GIGABYTE Aorus FO32U2P – TEST a RECENZE perfektního herního monitoru? 32“ OLED s 4K a 240Hz! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 22 July 2024
Přejít na obsah
GIGABYTE Aorus FO32U2P – TEST a RECENZE perfektního herního monitoru? 32“ OLED s 4K a 240Hz!
Monitor
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Není pochyb o tom, že GIGABYTE Aorus FO32U2P je úžasný herní monitor a prakticky stanovuje nový etalon toho, co od herního monitoru očekáváme. Přitom nejde o žádný extrém. Má typickou dnes pro mnohé ideální 32“ velikost, 4K rozlišení ale je přitom velmi rychlý (240Hz). Přitom tu není absolutně žádný kompromis z hlediska kvalit obrazu samotného. Tedy přesněji řečeno ano, v některých ohledech existují lepší panely a rozdíly se dají změřit. Nicméně vidět jsou jen na tom „papíře“, vnímáním lidského oka a smysl drtivou většinu z nich nemáte šanci postřehnout. Dostáváme se prostě do oblasti, kde zlepšení budou stále měřitelná a rozdíly mezi panely budou, ovšem místo viditelných rozdílů v „metrech“ se budeme bavit o rozdílech v „setinách či je tisícinách milimetru“. U některých věcí bude prostě nemožné ty rozdíly lidským okem vidět. Ovšem stále tu prostor pro zlepšování je.

Tenhle monitor však jednoznačně demonstruje, že OLED je skutečně tím velkým skokem proti dosavadním LCD technologiím jako IPS či VA, který nám byl slibován. I když co by mainstreamové řešení je dostupný teprve nyní, tak o dekádu později, než jsme jej očekávali. Ale už je konečně tady!

Gigabyte použil konkrétně QD-OLED panel a dovybavil jej všemi herními technologiemi, které si jen lze vymyslet u současného monitoru. Nemá prohnutí, ale osobně mám radši v této velikosti ploché panely. Prohnutí dává podle mě smysl až tak u 38 až 42“ a větších panelů. Tohle je prostě „normální“ 32“ 4K monitor. Až na to, že má nejlepší obraz, který jsem kdy u podobného běžného monitoru viděl.

A mohu hodně srovnávat. Sám roky používám starší generaci 32“ IPS monitorů, včetně přímého příbuzného v podobě AORUS FI32U, což je 32“ IPS 144Hz 4K s až 400cd/m2. V typickém provozu má kolem 45 – 50W, což je o něco méně než testovaný QD-OLED Aorus FO32U2P, jež má těch cca 70W běžně. A i když ten IPS není ani zdaleka špatný z hlediska barev, a dokonce ani podání černé, OLED je naprosto jednoznačně a viditelně lepší a nemusíte je mít ani přímo vedle sebe. Já je měl vedle sebe a ten rozdíl je noc a den. Jakkoliv je stále ten IPS model vynikající monitor, nový OLED je prostě jinde. To lehké zvýšení spotřeby za to stojí a pokud využíváte monitor na maximum, je ten OLED dokonce úspornější, kdy má těch cca 80W, ale ten rychlý IPS dokáže mít 120W. Oba nejsou přitom úplně ideální pro HDR nadšence a mají docela podobné vlastnosti v tomhle ohledu. Nicméně OLED je přeci jen i tady jasně lepší. Navrch je lepší z hlediska rychlosti všeho. I výbava je pochopitelně o něco lepší, i když mnoho z těch technologií, které má ten starší IPS je i u toho novějšího OLED modelu, jen v ještě vylepšených v nových generacích. Novinka má také mnohem lepší a modernější konektorovou výbavu, kde je skutečně všechno. Má opět i reproduktory a vynikající pivot, prostě excelentní zpracování a plná výbava.

Cena přitom už není extrémní. I když u tohoto TOP vybaveného modelu se Gigabyte rozhodně neomezoval a o maximálně dobrý poměr cena/výkon mu nešlo. Aktuálně se v ČR pohybuje kolem 37 tisíc korun, což rozhodně není málo. Jenže se ukazuje, že problém není cena, ale dostupnost. Zájem o tenhle model totiž výrazně předčil očekávání a plány. Jak víte, Gigabyte jej na trh uvedl spolu s příbuzným QD-OLED 27“ modelem FO27Q3 (27“, 1440p, 360Hz). Ten jsme testovali nedávno:

