Strana 3 z 4
Monitor je tedy svým zaměřením hlavně herní, ovšem díky velmi kvalitnímu 10bit panelu ho lze samozřejmě používat třeba i na prací s fotkami apod. V tomto případě bych ale doporučil jeho kalibraci optickou sondou, kdy dokážete z panelu vymačkat jeho maximální potenciál. Herní monitory totiž neprochází náročnou kalibrací, když opouštějí továrny u výrobce jako je tomu u profesionálních grafických monitorů. Samozřejmě většina uživatelů ho bude používat hlavně na hraní her. Dobrou zprávou je že i přes vyšší 4K rozlišení dokáže monitor zobrazit 144Hz/144FPS nativně. Ovšem pozor jenom pouze skrze Display port. Pokud byste monitor zapojili přes HDMI, je zde omezení na 120Hz. Samotné testování proběhlo na sestavě s procesorem Ryzen 5 5900X, základní deska Gigabyte X570S Aorus Master s grafickou kartou RX 6800XT stejného výrobce.
Použitý 10-bit IPS patří mezi to lepší, co v současně době na trhu lze zakoupit, dosahuje na úctyhodných 99% Adobe RGB, což je na čistě herní monitor skvělá hodnota. Většina herních monitorů používá horší 8bit panely a je to velmi poznat.
Panel tedy směřuje svým zaměřením na hraní her, má parádních 144Hz, což je vůči standartním 60Hz obrovský rozdíl. Ten poznáte už v prostředí Windows kdy je mnohem plynulejší kurzor myši a „netáhne“ se za ním onen „stín“ při velmi rychlém pohybu. Mnou testovaná Radeon RX 6800 XT 16GB neměla s monitorem žádný problém a Free Sync Premium Pro fungoval ihned po zapojení. To lze velmi snadno ověřit jak v ovladačích grafické karty, ale i přímo v menu monitoru.
Já jsem nakonec monitor aktivně používal denně po dobu tří týdnů v několika hrách, a to i Counter Strike GO, kde lze opravdu vyždímat potenciál tohoto monitoru na maximum. Musím uznat, že je zde značný rozdíl mezi 60Hz a maximálním možným nastavením při 144Hz.
Co se týče kvality podsvícení, měl testovaný kus jenom malý problém na horním okraji, ale pouhým okem velmi těžce postřehnutelný. V tomto směru se jedná o nadprůměrný výsledek.
Na co ovšem musím upozornit je takzvaný Glow efekt, který je pro monitory s IPS panelem typický. Pokud se na panel budete koukat z boku a bude na něm převážně černé pozadí, může dojít ke zkreslení barev do fialova nebo celý obraz zesvětlá. Naštěstí u tohoto modelu není tento nežádoucí efekt tak patrný. Pokud byste chtěli monitor, co tímto jevem netrpí vůbec, museli byste se podívat po modelem s panelem VA nebo TN, případně OLED.
Pokud jde o nastavení monitoru, nakonec jsem skončil u 48% jasu a 55% kontrastu. Co se týče přednastaveného barevného režimu, nejvíce se mi líbil profil obrazu „sRGB“. Samozřejmě není problém si barvy odladit ručně přesně dle svých požadavků. Další velmi zajímavé unikum tohoto modelu jsou integrované reproduktory. Ty vycházejí z modelu samostatného reproduktoru Trevolo a mají úžasný zvuk. Když jsem poprvé pustil na monitorů nějakou hudbu či hru, tak jsem nevěřil, že hraje opravdu jenom monitor. Takhle dobře hrající monitor jsem prostě ještě neviděl a rozdíl je doslova propastný. K takovému monitoru opravdu nepotřebujete další reproduktory, dokonce i basový projev je vynikající. Ovšem musím dodat, že pokud dáte monitor do prostoru, basy už tak dobré nejsou. Ideální je mít monitor u zdi. Pokud jde o přednastavené zvukové profily, nejvíce se mi osvědčil „LIVE/POP“.
Pokud jde o provozní vlastnosti, výrobce uvádí maximální spotřebu 160W maximálně. Ta platí při maximálním jasu se zapnutým HDR režimem. Bez něj, tedy na nižší jas, je spotřeba značně nižší. Běžně se pohybuje kolem 40-45W v závislosti na nastavení. Pokud vypnete RGB podsvícení umístěné na zádech monitoru, dá se ještě pár wattů ušetřit :).
Takže k hodnocení.
|