Už je to hodně hodně let, co jsme poprvé slyšeli o OLED monitorech. Před lety, kdy jsme se na ně všichni těšili, jsme myslely, že v letech 2020/2021 už dávno budou tyhle obrazovky běžný mainstream. Jak moc jsme se ale spletli. Rozšíření OLED technologie pro monitory a TV je mnohem pomalejší, než si kdokoliv dokázal představit. Důvodem je samozřejmě mnohem vyšší cena proti dnes dominantním IPS, které dnes výrobci valí z továren i ve velkých úhlopříčkách za babku a zvládají i rychlé panely. Nicméně přeci jen OLED herní monitor existuje.
Dneska se na něj podíváme. První OLED herní monitor servíruje nikdo jiný, než DELL pod svou herní značkou AlienWare. A dá se říci, že je to spíše TV než monitor díky ohromné 55“ úhlopříčce. Pravda cena je velmi vysoká, ovšem parametry a kvalita obrazu v některých ohledech jsou úplně někde jinde než ostatní herní monitory na trhu. Model s označením AW5520QF používá 55“ OLED obrazovku společnosti LG s rozlišením 3840 x 2160 (4K), který je schopen zobrazit úchvatných 1,07 miliardy barev v kombinaci s vysokou 120Hz obnovovací frekvencí.
Asi ten nejdůležitější parametr pro hráče, což je odezva je extrémně nízkých 0,5ms. Nechybí ani podpora HDR a co asi hráči her ocení nejvíce je podpora FREE-SYNC Premium od AMD a tedy kompatibilní je i „G-SYNC“. Jediné, co je trochu slabší jsou pozorovací úhly, 120° horizontálně i vertikálně. Je to dáno hlavně povrchovou úpravou, která značně panel zpevňuje, je totiž extrémně tenký.
Jistě si říkáte, proč nekoupit klasickou OLED 4K televizi a neudělat si z toho herní monitor? Přeci jen OLED televize nejsou až takovou vzácností už. Problém je v tom, že TV bohužel obvykle nedisponují například Display portem a připojení přes HDMI sebou nese více problémů, protože potřebujete ideálně grafickou kartu s podporou HDMI 2.1 (které ale tento monitor nemá) abyste mohli naplno využít potenciál těchto OLED panelů, a to moc grafik na trhu neumí. Takže DisplayPort je zásadní. Dále Dell značně přizpůsobil elektroniku výhradně tomu, že OLED panel bude sloužit jako monitor. Samozřejmě zde také připlácíte za onen „ufoní“ design, podsvícenou RGB linku apod.
Přednosti tohoto monitoru:
Rozlišení 4K, OLED panel, 120Hz, HDR
Technologie Free Sync 2 pro lepší herní zážitek (kompatibilní se základním G-Sync)
Černá je opravdu černá
Ultra nízká odezva panelu pouhých 0.5ms
Rozsah barev - 98.5% DCI-P3
2x14W reproduktor
Dálkové ovládání
Panel umí také HDR, splňuje DisplayHDR 400 standard s jasem 400 cd/m2. Panel zvládá zpracovat barvy v 10bitové kvalitě a kontrast je pak 130 000:1, což je o několik řádů více, než jsou schopny klasické LED monitory.
Takže jaký je v praxi? Je na co se těšit u OLED proti v současné době velmi kvalitním IPS monitorům? Podívejme se na to blíže …