Strana 5 z 5
Opět tu tedy máme 4K projektor, který ovšem není nativním 4K projektorem, jako jeho dražší bráška W11000. Projektor je stále vybaven 1080p DLP čipem a k 4K rozlišení si pomáhá vertikálním i horizontálním posunem XPR. Ve výsledku tedy ono 4K zobrazí, ale na kvalitě to prostě poznat je a pokud chcete maximální kvalitu obrazu ve 4K, budete si muset stále hodně připlatit.
Ovšem proti první generaci této technologie, je to výrazně lepší, a dokáže to přesvědčit, že jde o 4K i když jím není. Ta ostrost a kvalita je velmi dobrá. Kdo chce projektor schopný zobrazit 4K obsah s dobrým poměrem cena/výkon, tomu tento model poslouží adekvátně. Na skutečný takhle cenově dostupný nativní 4K si ale budeme muset ještě počkat. Do té doby je tohle řešení velmi dobrým kompromisem.
Proti dříve testovanému příbuznému W2700, má TK810 některé odlišnosti. Oba sice používají stejný čip, stejnou technologii posuvu a stejnou lampu, tedy oba projektory mají i stejný design a tělo, ale je tu pár odlišností, hlavně daných zaměřením. W2700 je projektor pro domácí kino, má záměrně nižší jas 2000 lumenů proti 3200 u TK810, který tak lze používat i bez zatemnění a za světla, což W2700 nelze. Rozdíl je i v konstrastu a to 30000:1 u W2700 proti jen 10000:1 u TK810. Přesnost barev atd. tím trpí, navíc W2700 má i 6-segmentové RGBRGB kolečko, zatímco TK810 má jen 4-segmentové RGBW. W2700 má také lepší optický zoom a není stavěný na krátkou projekční vzdálenost.
TK810 je tedy orientován jako projektor pro domácí zábavu a tomu odpovídá i jeho extra výbava. Rozhodně se jedná o takové multimediální centrum domácnosti, ke kterému si připojíte telefon, tablet nebo notebook pomocí bezdrátového přenosu a prostě si pustíte nějaký ten Youtube, film či video z dovolené. Další výhodou je pro mě integrované ozvučení, které je na velmi dobré úrovni a jako „nouzovka“ postačí s přehledem (W2700 má ale lepší reproduktor). Samozřejmě filmovým fanouškům rozhodně doporučuji připojit projektor k nějakému 5.1 nebo 7.1 Hi-Fi systému, aby byl zážitek z projekce co nejblíže tomu, jaký se vám dostane v klasickém kině. Zde ovšem nebudete rušeni šustěním popkornu v řadě za vámi.
Vzhledem k současné situaci a rozmachu streamovaného obsahu, je pořízení projektoru domů pro promítání na velké plátno, o to zajímavější. Cena TK810 činí 33 990 korun, což je méně než W2700 za 42 490 korun. Rozdíl mezi nimi je jasný, W2700 je výrazně lepší pro promítání při zatemnění, má obecně lepší barvy a obraz atd. TK810 je o něco jednodušeji vybaven a dokáže posloužit i za světla. Oceňuji u něj i ten Wi-Fi modul v balení, což bohužel W2700 nemá, stejně jako nemá ANDROID prostředí. Celkově oba hodnotím velmi dobře, vyberte si dle svého zaměření. Slabinou obou modelů je hlučnost chlazení, kdy nejsou úplně tiché, což je dáno velmi kompaktním tělem vzhledem k poměrně výkonné lampě. Velkou výhodu je kromě toho uvěřitelného 4K, celkový obraz, ale hlavně výdrž lampy a tedy provozní nízké náklady ve srovnání s podobnými projektory.
Jinak ačkoliv se zdá těch cca 40 tisíc co oba stojí hodně, jde o to, že dokáží promítnou obraz na velmi velkou úhlopříčku. Kolega v redakci používá ten W2700 na 120“ ze 4m vzdálenosti se 4K rozlišením, a zkuste si koupit za 40 tisíc 120“ 4K TV ;). Ta cena je tak vlastně opravdu výborná a je to zážitek lepší než z kina. Na streamování filmů a parádních seriálů, kterými nás dnes všichni zásobují, je W2700 výborná, TK810 má sice o něco „horší“ obraz, ale ten ústupek je proto, aby byl použitelný i bez zatemnění a vzhledem k tomu je ten obraz vlastně velmi dobrý. A je navíc cenově přístupnější s multimediální výbavou včetně bezdrátového připojení. Jako celek tedy za ty peníze velmi zajímavé!
Za zapůjčení projektoru děkujeme firmě BenQ
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|