Strana 3 z 3
- Počítačové myši a myši Logitech 2000 - 2008
2000 - Prezident Bill Clinton uděluje Dougu Engelbartovi Národní vyznamenání za technologii. Tato medaile je nejvyšším státním oceněním pro inovátory, kteří zajistili trvalý přínos pro konkurenceschopnost Spojených států a životní úroveň a jejichž seriozní vědecká práce přinesla výsledky v podobě komerčně úspěšných produktů a služeb.
Logitech představuje své první optické myši založené na optickém senzoru společnosti Agilent. Tento optický senzor eliminuje mechanismus využívající tradiční kuličku. Vzhledem k rychlému přijetí této nové technologie překračuje společnost Agilent hranici 12 miliónů dodaných optických senzorů. Logitech překonává mezník 300 miliónů prodaných myší. Logitech představuje optickou myš iFeelTM. Oproti běžným myším nabízí i hmatovou odezvu.
2001 - Logitech představuje bezdrátovou optickou myš Cordless MouseManTM Optical, která spojuje výhody bezdrátové myši s přesností optického sledování pohybu. Jako napájení tato myš používá dvě tužkové baterie (velikosti AA). Logitech a Agilent Technologies společně pracují na vývoji nového, energeticky úsporného optického senzoru.
2002 - V důsledku velmi rychlého přijetí optických myší dosahuje společnost Agilent mezníku 100 miliónů optických senzorů dodaných na celém světě.
Logitech představuje dobíjecí bezdrátovou optickou myš Logitech® MXTM700 Cordless Optical, která jako první model využívá vlastní bezdrátovou vysokofrekvenční technologii společnosti Logitech s názvem Fast RF. Myš MX700 se dodávala se základnou umožňující rychlé dobíjení, která současně fungovala jako RF přijímač. Technologie Fast RF se stává standardní bezdrátovou technologií, kterou jsou vybaveny myši Logitech střední a vyšší třídy. Pracuje v pásmu 27 MHz a poskytuje stejnou rychlost přenosu dat jako myši připojené kabelem přes USB port. Bezdrátová technologie Fast RF dokáže přenést až 125 zpráv za sekundu, což je přibližně 25 krát více než jiné vysokofrekvenční technologie používané pro bezdrátové myši.
2003 - Logitech překonává hranici 500 miliónů prodaných myší. Agilent dosahuje mezníku 200 miliónů dodaných optických senzorů. Logitech představuje svou první bezdrátovou optickou myš pro notebooky. Logitech představuje bezdrátovou optickou myš s připojením přes rozhraní Bluetooth: model Logitech® MXTM900 Bluetooth® Optical se dodává s nabíjecí základnou, která současně slouží jako připojovací bod pro Bluetooth. Rozhraní Bluetooth umožňuje mobilním zařízením, jako například mobilním telefonům nebo PDA, bezdrátově synchronizovat data se stolním počítačem.
2004 - Logitech představuje první myš na světě s laserovou technologií sledování pohybu. Bezdrátová laserová myš Logitech® MXTM1000 Laser Cordless dokáže pohyb sledovat i na některých typech povrchu, které myši s LED senzory často nezvládaly. Laser je jako světelný zdroj jednoznačným pokrokem oproti diodám emitujícím světlo (LED), které optické myši běžně používají. Vzhledem ke koherentnímu charakteru laserového paprsku dokáže tento způsob rozpoznat jemnější detaily povrchu a to přirozeně vede k zásadnímu vylepšení sledování pohybu myši.
Logitech představuje bezdrátovou myš pro notebook Logitech® V500 Cordless Notebook jako první myš určenou pro notebooky, která používá bezdrátovou technologii na kmitočtu 2,4 GHz. Dosah technologie v pásmu 2,4 GHz je přibližně 10 metrů, což je asi pětkrát více než u myší s RF technologií na kmitočtu 27 MHz. Myši s bezdrátovou technologií na kmitočtu 2,4 GHz navíc dokáží přenést asi 500 zpráv za sekundu - přibližně čtyřnásobek rychlosti tradičních myší. Myš V500 navíc nahrazuje obvyklé rolovací kolečko pevným panelem citlivým na dotek.
2005 - Logitech představuje laserovou bezdrátovou myš Logitech® MXTM610 Laser Cordless. Na rozdíl od jiných myší, které posílají informace pouze jedním směrem - k počítači - dokáže myš MX610 díky vlastnímu mikroprocesoru i přijímat data z počítače. Obousměrná komunikace s myší otevírá možnosti pro celou řadu praktických nových funkcí, například upozornění na došlé e-maily a okamžité zprávy. Myš MX610 má navíc inteligentní řízení spotřeby Smart Power Management, díky němuž pozná, kdy je počítač zapnutý nebo vypnutý - a umí tedy šetřit energii tím, že se sama vypne, když se počítač nepoužívá.
