Strana 4 z 5
- V praxi - Instalace a promítání
Projektor jsem umístil na poličku naproti plátnu stejně jako mam umístěný svůj Epson TW5000. Projektor disponuje dvěma stavitelnými nožičkami, umístěnými na spodku projektoru, po stranách pod objektivem, které slouží k seřízení projektoru do roviny, nebo do stejné roviny jako má plátno
Dále zmizela klasická krytka objektivu, protože tento model ji má již integrovanou v sobě a po zapnutí se krytka sama rozevře, což je z uživatelského hlediska super nápad, i když pochopitelně jde o dražší řešení.
Otočné nožičky pro snadnější vyrovnání do roviny.
Možnosti polohovatelnosti jsou vynikající.
Po umístění projektoru a jeho vyrovnání do roviny jsem tedy pomocí posunu objektivu vycentroval obraz přesně vůči 110“ plátnu. Objektivem se hýbe ve dvou rovinách, pomocí dálkového ovladače, ne tedy přímo na těle projektoru, jako je tomu běžné. Pokud srovnám tento nový systém s tím, co byl na předchozím modelu TW9200W, je to mnohem pohodlnější.
Možnosti Zoomu jsou také dech beroucí, úhlopříčku kolem 100“ můžete zobrazit jak s blízkosti necelých tří metrů, tak i z velké vzdálenosti až šesti metrů. Pokud tedy máte vetší místnost, můžete projektor umístit bez obav až na druhy konec místnosti.
Přehledná tabulka možnosti polohování projektoru od plátna.
Co se týče kvality obrazu tohoto modelu, očekával jsem opravdu hodně (i s ohledem na cenu), což se naštěstí v praxi potvrdilo. Obraz s tímto projektorem je až neskutečný a potvrzuje to, že to je vlajková loď firmy Epson pro domácí použití. Zde se tento model opravdu ukázal v tom nejlepším světle, protože pokud nastavíte režim „kino“ a k tomu lampu na „nízký“ výkon, je hlučnost projektoru tak nízká, že o něm nevíte ani při těch opravdu velmi tichých scénách. Pokud ale srovnám obraz s předchůdcem, tedy TW9200W, je rozdíl opravdu malý, majitelé tohoto staršího modelu tedy mohou být v klidu, přechod na tento model se z hlediska kvality 2D obrazu moc nevyplatí.
Kompletní nabídka přednastavených režimu lampy.
Samotnou projekci jsem tedy testoval při úplném zatemnění pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Režim zobrazení: Kino
- Jas: 0
- Kontrast: 0
- Ostrost: standardní
- Barva: 0
- Zabarvení: 0
- Gama: výchozí
- Teplota Barev: Standart
- Příkon „režim lampy“: Nízký
- 4K režim - vypnutý
Základní menu pro nastavení obrazu.
Pro samotné testování jsem si vybral už ověřený Blu-Ray dokument Planeta Oceánů, který dokáže krásně oddělit kvalitní projektor od toho nekvalitního, hlavně co se týče barevného rozsahu projektoru. Pro otestování černé jsem použil Blu-Ray film Assasin Creed, kde je hodně tmavých scén. 2D obraz tedy hodnotím identicky jako u modelu TW9200W, zde jsem žádné zásadní rozdíly nezaznamenal.
Projektor přináší jako horkou novinku u Epsonu, možnost si přepnout projektor do 4K režimu. Ten ale není nativním rozlišením, přináší sebou pochopitelně určitá omezení. Ve 4K režimu se totiž obraz trošku „mázne“ což krásně ukazuje moje fotka níže, kde je vlevo nativní 1080p režim, kde jsou jednotlivé pixely pěkné ostré. Po přepnutí do 4K se ovšem obraz rozmaže. Čím blíže pak plátnu jste, tím zřetelnější toto je.
Vlevo 1080p režim a vpravo „nenativní“ 4K. (klikněte pro zvětšení)
Projektor sice umožňuje toto rozostření skrze menu zmenšit, ale na úkor dalšího SW upravení obrazu což není ideální. Hodně tedy záleží na tom, co zrovna na projektoru pustíte, některé projekci to může sednout a obraz bude skutečně vypadat lépe. To ale neplatí pro všechno. Proto doporučuji mít projektor neustále v nativním 1080p režimu a do 4K si případně přepnout a porovnat zda to má skutečně smysl. Tuto funkci bych přirovnal k tomu, když výrobce stereo sluchátek dodá SW emulaci na 7.1, také to nemusí každému filmu nebo muzice sednout a někde to udělá spíše škodu než užitek.
Informace o projektoru v režimu 4K
Zkoušel jsem tedy nativní 4K film Warcraft ve 4K režimu projektoru. Obraz mi přišel o něco lepší, než když jsem stejný film pouštěl v režimu 1080p. Ovšem opět jsem se setkal s tím mírným rozostřením. V minulé recenzi jsem si tento film přehrával na nativním 4K projektoru od BenQ a rozhodně zde byl obraz mnohem ostřejší. Zkrátka nativní rozlišení 4K je znát.
Projekce filmu Warcraft v nativním 4K
- Bezdrátový režim přenosu obrazu
Co činí tento model hodně zajímavým, je v základu schopnost bezdrátového přenosu HDMI signálu bez ztráty kvality. Projektor je k tomuto účelu vybaven WiHD krabičkou, která je vybavena pěti HDMI vstupy, včetně podpory MHL pro vaše mobilní zařízení, jako je telefon nebo tablet. Dále pak jedním HDMI-výstupem a optickým výstupem. Tu tak můžete mít kdekoliv ve svém dosahu, a obraz do projektoru můžete přenášet snadno odkudkoliv doma, aniž byste museli tahat kabely k projektoru.
Možnosti připojení dalších zařízení se meze nekladou.
Přes tuto krabičku se také dobíjejí 3D brýle přes USB konektor který je umístěn na boku spolu s HDMI MHL konektorem. Epson tedy tvrdí, že přenos je k nerozeznání od toho klasickým kabelem, což jsem porovnával několik dní a mohu potvrdit, že opravdu nelže. Obraz je parádní a nikde známka nějakého rušení, či komprese. Kdo tedy nemůže doma tahat kabely, je tato varianta určitě vítanou variantou.
Tento projektor disponuje prachovým filtrem, tudíž doporučuji jeho pravidelné vyfoukávání od prachu. Nachází se na přední pravé straně přístroje.
Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi jednoduchá. Cena lampy se pohybuje na velmi příjemných 3600,- s DPH za originální modul. Při Eco režimu vás tedy jedna hodina projekce vyjde na 1.4Kč.
Z obrázků je patrné, že výměna lampy je otázka pár sekund. Nějaké speciální servisní úkony nejsou třeba. Snad ještě údaj o spotřebě. Jako obvykle jsou klasické projektory hodně náročné na energii. Tento má spotřebu 355W v normálním a 271W v ekonomickém režimu, čímž se bohužel výrazně neodlišuje od standardů ve své cenové a výkonnostní kategorii.
|