Strana 2 z 3
BenQ, stejně jako další firmy, konečně začaly něco dělat s přemírou plastů a zbytečně luxusních drahých obalů pro produkty. Novinka je tak zabalena šikovně v prostém kartónu a papírech bez igelitu a zbytečných plastů.
To se musí rozhodně ocenit. Přitom výrobce udělal výborný návod, jak to připevnit a jak jednotlivé části používat, kdy vše je součástí a na obrázcích přímo toho balení. Skvělý užitný design už zde.
Co tedy v jednoduché krabičce dostanete? LED svítící modulovou lištu (hlava), která má nahoře senzorové ovládání a indikaci stavu teploty světla či jeho jasu s jednoduchým ovládáním dotykem. Samotná lišta se magneticky upevňuje tak, že se vodivé konektoru spojí s druhou modulovou částí (tělo).
Tou je tedy základna (tělo), která je tvořena jednak výklopným ramenem s tou magnetickou vodivou částí, kde se spojuje s hlavou, ale především spodek základny je tvořený integrovanou dobíjecí baterií s 2250mAh a USB-C konektorem. V balení je také USB Type-C kabel, ale bez nabíječky, výrobce tedy předpokládá že ji máte, nebo to lze dobíjet z USB na všem PC apod. Součástí balení je také šikovná látková taštička, kam můžete vše naskládat a brát si spolu s notebookem všude sebou.
Kromě toho je v balení také dvojicí magnetů (černý a stříbrný) a také hadřík na očištění povrchu notebooku před nalepením toho magnetu na víko vašeho NB. A BenQ si dal záležet, aby to drželo pořádně ale aby také případné ostranění toho magnetu nezanechalo nějaké zbytky.
Pokud chcete používat lampičku na vašem notebooku, tedy připínat ji na jeho víko, musíte tam nalepit ten jeden magnet. Na ten pak jednoduše připnete to tělo lampičky. Drží to výborně. Jako celek má jen 166g, takže to nedělá pantům víka notebooků žádné problémy.
Nicméně lze ji používat i samostatně kdy to tělo slouží i jako stojánek. Prostě funguje jako bezdrátová lampička. Nemusíte ji tedy nutně mít jen na tom notebooku. Ale tam je samozřejmě designována svou funkčností a vším.
Samozřejmě z hlediska výkonu jde o mnohem slabší řešení, než ono desktopové ScreenBar Halo. To je ovšem také záměr. Jednak kvůli mobilitě, ale samozřejmě i kvůli funkčnosti, aby neoslňovalo apod. BenQ navrhl světlo tak, aby osvětlovalo nejvíce prostor klávesnice a pak už jen mírně okolí a lehce zasahovalo i za notebook. Udává, že LED svítí v tom prostoru mezi 300 až 700 luxů maximálně. Nicméně ten jas lze ručně ovládat. Nahoře na hlavě je totiž senzorová lišta a vedle tlačítko. Tím přepínáte mezi ovládáním jasu a ovládáním teploty světla. Barevné nastavení teploty světla má 7 stupňů nastavení v rozpětí 2700K a 5700K. Tedy velmi viditelný rozdíl mezi bílým (chladným) a žlutým (teplým) světlem.
Šikovně je řešené i zapnutí a vypnutí, kdy úplně nahoře na hlavě je prostě senzor pohybu, kde mávnete rukou a lampička se rozsvítí nebo zhasne. V podstatně jde o stejné řešení, které BenQ používá i u toho ScreenBar Halo, jen tam je vše v samostatném mohutném bezdrátovém modulu s otočným ovladačem.
Samozřejmě výdrž světla záleží v tomto případě na té integrované baterii. Ta má 2550 mAh a indikace nabití je na boku prostřednictvím 4 diod. Hned vedle je pak USB-C dobíjecí port. Pochopitelně v praxi záleží, na jakém nastavení jasu budete lampičku používat. BenQ uvádí 160min při 50% jasu. Mohu potvrdit, že jde o realistický údaj, s podobně sníženým jasem mám změřeno, že vydrží necelé 3 hodiny, na nejnižší jas pak zvládne o něco málo přes hodinu více. Dobíjení je poměrně pomalé (cca hodinu a půl), ale výhodou je, že lampička funguje i při připojení přes ten USB-C kabel.
Takže k závěrům a hodnocení …
|