Logitech představuje počítačové myši využívající možností vysokorychlostního rozhraní USB. Obě myši, Logitech® G5 Laser a Logitech® G7 Cordless, určené pro nadšence pro PC hry mají laserovou technologii sledování pohybu s rozlišením až 2000 dpi. Rozlišení je možné během akce kdykoli snížit stiskem tlačítka a hráči tak mají možnost přepínat mezi pohybem s přesností na jediný pixel nebo manévrovat s extrémně rychlými pohyby. Přenosová rychlost je u obou myší 500 zpráv za sekundu. Myš G7 má dva ultra tenké bloky baterií Li-Ion, které lze snadno a rychle vyměnit a dobít během dvou hodin. Myš G5 se dodává se sadou závažíček, které hráčům umožňují upravit vyvážení a hmotnost myši podle svých představ, a povedou je tak blíže k vítězství.
2006 - Logitech představuje cenami ověnčenou laserovou bezdrátovou myš MX610 Laser Cordless ve verzi pro leváky. Logitech představuje laserové bezdrátové myši Logitech® MXTM Revolution a Logitech® VX Revolution pro notebooky. Tyto nové myši se vyznačují rolovacím kolečkem MicroGearTM Precision Scroll Wheel, které se dokáže volně točit až sedm sekund a prolistovat tak na jedno roztočení stovky stránek. Obě myši mají navíc i samostatné tlačítko pro vyhledávání Touch to Search. Myš MX Revolution je vybavena i novým kolečkem pro rolování pomocí palce, které slouží pro ovládání zoomu a přepínání mezi otevřenými aplikacemi.
(Zdroj fotografie: Logitech.)
2007 - Logitech představuje laserovou bezdrátovou myš pro notebooky Logitech® VX Nano. Díky přijímači v „nano" velikosti s provedením Plug-and-Forget, tj. který můžete po připojení pustit z hlavy, tyto myši usnadňují život na cestách pro uživatele PC notebooků i notebooků MacBook®. V době svého uvedení byl nano-přijímač stylu Plug-and-Forget nejmenším USB přijímačem pro bezdrátové myši na světě (v porovnání s ostatními USB přijímači pro myši s technologií 27 MHz pro notebookové myši, které byly na trhu dostupné k 1. březnu 2007).
Logitech představuje bezdrátovou myš s možností dobíjení Logitech® MX AirTM - všestrannou laserovou myš, která pracuje na stole - ale i ve vzduchu. Pro bezproblémovou navigaci ve vzduchu myš MX Air kombinuje tři hlavní technologie - ovládání pohybu FreespaceTM, rozpoznávání příkazů z gest a bezdrátové připojení - takže lidé mohou vyhledávat, vybírat a přehrávat multimediální soubory pouhým pohybem zápěstí.
2008 - Myš Logitech MX Air se stává součástí výstavy Muzea moderního umění v New Yorku nazvané „Design and the Elastic Mind". Tato expozice zkoumá vztahy mezi vědou a designem v současném světě.
Logitech představuje vyspělou bezdrátovou technologii v pásmu 2,4 GHz, která poskytuje silný a spolehlivý signál a účinně eliminuje zpoždění a výpadky. Díky výjimečně spolehlivému přenosu signálu, který umožňuje vyměňovat data mezi přijímačem a myší 300 krát rychleji než konvenční bezdrátové technologie pro myši v pásmu 27 MHz, tato vyspělá bezdrátová technologie společnosti Logitech v pásmu 2,4 GHz významným způsobem snižuje možnost vzniku rušení. Listopad 2008 - Logitech překonává hranici jedné miliardy prodaných myší.
Samozřejmě historie myší není spjata jen se značkou Logitech, která je v současnosti nejvýznamějším producentem myší. Konkurence na tomto poli je však dnes velká a je zde několik dalších společností, které se zabývají výrobou počítačových hlodavců. K jedné miliardě hlodavců od společnosti Logitech tak můžeme přičíst minimálně další 1-2 miliardy dalších. Od roku 1983, kdy se počítačová myš představila vedle osobního počítače se tento druh rozšířil rychlostí blesku a staly se nepostradatelnou součástí takřka každého počítače. Zcela určitě mají před sebou ještě dlouhou budoucnost, i když se na ně již tlačí některé nové způsoby ovládání počítače, například dotekem, gesty a například i myšlenkami. Počítačová myš tu s velkou pravděpodobností nebude navždy, ale svou stopu v historii IT zanechala ...
V článku byl použit materiál společnosti Logitech
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|