Strana 1 z 4
- HP LaserJet MFP M234dwe a HP Instant Ink
– TEST a RECENZE moderního tisku a tiskové služby
Ano, vidíte dobře. Na čistě digitálním magazínu DDWorld.cz se většinou tématu tisku nevěnujeme, nicméně když mě oslovilo HP, že by rádi abychom se podívali na jejich novou multifunkční tiskárnu a službu Instant Ink, která mám prý zajistí neustálý a rychlý přístup k tonerům, tak jsem to vzal jako výzvu :). Pravdou je, že ačkoliv mnozí žijeme v době digitální, sem tam jsme nuceni se uchýlit k tisku a skenování dokumentů na papír, souvisejícími s prací nebo podnikáním. Což je i případ fungování DDWorld.cz a dalších aktivit. Bohužel plně digitální ta naše současnost stále není. To jsou dobré zprávy pro výrobce tiskáren, jako je třeba právě HP, protože bez jejich produktů se prostě stále neobejdeme …
- Tiskárny jsou stále všudypřítomné …
Vynález Knihtisku (ať už se bavíme o tom ve středověké Evropě nebo o tom starším ze starověké Číny) jak tisk nejen písma, je jedním z nejdůležitějších vynálezů lidských dějin. A rozvoj technologií umožnil mít rychlý přístup k tisku prakticky každému u něj doma. Dnes nám to už nijak zvláštní a divné nepřijde, ale to, co dnes známe jako domácí tiskárnu je vynález poměrně mladý. I když základy fungování vznikaly už v 19.století. První kompaktní digitální tiskárna vyrazila do světa až v roce 1968. A počítačové tiskárny, jak je známe dnes jsou zde teprve od nástupu moderních PC, tedy od 80.let minulého století. A to včetně první domácí laserové tiskárny, kterou by HP LaserJet z roku 1984.
Tiskáren je na trhu stále velké množství a různých typů. Zásadně se liší technologiemi. Mnozí z dřívějších let určitě znají jehličkové tiskárny s jejich charakteristickým zvukem, a především extrémní spolehlivostí a výdrží. Možná vás překvapí, že jehličkové tiskárny se stále vyrábí dokonce i v nových provedeních a modelech. Nicméně jsou dnes přeci jen okrajovou specialitou. Velmi rozšířené jsou nyní tzv. termální (termosublimační) tiskárny. S těmi se nejčastěji setkáte třeba v obchodech u pokladen, ale existují i větší modely pro průmyslové využití nebo tisk fotografií. Světu však jasně dominují dva hlavní technologie tisku a konstrukce klasických domácích a podnikových tiskáren.
Inkoustové a laserové. Princip jejich fungování zde asi nemusím dlouze vysvětlovat. Inkoustová používá barevnou kapalinu, tedy inkoust, který je po kapičkách skrze trysky rychle vystřelován na papír. Laserový tisk je modernější, funguje na bázi světlo-citlivého válce, polarizace částic a jemného prášku, který je nanesen, roztaven a následně zapečen do papíru. Jak u inkoustu, tak u laseru, můžete mít barevné či černobílé tiskárny a v obou případech je vyžadován zásobník v podobě kazety, nádrže nebo tzv. toneru.
(fungování laserové tiskárny - zdroj Wikipedia)
O výhodách jednoho nebo druhého řešení se vedou diskuse dlouhá léta. Obecně se dá říci, že laser má nižší náklady na samotný tisk, a je co by zařízení trvanlivější proti inkoustovým řešením, kde je problémem kapalina v podobě inkoustu. Laserová řešení zejména pro méně náročné domácnosti jsou ale stále o něco dražší na samotné pořízení, speciálně v případě barevného tisku. Ten je stále preferován inkoustový v případě třeba kvalitního tisku fotografií apod. Laserový tisk je ovšem současně obvykle rychlejší a tišší. Vývoj obou technologií stále probíhá a jsou zdokonalovány hlavně ty poměrně složité a jemné mechanismy uvnitř.
