Strana 2 z 3
Samozřejmě balení je větší a širší, jak lze s ohledem na rozměry panelu uvnitř očekávat. Ale není vyloženě těžké.
Uvnitř je tedy monitor uložen v rozebraném stavu, kdy si musíte pivot a stojan přidělat. Ale jde o velmi snadný proces. Celkově rozměry sestaveného monitoru jsou 809,5 x 435 (585) x 290mm při 12,4kg.
Stojan i pivot jsou kovové, masivní s plastovými kryty. Panel samotný je velmi jednoduchý, žádné designérské ozdoby výrobce nevymýšlel. Strohý ale funkční design. Žádné RGB a podobné nesmysly.
Ovládání je klasicky dnes na zadní straně při pravém okraji, kde kromě tlačítek je i joystick ovládající tedy pohyb v menu. Ze zadní strany jakoby odspodu má monitor všechny vstupy/výstupy.
A zde se rozhodně výrazně nešetřilo, protože najdeme hned 2x HDMI, ale jen verze 2.0 tedy podporující 3440 x 1440 jen při 100Hz, a pak tedy důležitější 2x DP 1.4, které podporují to rozlišení při plných 165Hz. Vedle toho překvapí hned 4x USB Type-A verze 3.0. Je zde také výstup pro sluchátka a monitor má integrované 2x 2W reproduktory.
Je zásadní jej připojit před DP, abyste mohli využít plných 165Hz, které nabízí. S HDMI 2.0 budete omezeni „jen“ na 100Hz v tom nativním rozlišení. U nové B5 udělal výrobce obecně pár vylepšení na svém panelu. Zvýšil jas, snížil odezvu a zvýšil frekvenci na těch 165Hz.
Vylepšil také barvy, ale stále to není panel pro grafiky, ale výrobce jej tak ani neprezentuje. Jde hlavně o běžný domácí monitor a současně také model pro hráče, takže jeho výkon a výchozí kalibraci a vlastnosti považujeme za běžný průměr a typický VA panel (IPS jsou obvykle živější) = velmi dobré pro běžné uživatele. Použitý matný VA panel tak v tomhle ohledu plně vyhovuje jak vlastnostmi z hlediska barev, tak pozorovacích úhlů a podání černé atd. Uniformita je vynikající, ale nic z toho dnes není neobvyklé ani ve střední třídě. Ty tam jsou kompromisy, které jsme byli zvyklí vídat u starších generací velkých panelů.
Výrobce udává maximální jas výborných 550 cd/m2, ale nám se v praxi podařilo dostat maximálně lehce pod 450, což je o trochu lepší než má B1 verze. Stále to stačí na splnění udávané podpory HDR 400, ale rozhodně to není parametrových 550cd/m2 a úplně ideální pro HDR nadšence.
Odezva má být 0,4ms proti 1ms u starší verze, v praxi je nižší než 1ms ale na 0,4ms MPRT jsme se nedostaly, ovšem celkově je to velmi dobré.
Pozorovací úhly jsou pochopitelně ovlivněny zakřiveném panelu, kdy si dejte pozor na případné rozsvícené světlo za sebou, když se budete dívat do monitoru. Má tendenci se tam trochu odrážet v zaoblení. Ale pokud nebudete svítit přímo na panel, tak je to bez problémů.
OSD Iiyama je hodně strohé. Potěší česká lokalizace. Rozhodně ale stylově není „herní“, i když je tam vše základní, co potřebujete.
Navigace v něm mě přijde poněkud zbytečně pomalá. Ale službu udělá. Takže k závěrům …
|