PS2 dnes stačí pro běžné myši více než dostatečně, pro větší využívání typicky herní, profesionální a vůbec kvalitních myší, se nelze obejít bez rychlosti USB.
Bezdrátové myši, jsou často v kompletu s klávesnicemi, pokud nejsou mají vlastní přijímač, ten mnohdy slouží i jako dobíječ baterií. Dnešní myši jsou napájeny buď klasickými tužkovými bateriemi, nebo speciálními bateriemi (podobné jako u mobilních telefonů), nebo jsou myši dobíjeny sami o sobě v kolíbce, což může být celkem nevýhoda pokud myš potřebujete a není nabitá. Bezdrátové připojení samo o sobě je nejčastěji dnes realizováno rádiově, u levných a dříve se užívalo infračervené, ale to mělo stejné nevýhody jako u klávesnic. Dnes je k sehnání i poměrně dražší, ale s několika výhodami bluetooth připojení. Dnes je jednoznačně cenově i použitelně nejvýhodnější u bezdrátových myší rádiové připojení.
Další funkce myši:
Co nás může dále zajímat, je třeba rolovací kolečko. Jak funguje klasické si zde nemusíme dlouze vysvětlovat, každý z nás ho používá dnes a denně. U Microsoftu mají patentované zvláštní rolovací kolečko, které se vyklápí i do stran a jsou jím dnes myši Microsoftu vybavovány. Toto kolečko pro někoho může být, ale také nemusí, přínosem. Hladký chod a poněkud tvrdší stisk ho od klasického kolečka na jiných myších odlišuje.
Jiné druhy polohovacích zařízení:
Počítačová myš či polohovací zařízení dnes může mít i více podob.
Někteří grafici používají stále kuličkovou myš, i když poněkud naruby. Trackball je zařízení velmi podobné myši, funkčně je shodné, ale obsahuje velkou kuličkou na vrchu myši, díky které je práce v některých zejména grafických programech opravdu přesná.
Touchpad je počítačová myš notebooků. Jedná se vlastně o dotykovou položku, kde samotnou myš nahrazuje uživatelův prst. A povrh snímá pohyby. Předchůdce touchpadu byl trackpoint, což byl jednoduše malý joystick uprostřed klávesnice.
Tablet je zařízení přirovnatelné k elektronickému bloku. Skládá se ze speciální tužky a podložky (tužka a papír). Pomocí onoho speciálního pera jsou pohyby po podložce přenášeny do počítače. Takže klidně můžete normálně psát a vše je ukládáno do počítače.
Budoucnost počítačové myši:
Počítačová myš jako taková, nijak bouřlivým vývojem, jako je tomu u jiného hardwaru, neprochází. V zásadě se nijak zvlášť neliší od původního návrhu. Vývojem tak prochází jen, co se vzhledů týká. Budoucnost tak je vcelku jistě v tom, že stávající myši se budou ještě více ergonomizovány a vylepšovány. Samo sebou budou zdokonalovány i optické senzory a bezdrátová připojení a jak doufám i výdrž baterií.