Strana 4 z 5
Začněme tedy u 1080p projekce. Co se týče tohoto modelu, očekával jsem velmi podobný obraz, jako jsem již měl možnost vidět u již testovaného modelu W1700, nebo TK800, přece jenom až na pár drobností, jsou tyto dva modely skoro identické.
Základní menu projektoru je velmi dobře graficky vyvedeno a navigace v něm je velmi jednoduchá. Samotnou projekci jsem tedy testoval při úplném zatemnění pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak, aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Pro samotné testování jsem si vybral Blu-Ray filmy Avengers: Endgame od Marwelu a první díl Zloby s Angelinou Jolie, kde se nachází spousta velmi tmavých scén, kde se krásně ukáže, jak si projektor poradí s černou a jaký podá kontrast ve scénách.
Jak jsem již nakousl v úvodu této kapitoly, obraz na 99% kopíruje kvalitu modelu TK800, který jsem zde již testoval. Rozdíl pouhým okem těžko postřehnete, u modelu TK810 tedy navíc oceníte bezdrátové připojení a značně vylepšené menu projektoru.
Pojďme se podívat, jak dopadla projekce ve 4K…
Tím, čím je tento nový model pro asi hodně lidí zajímavý je podpora 4K. Tato podpora je tedy umožněna posuvem DLP čipu, tj XPR technologií. Proto taky projektor neumí 4K v režimu 3D, kdy je XPR neaktivní.
Vlevo 1080p režim a vpravo „nenativní“ 4K. (klikněte pro zvětšení).
Jak je vidět z fotky, v režimu 4K je obraz trošku rozmazanější. Dá se to doladit SW cestou aplikací různých filtrů v menu projektoru, ale to bych neradil. Obraz tím spíše utrpí jako celek. Nicméně dojem je velmi dobrý z větší vzdálenosti. Rozhodně dokáže „oklamat“ a vypadá to jako 4K.
Informace o projektoru v režimu 4K
Pokud se zaměřím na kvalitu projekce u nativního 4K filmu Warcraft, i zde bylo poznat, že obraz není zdaleka tak ostrý a detailní jako jsem měl možnost vidět u modelu W11000 nebo X12000, které jsem již měl možnost recenzovat dříve. XPR režim prostě nedokáže „vykouzlit“ tak dobrý 4K, jako tyto dražší modely. Ale s ohledem na cenu je to více než dobrý kompromis. Proti první generaci té technologie posuvu, je to významný pokrok a dá se tomu tedy 4K projektor říkat. Ostrý je dost, rastr je málo patrný a celkově velmi dobré. Pokud jde ale o HDR obsah, tak TK810 je kompatibilní, ale HDR nezvládá.
Projekce filmu Warcraft ve 4K
Tento projektor nedisponuje prachovým filtrem, tudíž tato činnost odpadá. Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi jednoduchá. Cena originální lampy bez modulu se dle portálu Heureka pohybuje na 2700,- s DPH. Při SmartEco režimu vás tedy jedna hodina projekce vyjde na 0.18Kč. Pokud zakoupíte lampu včetně modulu (což není nutné, modul se dá použít z předchozí lampy) vyjde lampa na 6999,- s DPH. Proto radím, pokud jste zruční a zvládnete si lampu přehodit do původního modulu (plastový držák v kterém je lampa osazena) učiňte tak, protože můžete ušetřit 2/3 nákladů na provoz. Každopádně jde o model s extrémně příznivými provozními náklady vzhledem k výdrži té lampy a náklady na novou. Spotřeba se pak v závislosti na nastaveném režimu pohybuje od 280W po 350W.
Takže k hodnocením …
|