Strana 4 z 4
Gigabyte si rozhodně prvním herním monitorem ve své nabídce ostudu neuřízlo. Naopak, předvedlo vlastně vše, co by dnes slušný herní monitor měl mít, i pár věcí extra. Samozřejmě v první řadě je tu samotný panel.
Ten je vynikající, dal by se sice zkalibrovat ještě lépe, ale už v základu má opravdu vynikající barvy a výborné parametry ve všech ohledech. Snad jen rovnoměrnost podsvícení by mohla být lepší, ale obecně patří ve všech ohledech k lepším panelům na trhu. Jedinou slabinou je podpora jen HDR 400, tedy nižšího standardu. Je sice pořád pěkný a běžným uživatelům bude s přehledem stačit, ale na lepší HDR monitory nemá (ovšem také je levnější). 10bit barvy sice uvádí, ale jde ve skutečnosti nativně o 8-bit panel (jako většina) a 10-bit dohání. sRGB je ale vynikající a vůbec barvy jsou věrné a skvělé, stejně jako podání černé, pozorovací úhly atd. Výborný je i pokud jde o odezvu a frekvenci, kdy podporuje až 144Hz nativně (žádné „taktování“). Glow efekt je minimální a celkově velmi působivý kousek, na který je radost pohledět.
QHD rozlišení se 144Hz a podporou FreeSync (funguje i G-Sync – neoficiálně) je recept na dobrý herní monitor. Ano, nemá 4K rozlišení, ale má jen 27“, nepotřebuje jej. Současně 2560x1440 klade mnohem menší nároky na výkon grafiky než 3840x2160 rozlišení, a tedy 144FPS pro synchronizaci s až 144Hz dá v multiplayerových hrách i slabší/levnější karta v 1440p rozlišení.
No a pak je tady konstrukční zpracování, které je opravdu nadstandardní. Na trhu je spousta i dražších luxusnějších monitorů, kteří zdaleka nejsou tak dobře a robustně zpracovány, zejména pokud jde o stojan. RGB podsvícení je pak sice krásné, ale pro některé uživatele přeci jen nadbytečné. Více ale oceníme funkce, kdy některé se dají považovat v multiplayerovém hraní za až podvádění :). Nicméně jsou velmi zajímavé, stejně tak možnost kontroly a nastavení přímo přes aplikaci ve Windows. Gigabyte odvedl opravdu dobrou práci.
GIGABYTE AORUS AD27QD je skvělý monitor. O tom není sporu. Má prakticky vše, co si dnes od skvělého herního monitoru lze přát. Je samozřejmě dobrý i na jiné věci než hry. Má parádní barvy, má alespoň základní HDR podporu, je to prostě dobré IPS se vším, co k tomu patří. Pro herní využití nabízí až 144Hz a podporu AMD FreeSync. Neoficiálně je i G-SYNC kompatibilní (funguje, otestovali jsme), kdy oficiálně vám NVIDIA neřekne že je použitelný proto, že na podpoře FreeSync na rozdíl od G-Sync monitoru nevydělá ani korunu. Zejména u tohoto monitoru se NVIDIA do uvádění toho, že G-SYNC je mrtvý a FreeSync funguje i s GTX kartami, zrovna nehrne, protože tenhle monitor se nachází v cenové hladině, kde jsou i G-SYNC monitory. Nicméně právě tento monitor názorně ukazuje, jak modul G-SYNC v monitoru je úplně zbytečný a jak NV prakticky okrádá zákazníky. Nepotřebujete G-SYNC, FreeSync nabízí to samé, jednodušeji a „zdarma“.
Co by se mu dalo vytknout? RGB podsvícení je sice krásné, ale pro některé uživatele zbytečné, až otravné (dá se vypnout) a samozřejmě něco stojí, bez něj by tedy monitor určitě mohl být ještě cenově zajímavější. Ale to už je prostě otázka designu. Technicky vzato nemám moc, co bych monitoru mohl vlastně vytknout. V dané cenové hladině používá jeden z nejlepších panelů, který dnes podobné monitory nabízí, konstrukční zpracování je vynikající, extra funkce zajímavé a některé i užitečné.
Pro mě osobně je největším „problémem“ fakt, že jako dlouhodobý uživatel 32“ UHD monitoru, je pro mě prostě 27“ s 1440p krok zpět. I když FreeSync je obrovský přínos, na který si rychle zvyknete a už nebudete chtít být bez něj. A nepotřeboval bych nutně ani těch 144Hz, což je ale zase pro multiplayerové střílečky zajímavé. Každopádně pokud by Gigabyte nabídl tohle všechno v tomhle provedení co nabízí AD27QD i ve větší verzi s 32“ s 3840x2160 a klidně jen 60-120FPS s FreeSync, neváhal bych. Proti první generaci 4K IPS? Kterou používám je tohle už znatelný upgrade prakticky ve všech ohledech. Nicméně to je prostě „osobní problém“, že jakmile si za několik let zvyknete na 32“, tak vám 27“ přijde strašně malé, a prostě i cokoliv pod 4K rozlišení nevypadá tak dobře.
Pokud ale nejste tak „zhýčkaní“ a přecházíte z něčeho co má jen FullHD, budete z GIGABYTE AORUS AD27QD úplně paf. A to říkám se vší vážností. Jeden z nejlepších monitorů ve své třídě a jeden z nejlepších monitorů pro běžné uživatele na trhu vůbec. Teď jen doufat, že Gigabyte udrží kusovou kvalitu na této úrovni (bohužel kusová loterie zejména u podobných monitorů existuje, každý kus je originál), a hlavně dodá další kusy do obchodů. Gigabyte totiž sám nevěděl, jaká bude reakce na jeho první monitor. A tak do obchodů dodal jen značně omezené množství kusů. Vyprodaly se téměř okamžitě, protože za cca 15 tisíc korun, co tenhle monitor stojí, je to i docela slušná nabídka. I když samozřejmě nízká cena to není, ale konkurenční modely jsou v mnoha parametrech podobné, zpracování ale mnohé horší, a ne všechny mají i ty zajímavé funkce. Samozřejmě pokud by to Gigabyte očesal o některé speciality, mohla být cena ještě zajímavější, a tedy mohl usilovat i o slušný poměr cena/výkon. Další kusy tohoto monitoru jsou tedy teprve na cestě, a to i do ČR.
Gigabyte je současně povzbuzen kladnou odezvou a chystá i další monitory, tak snad dojde i na podobný model, ale ve 32“ s UHD pro nás, kteří už na jen 27“ a QHD couvat nemůžeme :). Celkově je GIGABYTE AORUS AD27QD jeden z nejzajímavějších monitorů v cenové hladině kolem 15 tisíc, skvěle udělaný, skvěle vybavený, tak doufejme, že v téhle kvalitně vydrží :). Má vše, co si dnes velká většina běžných uživatelů i hráčů od monitoru může vlastně přát.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|