Strana 4 z 4
Je toho hodně, co za pouhých 10 990 korun na tomhle 31,5“ monitoru ocenit. Ta velikost je samozřejmě skvělá, ale je v kombinaci s „jen“ 2560x1440 rozlišením, což znamená nižší jemnost. Ovšem pro drtivou většinu uživatelů bude i tak velmi pěkný a především v praxi použitelný. Těch 2560x1440 má totiž ve hrách šanci zvládnout i solidní mainstreamová grafika, například dnes supervýhodný Radeon RX 5600 XT. Současně má normální cenově dostupná karta šanci tohle rozlišení zvládnout i s vyššími FPS, což je podstatné pro využití těch až 165Hz, které tenhle monitor má. Speciálně když k tomu ještě přidáte FreeSync Premium fungující v rozpětí 45 – 165 Hz/FPS, což znamená ve výsledku neuvěřitelně hladký obraz bez jakéhokoliv trhání.
A určitě mě dají všichni ti, kteří nějakou podobnou kombinaci provozují, jak rychle se na to zvyká. Panel má současně rychlou odezvu, dobré barvy, skvělé pozorovací úhly, rovnoměrné podsvícení, zkrátka tohle je vynikající herní a běžný panel, kdy s ohledem na cenu, řekl bych i nejlepší, co v téhle cenové hladině a poměre cena/výkon na trhu je. Ano, existují i levnější panely, ale u nich jsou patrné kvalitativní kompromisy. U tohoto ne! Ačkoliv jde o VA panel, netrpí na ghosting, ani glow ani nic podobného. To je známka tohoto, že Gigabyte nešetřil, ale současně zbytečně neutrácel za extra prvky výbavy monitoru, a tak dokázal tohle všechno nabídnout za těch atraktivních 10 990 korun.
Je tu ale jedna věc, která bohužel znamená, že tenhle monitor není pro každého. Pokud máte starší FullHD monitor či 1440p podobné velikosti, anebo menší, bude pro vás Gigabyte G32QC znatelným upgradem a budete z něj vyloženě nadšeni, za to bych skoro ručil. Nicméně pokud patříte k uživatelům jako jsem já, tedy již několik let používáte 4K rozlišení třeba na 32“, tak to prostě není ono. Gigabyte a jeho G32QC má sice znatelně lepší výbavu, kdy opravdu závidím těch 165Hz a FreeSync Premium, ale prostě 1440p na 31,5“ je málo. Ani za týden jsem si na to nedokázal zvyknout, prostě je to nízké rozlišení, nízká jemnost, a nejen pro práci, ale i hry jsou na mém starém BenQ BL3201PT 4K IPS panelu při 60Hz prostě hezčí. Nevěřte nikomu, kdo říká, že na 4K rozlišení nezáleží, že 1080p/1440p je v pohodě a 4K není přínosem. Bohužel realita je, že jakmile si na jemné 4K se 4x více pixely než má FHD zvyknete, což si zvyknete rychle, už se nedá jít zpět. 1080p i 1440p jsou výrazně nižší rozlišení, s výrazně nižší jemností. Na 27 – 32“ panelech je ten praktický rozdíl doslova brutální.
Pokud ale patříte do stále velké skupiny uživatelů, kteří 4K ještě neokusili a nestihli jste se tedy rozmazlit, budete z Gigabyte G32QC vysloveně nadšeni. Bohužel, pokud už jste na 4K najeli, není pro vás cesty zpět. Mimochodem už je to 2 roky, co Gigabyte tyhle své velmi rozumně zpracované, vybavené a cenově příznivé monitory na trh uvádí a já se pravidelně ptám, jestli bude i 4K varianta. A teď, když jsem mohl vyzkoušet G32QC, tak mě opravdu hodně mrzí, že Gigabyte prostě nemá v nabídce 32“ 4K IPS panel s podobnými technologiemi a výbavou.
Nicméně má pozice, co by dlouholetého uživatele 4K, naštěstí není pozice velké části současných uživatelů, takže Gigabyte má rozhodně hodně potenciálních zákazníků, které může G32QC oslovit. Na druhou stranu 4K TV jsou velmi dostupné, nové konzole nabídnou 4K, nová generace grafik bude pro 4K, takže myslím že je čas, aby Gigabyte nabídl také 4K model.
Pokud bych měl tedy něco vytknout monitoru jako takovému, tak obecně musím říci, že to zakřivení na mě dojem neudělalo. Osobně dle dosavadních zkušeností se zakřivenými monitoru musím říci, že zakřivit klasický 16:9/16:10 panel menší než 32“, nemá žádný praktický přínos! Je to prostě příliš malá plocha. Zakřivit má určitě smysl širokoúhlé třeba 43“ monitory, které vás obklopí, ale ne 31,5“. Působí to pak prostě zbytečně menším dojmem. Pravda, zase mluvím ze zkušenosti jako někdo, kdo roky používá nezakřivený 32“. Ale myslím si, že G32QC by vypadal lépe bez toho zakřivení. A jakkoliv se tenhle VA panel hodně povedl, nebylo by od věci nabídnout i IPS variantu.
Nicméně pokud mám hodnotit Gigabyte G32QC jako celek, tak za pouhých 10 990 korun, jde o působivý monitor, pravděpodobně vůbec nejlepší, který za takto dostupnou cenu najdete. Netrpí na negativa levnějších VA panelů, má všechny ty skvělé technologie jako 165Hz, nízkou odezvu, FreeSync Premium, HDR atd. a to ne tak, že si výrobce jen odškrtal seznam, ale má je skutečně plně funkčně, vyladěné. Žádné zásadní cenové kompromisy, žádné viditelné šetření na nesprávných místech. Gigabyte šetřil na jiných místech, tedy na tom, že design je velmi základní (ale funkční), nejsou zde reproduktory, ani RGB ani nic podobného. Prostě všechny peníze jsou v panelu samotném, rozumném obalu kolem a základním funkčním pivotu. Výsledkem je skvělý univerzální domácí/herní monitor, s vynikajícím obrazem a výbavou, s excelentním poměrem cena/výkon. A teď prosím Gigabyte, aby udělal něco podobného ve 32“+ se 4K rozlišením a třeba IPS pro nás, kteří už jsou bez 4K ztracený případ. Pěkně děkuji ;).
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|