Strana 2 z 3
- WiFi 7 herní router ASUS ROG Rapture GT-BE98 v praxi
ASUS ROG Rapture GT-BE98 má rozhodně výrazný design i rozměry. To už je zřejmé z opravdu velkého balení.
Uvnitř je router usazen jen se sklopenými anténami, stačí tedy vyndat, narovnat a pojede. Součástí dodávky je potřebný napájecí adaptér a samozřejmě návod.
Router je pořádný macek. Má rozměry 351 x 351 x 221 mm a váží 2kg. Rozhodně nejde o žádný nenápadný kousek. Naopak, vzhledově je velmi nápadný (záměrně), ostatně jde o ROG produkt, tedy má i podsvícení (lze vypnout) a ten herní design i některou extra SW a funkční výbavu pro hráče.
Těch 8 antén má duální prvky, takže dohromady je tu vlastně rovnou 16 anténních prvků. Ovládání je na jednom rohu zařízení. Na dalším je pak napájecí konektor a zapínání.
„Vzadu“ na hraně je pak ona bohatá konektorová výbava. Tento router nejen že má WiFi 7, ale současně disponuje hned několika 2,5Gbit porty, ale také dvojicí 10Gbit portů a má tedy náležité schopnosti přenosu dat. Najdeme zde také dva USB porty, jeden 2.0 a druhý 3.2 Gen1, tedy nic extrémně rychlého, ale poslouží.
Z hlediska výbavy má vše, co u špičkového domácího/herního routeru chcete a potřebujete. Tady žádné překvapení, ASUS pokračuje ve svém stylu a odpovídá tomu i SW rozhraní, jak to webové, tak aplikace pro mobilní telefon. Pokud máte a znáte ASUS routery, a ROG modely speciálně, budete tu jako doma. Všechny funkce nastavení, ochran, analyzátorů provozu atd. atd., vše tu samozřejmě je. Nechybí některé technologie, které mají dbát na prioritu herních služeb a připojení k nim atd. Nechybí ale i zjednodušené rozhraní, které je tu pro ty, kteří se v tom zase tak moc nevyznají. I tento model pochopitelně podporuje AiMesh a další technologie rozšíření sítě.
ASUS svého „obříka“ vybavil výkonným 2,6GHz čtyřjádovým procesorem, 2GB RAM a 256MB Flash úložištěm a vše doplnil poměrně výrazným pasivem. Na poměry domácích routerů jde o velmi výkonné řešení, samozřejmě se však koukalo i na ekonomiku provozu. Spotřeba celého zařízení je o něco vyšší než u „méně okázalých modelů“. V praxi se pohybuje lehce nad 20W. Nicméně to i v zátěži, včetně využívání 10Gbit sítě s tomu odpovídající rychlostí přenosu atd.
Dosah zařízení v praxi je působivý, ale od routeru s 8 duálními anténami nečekám nic než skvělé pokrytí. Slušně velký byt, i dvoupatrový dům v pohodě pokryje (pokud bude vhodně umístěný uprostřed). Ale pochopitelně limity vzdálenosti zůstávají, má pořád „jen 20W“, takže to není žádný zářič apod. Výhodou tohoto většího zařízení je hlavně stabilní výkon, který v oblasti svého pokrytí poskytuje, kdy zkrátka i v krajních oblastech pokrytí má vyšší výkon než slabší routery. Na všem se ale podílí WiFi 7 technologie, tedy až 6GHz pokrytí ale i multikanálové a frekvenční automatické připojení. Tenhle model je v maximech prostě výrazně lepší, než konstrukčně podobní předchůdci, které měly jen WiFi 6 apod.
Pokud tedy máte počítač nebo telefon vybavený WiFi 7 (a tedy dokážete fungovat v tom 6GHz pásmu), dokáže tenhle router v praxi nabídnout běžně rychlost kolem 2000 – 2300Mbps. V maximech jsme na některých zařízeních atakovaly téměř 3800Mbps, což je naprosto nevídané bezdrátově na domácím routeru! Pokud budete omezeni na 5GHz, rychlost klesne, ale stále je v praxi kolem 1300Mbps, což je vynikající. 2,4GHz režim je samozřejmě nejpomalejší, v něm rychlost klesne výrazně někam ke 150Mbps. WiFi-7 technologie a zařízení ale dokáže fungovat automaticky současně ve více pásmech/kanálech a spolehlivěji držet připojení než předchozí generace WiFi standardu.
Pokud jde o rychlost „přes kabel“, jak jsem řekl, tenhle router má rovnou dvě 10Gbit LAN (1x WLAN) a k tomu čtyři 2,5Gbit. Takže pokud máte PC nebo jiné zařízení s 10Gbit síťovkou, můžete mít tomu odpovídající rychlost přenosu dat. Tohle je poprvé, co můžeme protáhnout naše PC s deskami a jejich 10Gbit síťovkami a v praxi jsme se dostaly běžně na hodnoty kolem až 6500Mbps! Což tedy zdaleka není teoreticky to, co by 10Gbit připojení mělo poskytovat, ovšem je tu hodně proměnných. Jako kvalita kabelů a samozřejmě kvalita síťovky a síťového prvku na připojeném zařízení. Je bohužel pravda, že speciálně ty 10Gbit síťovky, které jsou součástí běžných základních desek pro PC sice deklarují, že jsou 10Gbit, ale v praxi těch 10 000MB/s zdaleka nedosáhnou. Jsou samozřejmě stále více jak 2x rychlejší než 2,5Gbit LAN, přes který jsme dosáhli v praxi na rychlosti kolem 2250Mbps. Ale těch 6,5Gbit v maximech považuji za rozhodně použitelné, speciálně v běžných domácích podmínkách ;). Co bohužel neohromí, je rychlost přes nabízené USB porty, i ten rychlejší 3.2 Gen 1 nám v praxi z rychlého SSD (s udávaným maximem až 2000MB/s) nedal více jak 150MB/s, a to přes nejrychlejší možné připojení PC prostřednictvím 10Gbit LAN.
Každopádně tenhle router dokáže tu rychlost svých portů a bezdrátového signálu poskytnout na více zařízení najednou a pro domácí použití je to až overkill. Neztratil by se ani v menší firmě.
|