Dražší Genius je rozporuplnou klávesnicí. Není prostě pro každého. Pokud preferujete notebook styl psaní, pak je pro vás zajímavá, pokud ne, tak si na ní nikdy nezvyknete. Za největšího zápory této klávesnice považuji přehnaný počet multimediálních tlačítek, navíc titěrných a přesto zabírají značnou část plochy klávesnice na úkor kláves. Moc se nám nelíbila ani područka, která je příliš malá pro většinu uživatelů a neplní tak skoro svůj účel. Přesto se jedná o velmi kvalitně provedenou klávesnici s dobrým zpracováním.
Herní nasazení: U této klávesnice mě osobně nevyhovoval stisk kláves, takže ani hraní nebylo pro mě nijak přespříliš příjemné. Navíc ani ono uspořádání W,A,S,D,SPACE,CTRL nebylo pro mou ruku zcela ideální - výrobce asi omezil velikost kláves více. Malé funkční klávesy také nejsou úplně OK.
Logitech Media Keyboard
Asi nejrozporuplnější klávesnice v testu. Nemyslíme si, že cena úplně odpovídá této klávesnici. Kvalitně se na ní píše, opět dobré provedení područky. Bohužel záhy přijdete na nestandardní rozvržení kláves, kdy funkční klávesy jsou zpracovány formou tlačítek. Netvoří tak jeden celek. Bohužel toto zpracování nikdo z nás neohodnotil kladně a myslíme si, že se jedná o krok vedle. Klávesnice nenabízí nic zajímavého ani u multimediálních funkcí. 600 korun za ni je celkem vzato vysoká cena.
Herní nasazení: Zejména díky sklonu klávesnice byla poloha ruky W,A,S,D,SPACE,CTRL při hraní trochu odlišná od ostatních. Ale dá se na ní hrát jako na každé jiné. Fragy jejím použitím ztrácet nebudete. Trochu nepříjemné mi bylo ono provedení funkčních kláves a esc.
Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000
Vítěz testu může být jen jeden a myslím, že nemůže být pochyb o tom, kdo to je. Za nevysokou cenu nabízí zcela něco jiného než jakákoli konkurence. Je to opravdový unikát. Ať tvarem či funkčností. Pokud Microsoft tvrdí, že při návrhu této klávesnice se soustředil na maximální komfort při psaní, pak skutečně nemluví do větru. I přes fakt, že většina z nás nikdy na ergonomické klávesnici nepracovala, tak jsem si na její uspořádání velice rychle zvykli a doslova jsme si ji zamilovali. Jasným plusem této klávesnice je absolutní komfort při psaní, který nikdo jiný prostě nenabízí. (Ta područka je prostě úžasná – tak měkoučká, příjemná jakoby vypraná v perv … :) ) A právě o psaní to na klávesnici asi především je. Mouchy se vždy najdou. Pro nás to jsou dvě malé nevýhody. Jedna v podobě absence multimediálních tlačítek pro posun zvukové stopy - nemusí vadit každému. Druhou chybkou je tmavost popisků.
Herní nasazení: Pokud máte obavy, že by microsoft byl nějak horší při hrách než ostatní klávesnice, tak vás mohu ujistit, že není. Ani jedna z klávesnici rozhodně není limitní pro vaše úspěchy, či neúspěchy, v elektronických soubojích. Herní uspořádání W,A,S,D,SPACE,CTRL mě osobně nedělalo potíže, co klávesnice nabídne komfortu při psaní, nabídne i při hraní. Ze začátku jsem sice malíčkem trochu tápal mezi malým shift a ctrl, ale později již ne. Velmi dobře se obsluhuje palcem veliký levý alt a mezerník. Na této klávesnici jsem stačil na kurzorových šipkách odehrát i celé NFS Carbon (recenze) - bez problémů.
,,originální klávesnice s vynikající užitnou hodnotou se skvělým provedením ... "
Vítěze testů máme – i přesto, že na trhu je více modelů troufám si říci, že nikdo do 1000 korun (a dost možná i nad) nenabízí více toho, pro co je klávesnice určena, než Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000.
klávesnice zapůjčil www.czechcomputer.cz - děkujeme
Tím však s testem klávesnici nekončíme. Brzy se podíváme na klávesnice nad 1000 korun, o kterých výrobci prohlašují, že jsou určeny pro hráče. Inu uvidíme. Můžete e těšit na modely Saitek, Zboard a Logitech G15.