Strana 2 z 4
Balení jde ve stylu jiných herních komponent ASUS. Samozřejmě pěkná krabice se všemi popisky atd.
Uvnitř je uložen samotný router s již přidělanými anténami, základní manuál a adaptér k napájení.
Zde již router po rozbalení z krabice a s narovnanými anténami do pracovní pozice. Stavové diody se nacházejí na levé straně, na zadní straně se pak nacházejí všechny porty.
Zásadní je zadní strana se 4x 1Gbit LAN, 1x 1Gbit WAN. Je zde také jeden USB 3.2 Gen 1x1 port, konektor pro napájení a tlačítko na zapnutí. Napravo do WAN portu se pak nachází tlačítko pro reset a pro zapnutí/vypnutí LED osvětlení.
Zapojení modemu a jeho nastavení je jednoduché a stačí se držet přiloženého návodu, který je v češtině. Přívod internetu zapojíme do „WAN“ konektoru, a poté obyčejný přímý sítový kabel do „LAN1-4“ a druhý konec do PC. Poté spustíme internetový prohlížeč v mém případě Firefox a zadáme IP adresu modemu, což je 192.168.1.1
Objeví se základní průvodce, který vás provede několika kroky, než se budete moci přihlásit do samotného hlavního menu. Prvním krokem je vytvořit novou síť, kde zadáte název vaší nové Wi-Fi sítě.
V dalším okně vás průvodce vyzve k tomu, zda chcete mít zapnutý WIFI6 režim.
Dále následuje krok, kde si zvolíte přihlašovací jméno a heslo, skrze které se následně dostanete do hlavního menu.
Následuje možnost si stáhnout a nainstalovat nejnovější firmware, já osobně doporučuji tuto možnost využít ihned, protože tyto aktualizace obsahují řadu důležitých oprav.
Základní nastavení máte tedy za sebou a můžeme se přihlásit do hlavního menu. Zde si můžeme nastavit spoustu dalších věci, od rodičovské kontroly, nastavení podsvícení skrze Aura RGB, nebo se podívat asi na nejdůležitější funkci „game“ která pomáhá optimalizovat nastavení pro co nejlepší latence v počítačových hrách.
Dalším krokem je tedy přidat váš herní počítač v síti do seznamu, na který se bude aplikovat daný herní režim s nižší latencí. Je totiž zbytečné, aby toto nastavení router aplikoval na všechny přístroje v síti. Já tedy přidal můj herní domácí počítač, který se pak objeví v seznamu aktuálních zařízení, na které je tento nový profil aplikován.
Pak již stačí pouze vybrat hry, které hrajete a dané profily si přidat na seznam. Já osobně jsem vybral Counter Strike Go, který momentálně hraji asi nejvíce. Dobrou zprávou je, že v seznamu je opravdu většina dnešních online her a tento seznam se s každým updatem neustále zvětšuje.
Co se týče vlivu odezvy u hraní této hry, nějakého zásadního rozdílu jsem si na první pohled nevšiml. Mám doma celkem kvalitní připojení a s odezvou problém moc nemám. Ovšem měřitelný je, hrál jsem zhruba hodinu bez této funkce a pak opět hodinu se zapnutou funkcí a z logu bylo patrné, že průměrná odezva klesla sice jenom o 2ms, ovšem zaznamenal jsem znatelně méně případů, kdy odezva na jednu sekundu vystřelila mnohem výš. Z tohoto zjištění tedy beru tuto funkci spíše jako podružnou a rozhodně ne stěžejní. Ovšem je možné, že čím horší připojení tím bude onen efekt vyšší.
A jaký je tedy dále v praxi?
|