Strana 3 z 4
- Sluchátka v praxi – zvuk a ergonomie
A teď to nejdůležitější, jak tyto sluchátka vlastně obstojí při poslechovém a zátěžovém testu. První část mého testu zahrnoval poslech hudby, a to všech hlavních žánrů od Popu až po Rock.
Jabra Elite 10 jsou z výroby nastavená ve středech neutrálně, ale basy jsou trochu výraznější a hlubší, ale lehce ztrácí detaily, na opačné straně pak výšky ztrácí detaily v maximech. Nejsou rozhodně pře-basovaná, ale mají mnohem hutnější basový projev než minule testovaná Jabra Elite 8 Active, je to dáno tím, že používají skoro dvakrát větší 10mm reproduktory a nemají tak vysoký stupeň fyzické odolnosti, tedy nejsou „tak zakrytá“. Takže i když jsou papírové parametry ohledně rozsahu identické, rozhodně hrají mnohem lépe a na poslech muziky je mohu jenom doporučit. Lepší jsou i střední a vysoké tóny ale přesto nejsou sluchátka takzvaně uřvaná a netahají za uši.
Pokud byste potřebovali si zvuk ještě nějakým způsobem do nastavit, slouží k tomu aplikace Jabra Sound+. Tu lze nainstalovat jak na telefony s operačním systémem Android, tak i pro telefony Apple. Dobrou zprávou je to, že mají sluchátka 6 mikrofonů, takže pokud potřebujete zapnout režim, kdy slyšíte i hluky okolo vás, tyto mikrofony se o to spolehlivě postarají. To se hodí například při chůzi po silnici, kdy bezvadně slyšíte přijíždět auta apod.
Pokud jde i instalaci doprovodného programu, stačí pouze stáhnout program Jabra Sound+ verzi a spustit. Při prvním spuštění pouze spárujete sluchátka s telefonem a maximálně si aplikace řekne o aktualizaci firmwaru, to se stalo i mě, výrobce zřejmě velmi často sluchátka ladí a vylepšuje, a to je jenom dobře. U mě osobně trval update firmwaru cca 2 minuty.
Aplikace Jabra Sound+ sice není počeštěna, ale je velmi přehledná a lehce nastavitelná, takže to ve finále ani tolik nevadí. V hlavním okně aplikace vidíte, jak je nabitá baterie jak přímo ve sluchátkách, tak i přímo v dokovací stanici.
Máte zde taky náhled na nastavení ekvalizéru, kde lze samozřejmě nastavit křivku ručně, ale je zde i několik předem přednastavených profilů. Není problém si tedy přepínat mezi profily pro hudbu a pro konverzaci, třeba když přijmete hovor na telefonu apod. Dobrou zprávou je také to, že není problém tento model používat jako klasické kancelářské špunty, výrobce s tímto také počítá a nechybí tak veškeré certifikace pro Microsoft Teams, Zoom a Google Meet. Co zde ale najdeme zcela poprvé je funkce Dolby Spatial Sound, která značně vylepší hudební přednes a také je zde možnost si zapnout „Head Tracking“. Tato funkce simuluje to, že zpěvák je před vámi a jak otáčíte hlavou, slyšíte ho ze stále stejného místa.
- Aktivní potlačení hluku (ANC)
Jako obvykle se Jabra specializuje také na kancelářské použití, takže i Elite 10 mají některé zcela nové funkce a režimy, než předchozí modely. Speciálně nový Jabra Advanced ANC režim, který je zde naprostou novinkou a funguje mnohem lépe než Adaptivní hybridní režim, který jsem měl možnost vyzkoušet u modelu Elite 8 Active. Nicméně i tady je nutné dodat, že může jít prostě o věc konstrukce, kdy tento model má jen IP57, tedy může lépe využívat mikrofony apod. proti konstrukčně odolnějším ale restriktivnějším Elite 8 Active, takže srovnání není úplně fér. Ale celkově bych ANC u tohoto modelu označil za rozhodně nadprůměrně dobře fungující, a to i ve srovnání s mnoha konkurenčními modely. Nicméně úplně nejlepší v této oblasti přeci jen objektivně nejsou, někteří konkurenti mají „silnější“ ANC.
Pokud jde o výdrž baterie v běžném používání, výrobce s oněmi skoro 36 hodinami provozu opravdu nelhal. Já za celých 14 dní testování musel dokovací stanici nabít jenom 2x a to jsem je používal několik hodin denně. I samotné nabíjení sluchátek je jednoduché, pouze je vložíte do dokovací stanice, kde se samovolně přichytí pomocí magnetů. Nehrozí tedy situace, že byste špunty někde vytratily.
Pojďme tedy k hodnocení …
|