Strana 4 z 4
Zejména někteří kolegové v redakci jsou nadšení hráči závodních her, takže v redakce máme docela dost volantů na srovnání, ovšem téměř výhradně jde o modely násobně dražší, než je dnes testovaný. Ale zkušenosti máme i s levnějšími kousky.
Společnost Genesis sice nepatří mezi herními periferiemi mezi ty zavedené značky speciálně volantů, jako je především Thrustmaster anebo Logitech. Ovšem je znát, že se poslední roky hodně snaží a neustále se snaží zdokonalovat uváděním stále lepších modelů. Model Seaborg 400 je to krásným příkladem. Přináší totiž značné vylepšení vůči předchozímu modelu, ovšem stále za velmi příjemné peníze s vynikajícím poměrem cena/výkon. Zejména mě překvapila kvalita provedení a přítomnost kvalitních materiálů, což v této cenové hladině není rozhodně pravidlem.
Genesis Seaborg 400 je zřetelně lepší, než všechny levnější volanty na trhu. Proti nim je znát, že má motory a má skutečně pedály. Nemluvě o zpracování volantu a jeho věnce či pádel řazení. Proti tomu, co nabízí tenhle model, jsou levnější volanty jen plastové hračky a také toho moc nevydrží. Tento model je na tom zpracováním, a tedy funkčností, výrazně lépe. Genesis se evidentně snaží vyplnit tu obří mezeru, která zeje mezi levnými volanty, které jsou prakticky k ničemu, a zlatým středem jako G25/G29 či Thrustmaster T300. Ty stojí kolem 6 – 7 tisíc, takže nemalé peníze, které občasní hráči za volant těžko vydají. Proti tomu tedy zní 3000 korun, které stojí nový Genesis Seaborg 400, opravdu atraktivně a dostupně.
Nicméně ta cena je prostě jasně určující a limitující. Volant tak má sice už motory, ale bez skutečné zpětné vazby ForceFeeedback. Má jen vibrace a ty fungují jen někde, což ale není zdaleka jen problém tohoto volantu. Obecně podpora a funkčnost vibrací či ForceFeedbacku je hodně individuální hra od hry a záleží na tom, jak moc se výrobci vykašlali na obecnou podporu apod.
Právě se SW podporou a ovladači souvisí největší negativum tohoto modelu, a to je prostě fakt, že žádné ovladače a SW podporu moc nemá. Některé hry s ním mají a budou mít potíže, systém ho rozeznává jako obecný ovladač (fakticky gamepad), což pro většinu her ale stačí. Individuální nastavení některých prvků tak jak je známe z jiných volantů, je ovšem obtížné, nebo rovnou nemožné. Problémem je sama podpora ze strany některých her, které často nerozeznávají ani všechny modely volantů renomovaných značek, takže rozeznat Genesis Seaborg 400 bude asi dost oříšek a nelze na to 100% spoléhat. Volantu také chybí v současnosti podpora PS5 a Xbox X, tedy nové generace konzolí, což považuji za docela zásadní chybu u takto nového produktu.
Hodnocení je tedy složité. Ano stojí sice 2x tolik, co mnohé levné modely (včetně třeba vlastního Genesis Seaborg 300), ale je také mnohem lepší. Zatímco levné volanty jsou skutečně jen levné hračky pro děti, které nemají dlouhou životnost a funkčně jsou většinou daleko od toho simulovat volant, tenhle model už má některé prvky skutečně pořádných volantů. Ovšem ta cena je stále značně určující a omezující. Za 3 tisíce se toho pořád nedá vymyslet a udělat moc. Genesis rozhodně udělal maximum. Nejbližší konkurencí jsou modely ThrustMaster T150 nebo TMX. Také hodně kompromisní řešení. Co do zpracování jsou hodně podobné, ale mají skutečný FF a TMX má výhodu kompatibility s extra prodávanými pořádnými pedálovými sety. Ovšem v základní ceně ten základní dodávaný nestojí za nic. Nicméně i tak je Thrustmaster TMX FF dražší, kdy stojí skoro 4 tisíce korun a vyjma toho FF není o moc jiný proti Seaborg 400. Jen ta SW podpora je o něco lepší. Samozřejmě žádný z těchto modelů zdaleka nemá na zpracování a funkčnost té „střední třídy“ volantů, jako je G25/G29 nebo ThrustMaster T300 série apod. A tady, jak fandové závodních her věcí, vlastně legrace teprve začíná. Pokud to myslíte s tím hraním závodních her trochu více vážně a jste fandové, tak tahle střední třída je naprosté minimum. Pokud jste jen občasný hráč, pak možná dává Genesis Seaborg 400 trochu smysl, kdy levnější volanty smysl nedávají žádný. Ale je prostě těžké. I když jde určitě o nejlepší levný volant na trhu, v oblasti zpracování s výrazným náskokem, má kvůli té nízké ceně stále jasně viditelné kompromisy. Ty největší po SW stránce, ale to se současně dá poměrně rychle vylepšit, pokud vývojáři her a výrobce budou mít skutečně zájem.
Udělat dobrý, funkční ale cenově dostupný volant byla a je oříšek. Genesis Seaborg 400 je na docela slušné cestě, i když stále s mnoha nutnými kompromisy vzhledem k nevysoké ceně. Stále jde o řešení skutečně jen pro méně náročné hráče anebo rovnou děti, kteří alespoň trochu realitě blížící se pocit z volantu při hraní závodních her. Ovšem současně chtějí, aby to zařízení chvíli vydrželo. Poměr cena/výkon je tak u tohoto modelu opravdu zajímavý, a je jasně výrazně lepší, než všechny levné volanty s pedály cenově pod ním. Ty jsou opravdu pouze lacinými hračkami, tvářícími se jako volant. Genesis Seaborg 400 alespoň už jako volant i trochu funguje a zpracováním to není vyloženě levný plasťáček. Ovšem pochopitelně od toho nečekejte kvality 2x dražších volantů pro náročnější. Jen u málokterých periferií k PC a konzolím hraje cena opravdu tak zásadní roli a je znát v násobně lepší použitelnosti, než u volantů. A to stále platí.
Za poskytnutí židle děkuji společnosti Genesis
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|