BenQ EX2780Q – TEST a RECENZE 27“ QHD herního monitoru se 144Hz, FREESYNC a extra zvukem Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 15 červenec 2020
Přejít na obsah
BenQ EX2780Q – TEST a RECENZE 27“ QHD herního monitoru se 144Hz, FREESYNC a extra zvukem
BenQ EX2780Q - Monitor
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Asi nikdo nečeká, že by dnes někdo uváděl na trh herní monitor s ošklivým obrazem :). No a nový model EX2780Q je samozřejmě velmi pěkný monitor. Ale ano, existují o mnoho lepší panely, dokonce i v téhle cenové třídě. Speciálně pokud jde o špičkové podání barev s 10bit, nebo jemnější s vyšším rozlišením, ale takové panely obětují zase jiné věci a samozřejmě ceny jsou také obvykle jinde. Samotné testování proběhlo na sestavě s procesorem Ryzen 5 3600X, základní deska Gigabyte X570 Aorus Master s grafickou kartou RX 5700XT stejného výrobce taktéž v edici Aorus. Volba na grafickou kartu AMD padla hlavně z důvodu bezproblémového chodu technologie Free Sync 2 HDR.

Použitý 10-bit IPS panel je zaměřený na běžné použití a hráče. Barvy jsou velmi velmi dobré a hlavně přesné, má 95,3% pokrytí prostoru DCI-P3.

Rozlišení 2560x1440 na ploše jen 27“ znamená 109 PPI (rozteč bodů je 0,2335mm2), tedy poměrně jemný obraz. Potěší tedy nejen hráče.

Panel je velmi dobrý i díky až 144Hz obnovovací frekvencí a 5ms odezvou, což v kombinaci s AMD FreeSync 2 HDR a jeho LFC technologií, dokáže vykouzlit extrémně plynulý obraz. Ideální pro to jsou nové grafiky Radeon RX 5700/5700XT, které mají i dost výkonu hry v tomhle rozlišení rozpohybovat s potřebným množstvím FPS při stále slušných detailech. Teoreticky by v kompatibilním režimu GSYNC měly fungovat i NVIDIA grafiky, ale oficiálně NV tento monitor zatím neschválila. Já jsem to vyzkoušel s RTX 2080, zapnout to v ovladačích jde. Samozřejmě NVIDIA tomu neříká FreeSync, ale podporovat to musí, protože GSYNC monitorů je na trhu minimum, zatímco FreeSync jsou dnes už stovky.

Solidní je kvalita podsvícení, i když na pár místech by se ještě dalo zapracovat. Velmi dobré je podání černé. A pokud jde o výkon HDR, problém dnes není obvykle v monitorech, ty HDR umí relativně dobře. Problém jsou aplikace a jejich nekonzistentní podání a fungování HDR, kdy ani Windows sám není příliš dobře vyladěný, natož HDR obsah různých poskytovatelů skrze aplikace atd. Osobně nejsem za současné situace fandou HDR, většina obsahu prostě vypadá „přepáleně“ a doslova to „bije do očí“. Pokud jste nadšenci do HDR, tohle není panel, který by téhle oblasti věnoval zásadní pozornost.

Na co ovšem musím upozornit je takzvaný Glow efekt, který je pro monitory s IPS panelem typický. Pokud se na panel budete koukat z boku a bude na něm převážně černé pozadí, může dojít ke zkreslení barev do fialova nebo celý obraz zesvětlá.

 

Ovšem nutno dodat, že tento monitor je na tom ještě dobře, měl jsem tu na testy už mnoho panelů, které měli tento efekt mnohem více patrný. BenQ k monitoru dodává i zajímavé extra technologie a funkce, jsou přístupné přes pěkný a propracovaný OSD monitoru. K lepšímu ovládání také přispívá dálkové ovládání, nastavení monitoru skrze něj je několikanásobně rychlejší, než přes klasické tlačítka v pravé přední části monitoru, jak jsme zvyklí u většiny monitorů na trhu.

Další velmi zajímavé unikum tohoto modelu jsou integrované reproduktory. Ty vycházejí z modelu samostatného reproduktoru Trevolo a mají úžasný zvuk. Když jsem poprvé pustil na monitorů nějakou hudbu či hru, tak jsem nevěřil, že hraje opravdu jenom monitor. Takhle dobře hrající monitor jsem prostě ještě neviděl a rozdíl je doslova propastný. K takovému monitoru opravdu nepotřebujete další reproduktory, dokonce i basový projev je vynikající. Ovšem musím dodat, že pokud dáte monitor do prostoru, basy už tak dobré nejsou. Ideální je mít monitor u zdi. Pokud jde o přednastavené zvukové profily, nejvíce se mi osvědčil „LIVE/POP“.

Pokud jde o provozní vlastnosti, výrobce uvádí maximální spotřebu 70W maximálně. Ta platí při aktivním HDR, tedy maximálním jasu. Bez něj, tedy na nižší jas atd. je spotřeba nižší, běžně se pohybuje kolem velmi solidních 35 - 40W v závislosti na nastavení. Samozřejmě dalších pár watů spolknou zapnuté reproduktory. Každopádně na rozdíl od některých superherních HDR panelů se 144Hz+, které vyžadují i chlazení, protože žerou klidně přes 150W, tohle je normální monitor, který většina uživatelů ocení více.

Takže k hodnocení.



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 465x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 305x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 865x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6