BenQ GS2 není typický projektor. Na běžné domácí použití není příliš vhodný, je záměrně konstruován na venkovní a cestovní použití s tomu odpovídajícími kompromisy ve výkonu. Jeho instalace je snadná, prostě ho položíte na pokud možno pevný rovný povrch, ideálně do vzdálenosti 1 až 2,5metru. Ze vzdálenosti 1 metru projektor udělá 35“ obraz. Při vzdálenosti zhruba 2,3m je pak velikost obrazu 80“. Výrobce udává, že maximem je 100“. Nicméně osobně bych doporučil maximálně těch 80“, tedy kolem 2,3m vzdálenosti od plátna, protože světelný výkon je dost nízký.
Z toho vyplývá, že tohle není projektor pro používání za denního světla. Počítejte s tím, že musí být co největší tma. Bez toho je prostě 500 lumenů příliš málo. Světelný zdroje je takto omezený proto, že projektor počítá s mobilním provozem na integrovanou baterii, takže musí něco vydržet. Podle výrobce zhruba 3 hodiny plného přehrávání se vším všudy, tedy zvukem i bezdrátovým přenosem.
Projektor má pevný zoom atd., ale ve výbavě má kamery a automatické ostření i lichoběžníkovou korekci. Je zde také limitovaná možnost ručního doladění, ale automatika funguje dobře. Navigace v prostředí je poměrně snadná, vše je jednoduše přehledné. Nicméně nastavení je poměrně málo, ale podstatné základy tu jsou. Ve své podstatě se ovšem BenQ záměrně snažil o jednoduchost použití.
Jak dostat signál/obsah k promítání? Tak pochopitelně můžete zapojit projektor přes HDMI, Type-C DP k počítači apod. To je základ. Funguje také USB Flash disk do USB konektoru. Ale zajímavější bude pro mnohé možnost Wi-Fi připojení a ovládání přes mobilní telefon či třeba i přes počítač bezdrátově a tedy následné streamování obsahu.
BenQ zde má dokonce přímo aplikace pro různé služby i přehrávače v operačním systému apod. Zkrátka plná výbava.
Promítání v praxi
Bohužel, nízký jas znamená, že prostě jindy než v noci a pokud možno bez rušení nějakými světly, se tenhle projektor nedá moc používat. Za dne/světla tak maximálně z 1m, což na osvětlení té cca 35“ úhlopříčky stačí. Ale pokud chcete větší úhlopříčku, počítejte se zatemněním. Nicméně ten osazený LED zdroj vydrží dlouho. BenQ uvádí 20 – 30 tisíc hodin v závislosti na režimu. Vyměnitelný ten modul ale není.
Mnohé uživatele určitě bude strašit to maximální rozlišení 1280 x 720. Archaické 720p je bohužel maximem tohoto modelu. Jak moc to vadí? Překvapivě z hlediska promítání 1080p nebo 4K obsahu ne. Systém to přechroupe a zmenší na těch 720p, takže všechno běží bez potíží. Nemusíte se tedy bát, že byste museli shánět maximálně 720p kvalitu filmů. Potíž je to v prostředí Android a nektěrých aplikacích, které s tímto nízkým rozlišením už moc nepočítají. Pochopitelně ale proti běžným FullHD projektorům, je kvalita obrazu horší a kompromisní. Ale to se očekává.
(projekce 80" ze vdálenosti 2,3m)
Překvapivě na tom není špatně černá a obecně barvy jsou docela věrné při nočním promítání. Jas je ale viditelně nízký a opravdu nedoporučuji to používat na větší vzdálenost jak 2,3m od plátna, ideálně se zkuste vejít do 2m. Já jsem to používal na maximálně 2,3“ a 80“ a to šlo. Nicméně s výkonem jakéhokoliv běžného DLP domácího projektoru se to prostě nedá jasem srovnat.
(projekce 80" ze vdálenosti 2,3m)
Zvukově je to také použitelné, samozřejmě žádná velká sláva, ale slyšet je jasně vše, co je třeba. Pokud jde o výdrž té integrované baterie, BenQ uvádí 3 hodiny, mě se s Wi-Fi a zvukem podařilo vydržet zhruba 2 hodiny 50 minut, takže OK. Samotný projektor z hlediska jeho chlazení není prakticky slyšet, což je samozřejmě plus.