Vedle klasického připojení k PC ať už skrze USB nebo síťové připojení, se v posledních letech stalo běžnou součástí mnoha nových modelů i bezdrátové připojení (Wi-Fi) a k tomu mobilní aplikace. Takže můžete tisknout přímo z telefonu či tabletu, aniž byste museli mít PC nebo být jinak přes kabel připojeni k tiskárně. Oblíbenou kategorií tiskáren jsou hlavně multifunkční modely, který máme dnes i v našem případě, co by demonstraci aktuálního modelu typické multifunkční moderní tiskárny pro domácnost či menší firmu.
- HP LaserJet MFP M234dwe – typická současná tiskárna?
Dá se říci klasika. Multifunkční laserová černobílá tiskárna za dostupnou cenu. To je aktuální model HP LaserJet MFP M234dwe osvědčené a stále zdokonalované konstrukce. Vedle samotného tisku obsahuje i horní část se skenerem, takže dokáže skenovat dokumenty a fungovat jako kopírka. Je však cíleně co nejednoduší, takže využívá čistě černobílý laserový tisk a tomu odpovídající toner. Díky tomu se tak celé tohle řešení dá dnes pořídit i za méně jak 5 tisíc korun vč. DPH, což je velmi atraktivní a cenově dostupné řešení pro potřeby domácího tisku nebo menší firmy a podnikatele.
A přesně to je případ i našeho redakčního využití, kdy jsem tiskárnu předal takříkajíc „do provozu“ několik posledních měsíců, který se sestává ze zhruba 200 - 300 stránek měsíčně. Ano, absence barevného tisku může být omezující, na druhou stranu drtivá většina dokumentů, se kterými mnozí většinově pracujeme, barvy nepotřebuje a nemá. Většinou jde o text, takže laserový černobílý tisk je ideální zejména vzhledem k nákladům, které jsou nižší než třeba u inkoustového černobílého tisku.
A protože jde o moderní multifukční tiskárnu, nepřekvapí vedle USB portu také LAN a Wi-Fi připojení. Pokud jde o rychlost a kvalitu tisku, výrobce udává 600 x 600 dpi a až 29 stran (A4) za minutu. Nicméně většina typických uživatelů podobných tiskáren nezávodí. Otestovali jsme tedy tenhle model v praxi a podívali jsme se také na novou službu „předplatného“ …
- HP Instant Ink – aneb tiskárna jako služba?
Již několik měsíců je i u nás dostupná služba HP Instant Ink, což je jednoduše řečeno předplatné pro tiskárny HP, kdy systém hlídá online hladinu náplně a včas vám ji dodá. Samozřejmě systém vyžaduje online monitorování, a tedy aplikaci a účet v ní, která stav náplně hlídá. HP nabízí několik různých plánů pro inkoustové a laserové tiskárny, které se liší cenou s ohledem na to, kolik stránek měsíčně vytisknete:
Pokud hned nevíte, kolik toho vytisknete, tak nevadí, protože HP dává možnost vyzkoušet si na nějakou dobu s nákupem určitých tiskáren zdarma, k čemuž vám HP dodá kazetu/toner a během té doby tak můžete zjistit, kolik toho tedy reálně využijete a stanovit si pak plán. Pokud nespotřebujete všechny zaplacené stránky, dají se v určitém množství přesouvat do dalšího měsíce. Pokud vytisknete více, dají se dokoupit. Zkrátka klasická funkce předplatného, tentokrát tedy pro tisk, kdy platíte za to, kolik vytisknete.
HP tvrdí, že tato služba nejen zajistí, že nikdy neskončíte bez náplně, současně se staré budou recyklovat a celkově ušetříte prý až 70% nákladů na inkoustu nebo 50% u tunerů. To je odvážné tvrzení. A jak je to tedy v praxi?
|