Strana 2 z 3
Dokovací stanici jsem testoval na notebooku DELL XPS 13-7390, který je vybaven příslušným Thunderbolt konektorem s rychlostí až 40GBbs. Testování display a HDMI portu jsem provedl skrze kvalitní 32“ 4K grafický monitor BenQ SW320. Pokud jde o testování čtečky karet, použil jsem rychlou SD kartu s rychlostí až 280MB/s o kapacitě 512GB od společnosti Sabrent. Díky ní tedy otestuju i rychlost obsazeného SD portu.
Samotné propojení dokovací stanice s notebookem je záležitost několika vteřin, samozřejmě je podmínkou mít nainstalovaný příslušný ovladač, aby vám v dokovací stanici fungovaly všechny příslušné funkce a také aby přenosová rychlost byla maximální.
Ohledně rychlosti samotného Thunderbolt 4 portu, rozhodl jsem jeho propustnost otestovat skrze jeden z nejrychlejších externích disků na trhu Sabrent Rocket XTRM-Q 2TB s podporou NVM Express 1.3. Ten je schopen dosáhnout na rychlost až 3000MB/s, což značně převyšuje schopnosti klasického USB 3.0 portu. Na stejnou rychlost byste museli mít port USB 4.0 ovšem ten je přítomen momentálně opravdu jenom v těch nejdražších základních deskách na trhu.
Moje měření tedy potvrdila, že dokovací stanice je opravdu schopná a využila externí disk na maximum, protože jsem skrze program CrystalDiskMark naměřil maximální propustnost 3040MB/s, což je parádní výsledek.
Jako další jsem tedy vyzkoušel integrovanou čtečku paměťových karet, k tomuto účelu jsem dostal jednu z nejrychlejších SD karet na trhu od společnosti Sabrent schopnou číst data rychlostí skoro 300MB/s.
Zde jsem nakonec dosáhl na něco horší výsledek, než by teoreticky karta měla dosáhnout a naměřil rychlost kolem 230MB/s. I přesto se však jedná o luxusní výsledek, protože většina prodávaných SD karet na trhu má rychlost mnohem nižší.
Po stránce přenosové rychlosti splnila dokovací stanice očekávání a splnila to, co výrobce uvádí na svých stránkách. Jako další jsem otestoval schopnosti přibalených redukcí na připojení 4K monitoru a to jak skrze HDMI, tak i display port. U obou jsem se nesetkal s jediným problémem a vše fungovalo na jedničku.
V tomto tkví velká výhoda ve standartu Thunderbolt, kde není uživatel omezen datovým tokem, jako u většiny USB-C podobných zařízení.
pojďme tedy k závěru a celkovému hodnocení.
|