Strana 4 z 4
Naše první setkání s OLED ve formě herního monitoru je tedy určitě velkou událostí. Těšili jsme se na OLED mnoho let a v mnoha směrech byla očekávání splněna. Na druhou stranu, bohužel tenhle monitor také ukazuje, proč ještě pravděpodobně řadu let nebude OLED mainstreamem.
Herní monitor AW5520QF je bez-pochyb extrémní herní monitor, který nabízí vysoké rozlišení, vysokou obnovovací frekvenci na obřím 55“ panelu. K tomu má Free Sync Premium, (a neoficiálně i NV GSYNC) a má tedy vše, co by extrémní herní monitor dnes měl mít. Přidává ale jednu specialitu navíc. OLED obrazovku. Ve své podstatě jde ale spíše o technologický demonstrátor.
Kde nemá konkurence jsou barvy, speciálně podání černé barvy a homogenity podsvícení. Žádné IPS LED panely nemohou v těchto ohledech tomuhle monitoru konkurovat. Sledování seriálů, filmů i her je doslova pastvou pro oči, protože speciálně v tmavších scénách to podání černé jako opravdu černé, extrémně vynikne. To v kombinaci s vynikající podsvícením, které je rovnoměrné a není nijak rušivé. Ale i jako herní monitor je působivý s extrémní nízkou 0,5ms odezvou a 120Hz obnovovací frekvencí v kombinaci s Free Sync technologií a to všechno ve 4k na 55“. Prostě dokonalost :). Tedy skoro, absence HDMI 2.1 (umí jen 2.0), nepotěší, ale DP 1.4 tu je.
Bohužel OLED má i po mnoha letech vývoje své stinné stránky. Vypalování obrazu stále nebylo vyřešeno. Výrobci na tom stále pracují, DELL například vybavil panel technologií Pixel Refresh, která by toto měla z 99% eliminovat, ovšem zkušenosti z praxe jasně říkají, že to stále není úplně vyřešené. Ale u našeho kousku to zatím problém nebyl a to šlo o docela používaný vzore. Za mě tak mohu říci, že jediným pro mě větším problémem zůstává přílišná „lesklost“ panelu. Pokud vám do pokoje svítí sluníčko, na monitoru toho moc neuvidíte, závěsy či žaluzie jsou tedy nutností. Prostě je to extrémně lesklý panel, což se dnes moc nenosí. A z dobrého důvodu.
Také je tu ta velikost toho monitoru. Jak to u podobných TV/monitorů bývá z hlediska jeho použitelnosti, co by klasický monitor, je otázka, zda už to není příliš velké. Přeci jen 55“ na sezení v klasické vzdálenosti od monitoru (75cm), je prostě hodně. Myslím, že většina by spíše uvítala třeba 32“ verzi, tedy ideální velikost pro klasický PC monitor.
Dell Alienware AW5520QF tak konečně po letech ukazuje, proč se na OLED těšíme. V oblasti barev, podání černé a kontrastu je absolutně bezkonkurenční, a i ty nejlepší IPS panely na tohle prostě nemají. A rychle se na to zvyklá. DELL to doplnil o 120Hz obnovovací frekvenci a 0,5ms odezvu s podporou FreeSync Premium, takže jako herní monitor na papíře perfektní. Vidle to toho hází ale ta velikost, kdy 55“ je na monitor na stůl prostě hodně. Tohle je spíše TV než monitor, ale když vám nevadí si od něj tedy držet větší odstup, hraní na tom je prostě paráda.
Bohužel OLED má své nevýhody. Popsaly jsme je výše, ale o jedné jsme ještě nemluvili. A to je cena. Dell Alienware AW5520QF je nepochybně zajímavý, ale o mnoho méně zajímavá je jeho cena, která činí neuvěřitelných 85 tisíc korun vč. DPH. Pravda, není to nejdražší herní monitor na trhu, ale obecně monitory za tyhle peníze jsou prostě technologické demonstrátory než reálné produkty pro hráče. Osobně bych tak rád viděl tohle ve 32“ a samozřejmě tak o polovinu levněji aspoň :). Jinak stále doufáme v nástup OLED, své výhody prostě má. Ovšem nelze ignorovat ani ty nevýhody a fakt, že současné IPS panely jsou tak univerzálně dobré, že se OLED bude muset hodně snažit. Na jeho nástup do nižších cenových hladin si tak budeme muset ještě počkat.
Pokud jde o Dell Alienware AW5520QF, pokud chcete velký herní 4K 120Hz nejen monitor, parádní barvy a perfektní černou, pak těžko najdete něco lepšího. Ale dokonalý monitor jako takový to bohužel není, jakkoliv prostě díky OLED panelu nemá v některých specifických věcech vlastně konkurenci. A vážně si myslím, že spíše než tenhle obří 55“ by mnohem více potenciálních zákazníků ze strany hráčů zajímal třeba 32“ model. Tak uvidíme, co DELL AlienWare nabídnout příště. Já osobně doufám, že se s OLED nesetkáváme naposledy, protože na některé věci jsme si rychle zvykl a těžko se mi tenhle monitor vracel :)
Za poskytnutí monitoru na recenzi děkujeme společnosti Dell
Za poskytnutí testovací sestavy děkuji:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|