Strana 4 z 5
- Router v praxi – zapojení a výkon
Zapojení modemu a jeho nastavení je jednoduché a stačí se držet přiloženého návodu, který je v češtině. Přívod internetu zapojíme do „WAN“ konektoru, a poté obyčejný přímý sítový kabel do „LAN1-4“ a druhý konec do PC. Poté spustíme internetový prohlížeč v mém případě Firefox a zadáme IP adresu modemu, což je 192.168.1.1
Objeví se základní přihlašovací okno, kde zadáme přihlašovací uživatelské jméno a heslo, což je v defaultním stavu oboje „admin“. Poté se již načte grafický wizard. Toto menu slouží ke změně hesla pro přihlášení do Routeru přes webové rozhraní. Doporučuji si toto heslo změnit kvůli bezpečnosti.
Zde se nastavuje jméno a heslo pro každou síť zvlášť.
V dalším okně už je jenom celkový přehled, jak jsme si router nastavili. Vidíme zde tedy názvy sítí a hesla.
A zde již finální okno po ukončení průvodce.
Co ještě zmíním, je funkce „firmware Upgrade“. V mém případě mi sděleno, že má router aktuální firmware.
Toto menu slouží k nastavení rodičovské kontroly.
Router umožňuje sdílet na síti klasickou USB tiskárnu nebo externí disk. Zapojit lze i 3G/4G modem.
Další šikovnou funkcí je AiCloud verze 2.0, což je cloudové řešení přímo od ASUS.
- Testování signálu WIFI sítě
Router jsem testoval v rodinném dvou-patrovém domku, kde jsou kamenné, skoro metrové zdi. Takže pro modem pořádná výzva. Mezi jednotlivými pokoji jsou pak cihlové a také ne tak široké.
Pohyboval jsem se po rodinném domku, kde byl router umístěn v přízemí zhruba uprostřed baráku hned za skoro metrovou nosnou kamennou zdí.
Signál jsem měl všude akorát v hodně krajních polohách domu, kde šel signál už přes víc jak tři zdi, byl už signál slabší, ale stále použitelný.
Lepší dosah jsem naměřil u 2,4 GHz sítě (zřejmě dáno telefonem).
Díky čtyřem anténám jsem byl schopen se stále připojit i v blízkém okolí domu ale rychlost byla velmi pomalá.
- Dosah sítě – 17“ notebook HP
-Zde jsem dopadl mnohem lépe, což přisuzuji silnějším anténám zabudovaných v displeji notebooku.
Téměř plný signál jsem naměřil skoro po celém domě a byl jsem schopen se připojit i venku mimo barák se stále velmi slušnou rychlostí přenosu.
Ohledně rychlosti routeru pomocí notebooku jsem naměřil ve stejné místnosti bez příčky kolem 111 MB/s tedy 890 Mb/s, což není vůbec špatné. Pokud jsem s notebookem šel do druhé místnosti a signál musel jít přes kamennou zeď, zhoršila se rychlost na 90 MB/s. Přes 2-3 zdi pak rychlost klesla na 50-60 MB/s.
ASUS RT-AC58U mohu tedy doporučit jak do bytu, tak i do rodinného domku. Nasazení ve větších provozech bude komplikovat velikost paměti routeru, kdy třeba několik desítek zařízení a přenosů současně, už si žádá své.
|