K překvapení Gigabyte je zájem o ten 32“ model výrazně vyšší, než o ten 27“. A to i když cena je opravdu velmi rozdílná. V současnosti můžete mít ten vynikající FO27Q3 za 23 tisíc korun a je to úžasný 27“ panel. O tom žádná. Ovšem zjevně většina lidí dává přednost 4K rozlišení a hlavně 32“ velikosti monitoru, což je i můj případ. Upřímně ta 27“ je prostě na dnešní poměry docela malá. Obrazově jsou jinak obě QD-OLED modely srovnatelné, kdy ale větší 32“ má jednu výhodu. Není u ní tak patrný ten extrémní pixel shift, tedy posun viditelného obrazu kvůli zabránění vypálení, což se děje automaticky (lze vypnout, ale nedoporučuji). U 27“ je to hodně viditelné až rušivé, než si na to časem zvyknete, u 32“ to moc nevnímáte ani na začátku. Nicméně těch 32“ a 4K je dnes už prostě žádanější a fakticky standard, speciálně v téhle vyšší cenové hladině. Takže se tomu poměru zájmu nedivím. Bohužel se tak nedá moc čekat, že by cena u 32“ modelu klesala tak rychle, jako u toho 27“. V současnosti je stále obtížně dostupný, Gigabyte se snaží navýšit dodávky, ale pochopitelně si to bude žádat čas.

Jinak existuje také verze FO32U2 (bez P), která je technicky stejná, má jen horší konektorovou výbavu. Nemá DP2.1 a s tím související věci. Tedy nemá UHBR20 apod. Jinak je to ale stejný panel, stejný monitor. Cena je o něco zajímavějších cca 34 tisíc korun, což by tedy pro některé mohlo být zajímavé.

  • Závěr

GIGABYTE Aorus FO32U2P je objektivně nejlepší „normální“ 32“ 4K monitor, který jsme kdy testovali. Jde primárně o herní model, ale nejsou zde žádné evidentní kompromisy z hlediska barevných a jiných obrazových vlastností. Takže podle mě klidně potěší i mnohé profesionály, ale výbavou na ně není zaměřen. Snad jedině maximální jas je nižší než u monitorů zaměřených na HDR. Ale osobně to považuji za pozitivum, protože ten vysoký maximální jas a HDR výkon je za cenu i násobně vyšší spotřeby. Přitom ten viditelný přínos v kvalitě obrazu, zase není tak velký a nemyslím si prostě, že stojí za to HDR dnes proti SDR používat, alespoň ne pro drtivou většinu běžných uživatelů. Gigabyte se už ani nebojí dát na tenhle OLED rovnou 3 roky záruky.

Co by herní model má tenhle navíc všechnu výbavu, kterou si hráči dnes mohou vymyslet, včetně konektorové atd. Panel má ale hlavně skvělých 240Hz a extrémně nízké odezvy, což v kombinaci s perfektním podáním černé a barev obecně a tou 32“ velikostí při 4K rozlišení, z něj prostě dělá bez přehánění perfektní herní monitor. Já se ani trochu nedivím vysokému zájmu o něj. Těch 37 tisíc korun sice není málo, ale s ohledem na to, co nabízí a co stály i podstatně horší a méně univerzální OLED monitoru doposud, je to skvělá cena (a pokud oželíte DP2.1, mohla by vám stačit i ta levnější FO32U2 verze za 34 tisíc). Rozhodně stanovuje novou úroveň toho, co považujeme za dobrý běžný monitor a co od takového očekáváme. Pokud máte starší generace 32“ 4K LCD, typicky tedy IPS a uvažujete nad výměnou, je tohle to, na co jste čekali.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-23 17:02:04
avatar
nutno podotknout, že pokud jste normální člověk a máte bednu pod stolem či více monitorů, tak DP je fakt krátkej - 1 metr... Jasně, fyzikální limity, ale GB tam fakt mohl dát dodatečně druhej DP s horší verzí, ale hlavně delší...

Mimochodem. Nenarazil někdo z dalších vlastníků na problém se vzduchovými bublinami? Jakoby nijak mi nevadí. Vidět jsou akorát jen když mi do monitoru svítí světlo z okna...
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-24 20:55:30

A není to tak, že když parametry kabelu na plnou rychlost DP nestačí tak se použije nižší profil?
----
Ok, podle recenze na Monitors Unboxed to neumí
Rolko 75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-23 19:23:49
avatar
Donedávna som mal vždy monitor s pomerom strán 16:9. Na začiatku CRT AOC 19, potom LCD 19, 21, 24, 27, 29 a na koniec som skončil pri 34 palcovom monitore 21:9. Iný už nechcem. Jedine by som vyskúšal 45 palcový 32:9. To musí byt zážitok. Na monitoroch 16:9 mi chýba videnie do strán v hre.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-23 21:36:02
avatar
ono je to vývojom. Samozrejme 16:9, potom 34:9, donedávna 49" 32:9 a teraz 3x 32" 16:9......
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 444x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 287x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 854x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6