trh (stejně jako většinu konkurentů). A mohu upřímně prohlásit, tohle je nejlepší myš, kterou kdy ASUS udělal a jedna z nejlepších myší vůbec. Vadí mě u ní to, co ASUS vydává za výhodu (protože to za výhodu mnozí uživatelé považují). Tedy cíleně nízká hmotnost, kvůli čemuž je i na hraně velikostně. Není ještě vyloženě malá, ale je na hraně. Kdyby měla o 5mm na šířku a délku více, seděla by mě ergonomicky lépe. Současně je velmi lehká a pokud to považujete za výhodu, dobře pro vás. Ale mě těch 54g přijde prostě málo. Radši bych kdyby měla naopak tak kolem 100 - 120g. Uvidíme, jestli ASUS náhodou neudělá záměrně větší a těžší verzi. Mě by docela potěšila, protože ergonomicky a funkčně je jinak zbytek naprosto vynikající.
Cena je vysoká. Nebo spíše byla. Myš vyšla na trh za zhruba 4500 korun vč. DPH, což je hodně. Dnes se však už běžně prodává kolem 3600 korun, což stále není málo, ale na to, co nabízí, bych řekl mnohem přiměřenější. A vůči parametrově a funkčně podobné konkurenci, je to zajímavá nabídka, i když to zpracování těla působí méně materiálově robustně a kvalitně. Ale prostě funguje a velmi dobře. Celkově je ASUS ROG Keris II Ace vynikající myš. V mnoha směrech to nejlepší, co na trhu v oblasti počítačových hlodavců vůbec najdeme. Já jen doufám, že ji pro nás, kteří máme v ruce rádi trochu něco podstatnější, ASUS trochu vykrmí ;).
Za výbavu a testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|