Strana 3 z 4
Pokud jde o instalaci a zapojení monitoru, není zde žádný háček. Po vybalení stačí jen přišroubovat stojan a monitor postavit. Dále už je to jen o zapojení kabelů. HDMI nebo DP jsou jediné možnosti. Pro rozšířené možnosti a výbavu musíte připojit i ten rozšířený USB kabel a pak budete mít možnost nainstalovat aplikaci a užít si ty „taktické funkce“ stejně jako možnost nastavit řadu věcí skrze aplikaci ve Windows.
Nebudete tedy muset lovit něco zásadního v menu monitoru. To je ale přístupné díky skvěle umístněnému jednoduchému ovladači uprostřed na spodní hraně. Těžko lze mít jakékoliv výhrady.
Monitor má podporu AMD FreeSync, nicméně certifikace FreeSync 2 mu unikla kvůli podoře „jen“ nižší verze HDR režimu (HDR 400). Nicméně HDR je pořád dost pěkné :). Umí ale podstatnou funkci LFC a funguje v plném rozsahu 48-144Hz se všemi podporovanými AMD Radeon grafikami. FreeSync je i zde tedy o něco rozšířená standardní AdaptiveSync technologie, která z FreeSync vychází. AMD podporuje FreeSync přes HDMI i DP.
Společnost NVIDIA nedávno také aktivovala podporu AdaptiveSync(FreeSync) na svých kartách. Tento monitor ale mezi oficiálně podporovanými není, hlavně proto, že NVIDIA na FreeSync nic nevydělává na rozdíl od svého G-Sync. Monitor ale normálně funguje s odpovídajícími ovladači, které „G-Sync Compatible“ na FreeSync monitorech zprovoznili. Nicméně jen přes DP. Funguje ale celý rozsah 48-144Hz. Nevšimli jsme si žádných zásadních problémů.
- Kvalita obrazu a provoz monitoru v praxi
Nevěnujeme se pravidelnému testování monitorů, ale máme někteří přístup k výbavě pro testování. V rychlosti jsme tedy prohnali monitor přes pár testů a měření. Testován je tak, jak přišel od výrobce (tedy tak, jak ho dostanete z obchodu domů), tedy s tovární kalibrací a nastavením na režim „standard“.
Pokud jde o jas monitoru, v SDR režimu dosahuje cca 390 cm/m2, což je tedy více, než udává výrobce, v HDR režimu je přes 440 cm/m2, tedy s přehledem plní, co slibuje. LED podsvícení je rozumně rovnoměrné, podání černé slušné, ale ne dokonalé (rozhodně však lepší standard).
SRGB dosahuje 100%, nicméně Adobe RGB je kolem 88%. monitor ale vyniká opravdu skvělým podáním barev. Výrobce sice uvádí 10-bit podporu, ale jde opět o 8-bit panel, který to dohání jinak. Nicméně výsledek je přesto působivý a pro běžné uživatele více než dobrý. Na rozdíl od některých monitorů neudává výrobce frekvenci 144Hz tak, že k ní došel „taktováním“ panelu. 144Hz je nativní. Odezva je skvělá, monitor netrpí na rozostření v pohybu. Imput lag minimální (běžně kolem 4ms), celkově skvělý herní monitor s výbornými barvami atd.
Spotřeba monitoru je rovněž velmi dobrá, a to i když vezmeme v potaz fakt, že má výrazné RGB podsvícení, které také něco sežere. Gigabyte udává maximální spotřebu 70W a jako obvykle tedy monitor žere nejvíce v HDR režimu, kdy se k 60-70W klidně přiblíží. V SDR ale žere méně s nastavením nižšího jasu a kontrastu na běžný režim se spotřeba pohybuje kolem 35W.
Takže k závěru a hodnocení …
|