Strana 3 z 5
Dle velmi obecného a pochopitelného rozřazení dvou hlavních technologií dnešních TV a panelů jsme zjistili, že námi dnes představovaný panel je technologicky lepší variantou než možný stejně velký LCD kolega. V této velikosti také skoro dosahujeme stropu vývoje a produkce LCD panelů. Důvod je jednoduchý - náklady oproti stejně velkým plazmám jsou o hodně vetší a kvalita zobrazení nižší.
Panasonic TH-85PF12U
Posledním vysvětlením musí být pojmenovávání obrazovek. Jelikož obrazovky o velikostech nad 55" (pro LCD) a 63" (pro plazmy) jsou zatím výrazně finančně náročnější, hovoří se o nich jako o komerčních panelech. Slovo panel je přeci jen pro tak velké modely výstižnější. O těch menších, pod zmiňovanými velikostmi, hovoříme častěji jako o televizích. Pořizují se také ve větší míře do domácností. Slova panel a televize však můžeme použít i mimo přibližnou stupnici, kterou jsem zmínil. Záleží na každém z nás, jak si to pojmenujeme, ani jedno není špatně. Pojďme se ale už podívat na nový model od Panasonicu.
Panasonic TH-85PF12Upoužitá jako malé kino
Nemůžeme říci, že by oficiální představení 85" plazmy bylo překvapením. Poprvé byl panel ukázán v červnu na veletrhu Info Comm 2009 na Floridě, ale evropské vydání bylo naplánováno až na podzim. Nemůžeme ani říci, že by se jednalo o největší panel na trhu. Už od roku 2006 tu totiž máme ještě větší 103" plazma panel, také od společnosti Panasonic. Jelikož jeden palec má přibližně 2.54 centimetru, je 103" neuvěřitelných 261cm. Navíc se už připravuje na vydání panel o velikosti okolo 150". Necelé čtyři metry úhlopříčky už si asi těžko dokážeme v obýváku představit.
Matteo Riva a Jiří Kouba (oba Panasonic) u ukázkové 85" plazmy
Z fotek můžeme vidět porovnání velikosti 85" panelu oproti člověku. A právě člověk hrál při zrodu 85" úhlopříčky hlavní roli. Mimoto, že panel musel někdo navrhnout a vyrobit, byla hlavním faktorem lidská velikost. 216 centimetrů úhlopříčně dává totiž velikost na šířku cca 190 centimetrů a na výšku 110 centimetrů. Protože je možné panel postavit jak na výšku, tak o 90° na šířku, není problém se 190 centimetry zobrazit celou postavu člověka v reálné velikosti. To se uplatní hlavně v komerční a profesionální sféře, kam je model situován především. Velmi dobrá je šířka panelu, která je 99mm, tedy necelých 10 centimetrů.
Panel je také poměrně lehký. Necelých 120kg je na tak velkou plazmu nečekané. Výrazně se tak zvyšuje mobilita při zapůjčování či převážení. Uchycení zaleží plně na požadavcích nového majitele. Panasonic si nechal udělat několik ukázkových rámů, které se možné dokoupit k panelu. Plazma tak může sedět na zemi, viset na zdi či stropě. Jednou z možností je také hydraulický stojan, který vidíte na obrázcích z prezentace. Ten umožňuje nastavovat výšku a také otáčet s panelem o 360° v závislosti na tom jak potřebujeme.
|