Strana 3 z 3
Spousta běžných uživatelů si sice pořizuje nové generace mobilních PC i telefonů, ale doma používá i roky starý router, který zvládá jen starší verze Wi-Fi s omezenou rychlostí i dosahem. Samozřejmě nic proti tomu, když to funguje tak proč to řešit. Ovšem pokud si prostě pořizujete novější generaci zařízení a divíte se, že rychlost přenosu dat není zdaleka taková, jakou uvádějí parametry, tak právě váš router může být (a v praxi je) tím omezením.
Prostě je hezké, když máte 2,5Gbit nebo 10Gbit síťovku na vaší základní desce u vašeho nového PC, ale když to stejně připojujete na 1Gbit LAN vašeho starého modelu, těžko čekat posun. To se samozřejmě týká i bezdrátové WiFi, která v posledních letech zaznamenala masivní vývoj. Stávající WiFi6 generace a již vlastně 7generace, přináší nejen vyšší výkon obecně, ale jsou jej schopny držet i na delší vzdálenost, a hlavně s více zařízeními současně. Ale zatímco současné PC a mobilní telefony mají běžně WiFi6/6E, většina routerů jej neumí, speciálně ty starší, které má většina z nás doma a samozřejmě je neřeší, dokud fungují :).
V praxi je ale prostě rozdíl mezi tím, když svůj WiFi6E počítač nebo telefon připojíte k routeru jako je dnes testovaný ROG GT-AX6000 nebo k nějakému staršímu modelu bez WiFi6 apod. A také se liší „výkon“, tedy vzdálenost s ohledem na rychlost. Při pomalejším 2,4GHz připojení jsem byl schopen dosáhnout až 130Mbps v krátké vzdálenosti, ovšem ve vzdálenosti zhruba 10m přes dvě zdi už to bylo jen necelých 50Mbps. To je pořád dobrý výsledek, protože s levnějšími i staršími routery co tu mám, to bylo kolem 120Mbps v blízkosti a maximálně kolem 40Mbps v té větší vzdálenosti. Tedy nějaký rozdíl tu je, ale ne dramatický. To se ovšem mění při využití toho rychlého 5GHz připojení.
Zde ASUS ROG Rapture GT-AX6000 výrazně vyniká. V blízkém okolí dokáže nabídnout až 870Mbps a skutečně jej držet v reálu. Ve vzdálenosti kolem 10m a přes zdi pořád držel kolem běžných 440Mbps. To už je masivně lepší praktický výsledek než starší nebo slabší modely se staršími standardy, kde se k 800Mbps ani nepřiblížíte. Budete rádi, když se dostanete k 300Mbps v blízkosti a mít alespoň 200Mbps v delší vzdálenosti, pokud vůbec přes několik zdí to připojení mít stabilní budete. To je i můj případ, kdy náš stařičký TPlink AC1200, tedy celkem typický domácí router sice teoreticky slibuje podobné rychlosti, ale v praxi je samozřejmě rychlost výrazně níže, ačkoliv za tu cenu a ty roky stabilního provozu si zase nelze moc stěžovat. Nicméně ASUS ROG Rapture GT-AX6000 je prostě jinde, mám s ním rychlé a stabilní připojení třeba i v garáži, přes dva betonové stropy. A zejména v krátké vzdálenosti dokáže tu rychlost nabídnout pro několik zařízení. K tomu má samozřejmě 2,5Gbit LAN atd. ASUS nabízí i ty extra funkce upřednostňování některých zřízení. Obecně je ROG Rapture GT-AX6000 masivní upgrade …
Nicméně také by opravdu velkým vylepšením proti levným routerům být měl, protože 6 tisíc korun je pořád pálka za router pro většinu běžných domácích uživatelů. Je to ale mnohem rozumnější cena, než byla ta původní před rokem a půl, kdy šel na trh. Navíc přes ten působivý praktický výkon není GT-AX6000 perfektní. Chybí mu WiFi 6E, má jen WiFi 6, což není zase tak zásadní problém, ale když prostě máme telefony a PC s 6E už nějakou dobu, tak je škoda, že jej nemá. Ale vyšel už před více jak 1,5 roku, takže asi OK.
Líbí se mě také ty USB porty, které lze využívat k přístupu na různá zařízení s rozumnou rychlostí, byť primárně osobně používám NAS přes LAN. I když moje NAS má jen 1Gbit, takže nevyužívám výhod 2,5Gbit, zatím. Ty USB jsou ale pomalejší, což v kombinaci s tím že ženete všechno ještě přes router znamená v praxi rychlosti tak kolem 130MB/s pro čtení přes ta USB. Pokud jde o rozhraní a aplikace, ASUS se snažil udělat to nejen přehledné, ale prostě vizuálně zajímavé. Samozřejmě je to v základu jen standardní rozhraní jinak běžného routeru. Asi největší diskuse mohou být kolem bezpečnosti, která není hlavní téma pro většinu uživatelů a základní nastavení ASUSu, ale i dalších výrobců ,to jen potvrzují. Ale samozřejmě vše zásadní tu teoreticky je (s možností to tedy dodatečně zapnout). Pro některé může být a bude v praxi zajímavá i možnost rozšíření přes Asus AiMesh systém, který i tento modem podporuje. Mimochodem pokud by se vám tahle standardní černá verze tohoto modemu zdála málo zajímavá, existuje ještě EVA Edition:
Celkově je ASUS ROG Rapture GT-AX6000 výborný výkonný router s nápaditým designem, a hlavně prostě velmi dobrým praktickým výkonem a funkčností. Za původní doporučenou cenu (cca 11 tisíc) to byl produkt, který podle mě nemohl oslovit širší masy. Za současnou cenu kolem 6 tisíc už je to o něčem jiném. Není perfektní, ale má vše, co běžný uživatel chce a potřebuje v tom velmi nápaditém designu. Takže pokud jste o tomhle modelu, kdy uvažovali, je nejlepší čas.
Pravda, za trochu peněz navíc už má ale ASUS v nabídce i některé novější WiFi6E modemy, například RT-AXE7800. Takže záleží na tom, co přesně chcete a potřebujete. Za mě je ROG Rapture GT-AX6000 zajímavý kousek, který možná i skutečně přitáhne pozornost běžných uživatelů/hráčů k tak zásadní, a přitom přehlížené věci, jako je domácí router.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|