Strana 3 z 4
Zapojení monitoru je stejné, jako u většiny jiných. Použitý panel je 10bit (přesněji tradičně 8bit + FRC). Na čem výrobce hodně zapracoval je díky použité technologii mini LED úroveň jasu, kde jsme se posunuli z 300 nitů v SDR režimu na parádních 700 nitů. To je neskutečný skok, který u herních IPS monitorů BENQ nepamatuji. V HDR režimu pak z 600 nitů na dokonce 1000 nitů.
Pokud jde o barvy, naše testy ukazují, že si výrobce nevymýšlí s těmi 99 % pro DCI-P3 i AdobeRGB. V tomto ohledu byl výborný už předchozí model a zde tedy tak velké rozdíly nenajdete. Pro tento test jsem si totiž půjčil znova model EX3210U a oba monitory jsem provozoval vedle sebe a mohl jsem tedy rozdíly velmi dobře porovnat. Pokud jste tedy byli spokojeni s obrazem u předchozího modelu po stránce barevného spektra, zde budete spokojeni také.
Podsvícení a zejména jeho uniformita je díky mini LED technologii působivá, v tomto směru asi nejlepší IPS monitor, který jsem tu doposud měl a velmi se už blíží technologii OLED. Samozřejmě na něj nestačí v jiných ohledech. To ale neplatí o jasu podsvícení, kde je novinka opravdu působivá. A má vyšší jas než mnohé OLED panely. Pro kvalitní HDR je tak velmi použitelný.
Pokud jde o další parametry, jde stále o rychlý IPS panel, ovšem proti některým dnes běžných herním monitorům zase se svým 144 Hz při těch 3840 x 2160 už z davu nevybočí. K tomu má papírových 1ms (MPRT), respektive 2ms (GTG), což rozhodně patří k tomu nepěšímu na trhu s technologií IPS. Pokud máte ve svém počítači grafickou kartu od AMD, rozhodně doporučuji si zapnout v menu monitoru funkci AMD FreeSync Premium Pro. Následně si ověřte přímo v ovladačích grafické karty, zda je tato funkce skutečně aktivní a v jakém pracuje rozsahu. V mém případě na grafické kartě Sapphire Radeon RX 7900XTX nitro+ to bylo 48-144 Hz. Funguje to solidně i když nezaručeně také s NVIDIA a jejich „falešným G-SYNC“ režimem, což jsem ověřil s grafikou RTX 4070 Ti Super STRIX od ASUS. Ovšem musím dodat, že monitor oficiální certifikaci od Nvidie nedostal.
Já jsem nakonec monitor aktivně používal denně po dobu jednoho týdne v několika hrách, a to i v CyberPunk kde jsem díky Radeonu RX 7900 XTX 24 GB neměl problém v nativním rozlišení vymačkat ze hry oněch 100FPS+. Musím uznat, že je zde značný rozdíl v plynulosti hry mezi standartními 60 Hz a maximálním možným nastavením při 144 Hz. Byť samozřejmě platí, že zatímco mezi 60 vs. 120 FPS/Hz je viditelný a velmi znatelný rozdíl, mezi 120/144 FPS/Hz a třeba 165 Hz už to většina lidí ve většině hrách nepozná, pokud to nemá vyloženě vedle sebe.
Pokud jde o nastavení monitoru, nakonec jsem skončil u 60 % jasu a 50 % kontrastu. Co se týče přednastaveného barevného režimu, nejvíce se mi líbil profil obrazu „Display P3“ a „Game“. Samozřejmě není problém si barvy odladit ručně, přesně dle svých požadavků.
Asi opravdu jeden parametr, kde si nový model pohoršil vůči tomu předchozímu je spotřeba monitoru. Předchozí model měl spotřebu maximálně 55 W pro HDR režim, kde v normálním režimu byla spotřeba kolem 40-45 W. Ovšem aktuální model si v tomto ohledu dost pohoršil. Je to dáno oním novým silným mini LED podsvícením, které je prostě o dost náročnější na spotřebu. Díky masivně vyššímu jasu dokáže žrát v maximech přes 270W!
Dobrou zprávou je, že pro normální SDR režim je to mnohem méně a monitoru běžně stačí nějakých 60 až 80 W, což je stále celkem přijatelné, ale je to hodně proti monitorům bez toho mini LED. S tou vyšší spotřebou je bohužel spjato i celkem znatelné zahřívání. Monitor je v tom HDR režimu už hodně teplý na dotek a při delším hraní už Vám v tomto náročnějším HDR režimu už pěkně vytopí i menší místnost, speciálně máte-li nějaké výkonné PC s vysokou spotřebou k tomu.
Takže k závěrům a poznatkům z praxe …
|