Strana 3 z 4
Projektor jsem nakonec testoval po dobu několika týdnů a porovnával hlavně se svým stávajícím modelem LS12000B, jakož to s předchozím TOP modelem tohoto výrobce. Oba modely nyní dělí 30 000,- a já jsem chtěl tedy otestovat, zda tento aktuální cenový rozdíl, zato opravdu stojí. I když musím upozornit, že LS12000B je aktuálně už ve značné slevě, protože když vyšel na trh před více jak dvěma lety, byla jeho startovní cena 130 000,-, tedy jenom o 10 000,- méně, než je aktuální cena nového modelu, což je vzhledem k vysoké inflaci z posledních 2 let není zas tak hrozné.

Já měl tedy v době testování oba modely a díky tomu se mi mnohem lépe testovalo kde všude Epson udělal ty největší pokroky. Oba modely jsou v 99% identické, nový model, kromě označení poznáte tak, že kolem objektivu je zlatý kroužek, starší model (na fotce vlevo) měl tento kroužek stříbrný.

Ohledně mého nastavení, nakonec jsem se zastavil na uhlopříčce 3 metrů, ze vzdálenosti 5 metrů. Projektor má opravdu kvalitní optiku a plný motorizovaný objektivu, takže jeho nastavení je otázkou pár minut. Veškeré odladění se provádí skrze dálkový ovladač, což celou situaci značně usnadňuje. V tomto směru je tedy projektor plně srovnatelný s předchozím modely jako LS12000B ale i ještě starším modelem TW9300. Co je také velmi šikovné je i motorizovaná záklapka na objektivu, která se po zapnutí sama otevře a po vypnutí projektoru zas sama zavře.

Testování probíhalo v nastavení 3840 x 2160 skrze kvalitní HDMI kabel verze 2.1, který je samozřejmě naprostou nutností, pokud máte mít vůbec šanci to funkčně provozovat. S ohledem na totální bordel, který panuje ve značení HDMI kabelů na trhu, je nakupování kvalitního HDMI kabelů absolutní noční můra. Bohužel. Tím spíše, že drahý neznamená často dobrý. Ale dobře, podívejme se na to, když tedy kvalitní kabel máte, co umí v praxi. Projektor jsem testoval jako zcela první kus v České republice a podařilo se mi s ním shlédnou cca 14 celovečerních filmů. Samozřejmě pár hodin jsem ho testoval napřímo vedle sebe s jeho starším bráškou LS12000B abych měl co nejlepší porovnání.

Z přednastavených profilů se mi nakonec nejvíce osvědčil režim Kino, kde je z výroby nastavený výkon světelného výkonu na 80%, osobně bych doporučil se držet kolem 75-100% protože zde jsem zaznamenal minimální rozdíl v obraze. Dobrou zprávou je to, že hlasitost chlazení se téměř nezměnila, ať jsem nastavil 100%, nebo 50%. Chlazení projektoru je tedy opravdu značně předimenzovaně, protože o projektoru nevíte ani, když jsou ve filmu naprosto tiché scény.

Já tedy testoval projektor hlavně z pohledu domácího kina, pro tento účel jsem si vybral několik filmu v nativním 4K rozlišení bez jakékoliv další komprese video souboru, tedy v maximální možné kvalitě. Takové filmy pak mají klidně 70-100GB, takže jsou celkem náročné na místo, k tomuto účelu jsem využil NAS řešení od Synology.

Z pohledu kvality obrazu jsem vůči modelu LS12000B nějaké zásadnější rozdíly nenašel, oba projektory mají opravdu v SDR režimu na chlup stejný obraz. Teprve až s projekcí HDR obsahu jsem občas našel nějaký malý rozdíl, ovšem pouze v případě, kdy jsem měl opravdu oba projektory vedle sebe a mohl to porovnat napřímo. Taky hodně zaleží na dané scéně ve filmu, protože v jedné HDR scéně není rozdíl vůbec a následně v jiné scéně tam nějaký poznáte, je to hodně individuální. Na co také musím upozornit je fakt, že pokud to s tímto projektorem myslíte vážně je doslova nutností mít opravdu kvalitní plátno za desítky tisíc korun. Promítat na holou zeď, nebo na klasické plátno za pár tisíc je prostě nesmysl a ochuzujete se tím tak o 50% potenciálu, čeho je tento projektor schopen. Já testoval na profesionálním plátně společnosti Kauber (recenzi najdete zde) se speciálním stříbrno šedým povrchem, který poskytuje zisk na hodnotě 1.0 a značně vylepšuje podání černé barvy a značně zvyšuje kontrast, vůči projekci na zeď nebo na obyčejné bílé plátno.

Pokud tedy hodláte sledovat hlavně HDR obsah a máte na to doma podmínky a máte opravdu kvalitní plátno, poskytuje nový model lepší a detailnější obraz, ovšem dost záleží i na obsahu, protože třeba ve filmech Avatar a Avatar Way of Water jsem rozdíly neviděl žádné, ovšem v posledním díle Harry Potter jsem už v jednotlivých scénách dokázal dost rozlišit, který projektor je v tomto ohledu lepší a kde už to je opravdu poznat.
Nakonec jsem okrajově otestoval i zapojení své herní konzole Play station 5. Zde jsem si chtěl pouze ověřit to, že projektor opravdu umí i herní režim s 120Hz. A ano, šlape vše výborně, ovšem dejte si pozor, abyste měli zakoupený správný HDMI kabel, který toto podporuje.

Dobrou zprávou je i to, že projektor je téměř bezúdržbový. U laseru se počítá s tím, že ho nebudete muset nikdy měnit, i při 8 hodinách denně vydrží skoro 7 let. Jedinou starostí je tak pravidelné čištění prachového filtru nebo jeho výměna. Filtr stoji kolem 1500,- a dle prašnosti prostředí, ve kterém ho budete používat, bych doporučil jeho čištění, případně výměnu alespoň jednou ročně.
Pojďme ale k hodnocení.
|