Strana 3 z 4
Ze specifikací je krásně patrné, že monitor má opravdu parádní parametry. Kalibrovaný panel s jasem 350, nativní kontrast pak pro IPS panely typických 1000:1. Odezva je pak 5ms (GtG), což je dneska opět u IPS panelů standard. Také si můžeme povšimnout, že díky lepšímu podsvícení panelu, má panel trošku horší maximální spotřebu, která se zastavila na 90 W. V recenzi se pak podíváme, jaká je reálná spotřeba při různých režimech jasu přímo na zásuvce.
- Zapojení – první dojmy a porovnání s 32“ BenQ BL3201PT
Vpravo BL3201PT, vlevo testovaný SW320:
Barevné poddání je výborné a nekoná se tedy "horší" zelená, která je u sRBG panelu laděna trošku do "žluta".
Co se týče rastru na monitoru, ten je opravdu vynikající. Zde se ukazuje síla 4K panelu v plné kráse. Jednotlivé body jsou stěží rozeznatelné. Jediná vada na kráse pro některé může být to, že budou ze začátku do monitoru koukat z opravdu velké blízkosti a doslova luštit titěrné ikonky a písmo. To lze samozřejmě vyřešit změnou velikosti textu třeba na 130-150% apod..
Co se týče připojení s počítačem, plné rozlišení panelu s maximální obnovovací frekvencí 60Hz si dopřejete buď skrze HDMI 2.0a nebo Display Port 1.4. Na monitoru se tedy nachází ty nejnovější porty pro připojení PC, což opravdu chválím. Oba tyto kabely jsou samozřejmě přibaleny, takže je nemusíte kupovat. Samozřejmě pro využití technologií jako je HDR, musíte mít i odpovídající GPU, ale také aplikaci. Stejně tak 10-bit funguje jen před DisplayPort.
Co se týče kvality obrazu u 32“ BenQ monitoru, byl jsem doslova uchvácen jeho skvělým barevným podáním obrazu. Mám doma již delší čas jeho levnějšího brášku s „jen“ sRBG gamutem a už jenom první pohled na tento testovaný monitor mě utvrdil v tom že minimálně 99% ADOBE RGB je správná cesta. Ten rozdíl v barveném podání je opravdu velmi znatelný. Opravdu velká škoda, že toto ještě při úrovni dnešních technologií není dávno standard. Uživatel také má možnost zapnout funkci GamDuo, která rozdělí obraz na dvě poloviny, každou s jedním barevným prostorem. Můžeme si tak zapnout levou část s Adobe RGB a porovnávat ji s pravou částí, kde bude třeba sRGB.
Seznam přednastavených profilů
Používal jsem tedy monitor téměř 21 dní každý den cca 6 až 8 hodin jako by byl můj vlastní a nejvíce se mi osvědčil přednastavený režim Adobe RBG, jas a kontrast na 55%. Při tomto nastavení jsem neměl žádný problém ani večer, kdy jsem měl zhasnuto, monitor mě nijak neoslňoval. Při tomto nastavení se spotřeba monitoru pohybovala na příjemných 48-50W, což považuji za skvělý výsledek vzhledem k velikosti úhlopříčky a tomu, že podsvícení monitoru bylo velmi homogenní bez temnějších míst. I v tomto ohledu tedy musím monitor pochválit
(obrazovka je příjemně matná)
Monitor používá velmi matný povrch obrazovky a díky tomu se v něm nic nepříjemně neleskne, na práci teda ideální monitor. A pokud byste nějaké ty odlesky přece jenom zaregistrovali, je zde stále možnost nainstalovat přiložená stínítka, což jsem já osobně ani nepotřeboval, protože nemám u monitoru nebo v blízkosti něj žádný větší zdroj světla či okno.
Glow efekt je z bočního pohledu patrný, ale není to nic hrozného
Co se týče odezvy monitoru, tu jsem testoval v režimu vylepšené odezvy. V menu monitoru je to záložka "AMA". S tímto nastavením jsem nahrál zhruba 80 hodin Far Cry 4 a World of Tanks, Heroes of the Storm, CS Go apod. Za celou dobu jsem nezaznamenal nějaký problém, což mě osobně hodně překvapilo. Úroveň odezvy je více méně identická s levnějším bratříčkem BL3201PT, který ve všech recenzích, kde ho měřili k tomu určenými přístroji, dopadl nadmíru dobře na 4K panel, kde je obecně s vyladěním odezvy mnohem větší práce a klade to na elektroniku panelu mnohem větší nároky.
Režim odezvy "AMA" zapnuto.
Rovnoměrnost podsvícení je asi jedno z nejlepších, co jsem tu za poslední dobu měl. Ani průsvit na tmavém pozadí se nekoná. Jenom blízko horního pravého roku byla malá nerovnoměrnost, jinak opravdu nic. Na tomto si tedy dal BenQ opravdu záležet.
Rovnoměrnost podsvícení je vynikající.
Také jsem se rozhodl změřit spotřebu panelu na jednotlivých stupních podsvícení.
- Jas 25% - 36W
- Jas 50% - 45W
- Jas 75% - 52W
- Jas 100% - 62W
Jak je vidět i přes celkem velkou papírovou spotřebu, panel v reálném zapojení zase tolik elektriky nespotřebuje. Mně osobně se osvědčilo nastavení 55 % kontrast a 55 % jas, kde měl panel kolem 48-50 W.
|