Strana 3 z 4
- V praxi – zapojení, instalace a praktické testy
Zapojení modemu a jeho nastavení je jednoduché a stačí se držet postupu skrze mobilní aplikaci „ASUS Router“. Ta je dostupná jak pro mobilní telefony se systémem Android, tak i pro telefony Apple s iOS. Aplikace vás po spuštění vyzve k tomu, abyste vybrali přesný model, který chcete nastavit.
V dalších krocích program provede přípravu nastavení pro oba routery a také bude vyžadovat nastavení názvu sítě a vyplnění hesla pro připojení.
V dalších krocích už jenom počkáte, až aplikace provede nastavení sítě a její optimalizaci, případně doporučí umístit routery blíže k sobě, pokud zjistí, že je zde slabý signál. To samozřejmě neplatí, pokud obě zařízení propojíte mezi sebou kabelem.
V tento moment je tedy vše hotové a nic nebrání tomu se podívat na úvodní stránku aplikace, která informuje v reálném čase o vytížení sítě a také například o tom, pokud je k dispozici nový firmware. Také je zde vidět kolik uzlů máte momentálně v síti, kolik zařízení je k síti připojeno a kolik dat momentálně celou sítí protéká.
Ohledně nastavení sítě, vše lze provádět zde pohodlně z mobilního telefonu, dobrou zprávou je to, že výrobce pamatoval i na Rodičovskou kontrolu. Ta je zde přednastavena formou několika skupin, rozdělených dle věku dítěte. Toto řešení tedy velmi usnadní nastavení hlavně pro lidi, co tomu moc nerozumí, nebo nevědí co všechno svým dětem zakázat. ASUS tyto profily připravoval velmi dlouho a jsou tak již velmi dobře odladěny.
Pokud byste nechtěli využívat mobilní aplikace, je zde možnost se do nastavení přihlásit i přes klasický webový prohlížeč. Grafické provedení je identické s ostatními Wi-Fi routery ASUS, takže kdo jste již doma nějaký ten router od ASUS měl, nebudete mít problém se zde zorientovat.
Co mě osobně zajímá, je výkon v praxi. A to zejména po stránce síly a dosahu Wi-Fi signálu. Bydlím v rodinném domku, který má 2 patra, s pracovním prostorem atd. Routery jsem se tedy snažil umístit tak, abych co možná nejvíce obsáhly všechny místnosti, což se mi nakonec povedlo. Ono čím větší máte dům, tím je ono odladění umístění náročnější, což je logické. Osobně doporučuji oba routery, pokud to jde, spojit napevno kabelem. Budete pak odměněni stabilnější a rychlejším připojením, přece jenom kabel dokáže obě zařízení propojit mezi sebou značně lépe a přispívá to i k většímu dosahu sítě, protože odpadne nutnost vyčlenit WIFI kanál na propojení routerů mezi sebou. Samozřejmě pokud toto nelze je dobré je umístit třeba jeden v prvním patře a druhý ve druhem nějak nad sebou aby mezi nimi bylo co možná nejméně zdí, ideálně jenom jeden strop.
Z hlediska maximální rychlosti vlastního routeru, je nemohu bohužel otestovat maximální možnosti, hlavně pokud jde o internetové připojení samotné. Můj internet má jen kolem 120Mbps, víc tu prostě nezískám. Má deska má ale 5Gbit LAN, což zase nedokáže využít ten router, protože má jen těch 1Gbit. Takže když změřím třeba 1Gbit připojení, dosahuje při přenosu dat odpovídající rychlosti. Žádný problém. Co mohu říci, že proti mému standardnímu routeru má ASUS ZEN měřitelně vyšší výkon, nižší latenci a zejména ten dosah Wi-Fi po domě je úplně jiná liga. Pokud jsem ovšem na router připojil dvě zařízení s dostatečně výkonnými Wi-Fi anténami, dosáhl jsem mezi nimi propustnosti skoro 1000Mbps na 5GHz sítí a skoro 350Mbps na pomalejší 2.4GHz. Nedosáhl jsem tedy na ono teoretické maximum, ovšem stále jsou to velmi slušné hodnoty.
K závěru a hodnocení …
|