Strana 4 z 5
- V praxi - Instalace a promítání
Projektor jsem v mém případě umístil na poličku naproti plátnu, stejně jako mám umístěný svůj Epson TW9300W. Mohl sem tedy oba projektory porovnat i mezi sebou, jak moc velký dopad na kvalitu obrazu bude mít rozdíl bezmála 50 000,- v pořizovací ceně projektorů.
Projektor disponuje dvěma stavitelnými nožičkami, umístěnými na spodku projektoru, po stranách pod objektivem, které slouží k seřízení projektoru do roviny, nebo do stejné roviny jako má plátno.
Po umístění projektoru a jeho vyrovnání do roviny jsem tedy pomocí lenshiftu vycentroval obraz přesně vůči 110“ plátnu. Objektivem se hýbe ve dvou rovinách pomocí dvou koleček umístěných přímo na těle projektoru viz. obrázek.
Možnosti Zoomu jsou také dech beroucí, úhlopříčku kolem 100“ můžete zobrazit jak s blízkosti necelých tří metrů, tak i z velké vzdálenosti až pěti metrů. Pokud tedy máte vetší místnost, můžete projektor umístit bez obav až na druhy konec místností a nemusíte umístění řešit pomocí držáku na strop, což může v některých případech způsobit komplikaci, například pokud je strop ze sádrokartónu apod.
Přehledná tabulka možnosti polohování projektoru od plátna.
Co se týče kvality obrazu tohoto modelu, očekával jsem opravdu hodně (i s ohledem na cenu), což se naštěstí v praxi potvrdilo. Obraz s tímto projektorem parádní. Epson prostě se svoji 3LCD technologií opravdu umí a výsledný obraz je prvotřídní. Vůči modelu TW9300W má sice o něco horší černou a 4K není tak dobré, ovšem zas stojí skoro 3x méně a výsledný poměr cena/výkon je díky tomu mnohem lepší. Pro méně náročné uživatele asi jedná z nejlepších voleb na trhu momentálně.
Kompletní nabídka přednastavených režimu lampy.
Samotnou projekci jsem tedy testoval při úplném zatemnění pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Režim zobrazení: Kino
- Jas: 0
- Kontrast: 0
- Ostrost: standardní
- Barva: 0
- Zabarvení: 0
- Gama: výchozí
- Teplota Barev: Standart
- Příkon „režim lampy“: Nízký
- 4K režim – vypnutý
Pro samotné testování jsem si vybral už ověřený Blu-Ray Avangers end Game, který dokáže krásně oddělit kvalitní projektor od toho nekvalitního, hlavně co se týče barevného rozsahu projektoru.
Pro otestování černé jsem použil Blu-Ray film Zloba s Angelinou Jolie, kde je hodně tmavých scén. 2D obraz tedy hodnotím jako téměř identicky s modelem TW9300W, jenom ta černá je tedy o něco horší, protože projektor nemá technologii Deep Black.
Projektor přináší možnost si přepnout projektor do 4K režimu. Ten ale není nativním rozlišením, přináší sebou pochopitelně určitá omezení. Ve 4K režimu se totiž obraz trošku „mázne“ což krásně ukazuje moje fotka níže, kde je vlevo nativní 1080p režim, kde jsou jednotlivé pixely pěkné ostré. Po přepnutí do 4K se ovšem obraz trošku rozmaže. Čím blíže pak plátnu jste, tím zřetelnější toto je.
Vlevo 1080p režim a vpravo „nenativní“ 4K. (klikněte pro zvětšení)
Projektor sice umožňuje toto rozostření skrze menu zmenšit, ale na úkor dalšího SW upravení obrazu což není ideální. Hodně tedy záleží na tom, co zrovna na projektoru pustíte, některé projekci to může sednout a obraz bude skutečně vypadat lépe. To ale neplatí pro všechen obsah, pokud ho v tom vysokém rozlišení opravdu nemáte. Pokud máte jen 1080p film, nechte rozlišení na 1080p.
Co se týče projekce ve 4K, obraz byl skutečně lepší, než když jsem stejný film pouštěl v režimu 1080p. Ovšem opět jsem se setkal s tím mírným rozostřením. Je to dáno tím, že projektor „shiftuje“ LCD panely hned ve dvou směrech, aby docílil toho, že zobrazí 4x více bodů než je schopen s LCD panelem který se nehýbe. Samozřejmě že nativní 4K projektor je obrazem někde jinde, ovšem zas stojí minimálně 5x tolik.
Samozřejmě pokud máte 4K „nenativní“ projektor a budete mít 4K obsah, rozhodně doporučuji si projektor do ono 4K režimu přepnout, rozhodně to má smysl. Vypadá to dost dobře. Tahle generace projektorů s touhle technologií už je propracovaná a mnohem lepší, než kdysi ta první, která s technologií posunu přišla.
Tento projektor disponuje prachovým filtrem, tudíž doporučuji jeho pravidelné vyfoukávání od prachu. Nachází se na přední pravé straně přístroje. Pokud budete filtr kupovat nový, není to žádná pálka, doporučená cena za originální díl je 395,- včetně daně. Ale při troše šikovnosti se dá dlouho čistit.
Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi jednoduchá. Cena lampy se pohybuje na velmi příjemných 3185,- s DPH za originální modul. Při Eco režimu vás tedy jedna hodina projekce vyjde na pouhých 60 haléřů.
|