Strana 2 z 2
Balení je pochopitelně větší, než by u látkových podložek podobných rozměrů bylo nutné, jelikož ty můžete srolovat. Tuhle nikoliv.

Uvnitř je samotná podložka a dlouhý opletený USB kabel. V našem případě je vše v bílém provedení. Ale pořídit ji můžete i v černé barvě.

Rozměrově se nemůže výrobce úplně odvázat jako u látkových podložek, protože pevná podložka je „poněkud méně tvárná“ a najít pozici na stole nemusí být pro některé tak jednoduché. Razer tedy zvolil spíše středně velkou plochu 360 x 278mm, a tloušťka je až 4,6mm (mimo tedy ten modul s elektronikou). V jiných, než těchto rozměrech, není nabízena.

Zpracování je velmi kvalitní, rozhodně nejde o žádný levný kus plastu, na kterém je přilepený LED pásek, byť základní funkční myšlenka tomu odpovídá :). Podložka má tři vrstvy. Spodek je celý gumový, tedy na stole se ani nehne.

Prostředek je průzračný plast, který kromě hlavní pevnosti zajišťuje onen neobvyklý rozptyl světla z těch LED pásků do celé plochy. A horní vrstvu tvoří texturovaný film, pro co nejlepší přesnost senzoru ale i dobý pohyb myši samotné.
Máme v redakci i tu látkovou FireFly (starší generace), která je tedy typickou kvalitní herní látkovou podložkou současnosti. Rozdíl proti plastové FireFly je výrazný. Samozřejmě ne v přesnosti myši a jejího senzoru, zde rozdíly těžko postřehnete. Hlavní rozdíl je v hlučnosti pohybu a možná trochu dojmu z onoho pohybu.

Látková podložka zkrátka výrazně tlumí jakýkoliv hluk pohybu po ní, naopak vícevrstvá plastová podložka speciálně díky tomu texturovanému povrchu, hluk posunu prakticky netlumí. A pohyb myši tedy slyšíte. Musíte si na to trochu zvyknout, ale osobně jsem z minulosti zvyklý na pevné podložky, mě osobně to nevadí. Výhodou pevné podložky proti látkové je jakákoliv absence krabatění apod. současně její povrch je mechanicky odolnější a snadněji se čistí, než je tomu u látkových podložek, speciálně s kvalitní povrchovou úpravou, jež kromě vyšoupání hlavně při neopatrném čištění a nějaké nehodě kolem, relativně snadno narušíte. Pevná podložka je přeci jen odolnější, byť z hlediska prošoupání bych ze zkušenosti řekl, že vydrží podobně (což je docela logické).

Další výhodou speciálně testovaného plastového RAZER modelu, je výraznější a zajímavější RGB podsvícení než u látkové verze, kterou výrobce může maximálně tak obšít kolem dokola. U plastové verze však můžete ono podsvícení nechat svítit i celou plochou podložky. O to se Razer snažil, i když musím varovat, že některé marketingové ilustrační materiály hodně přehánějí, pokud jde o jasný svit který celou plochou onen 15 diodový LED pás v hodní části skutečně zvládne. Speciálně přes den rozhodně zářit nebude. Pokud máte v pokoji temněji, má to docela hezký efekt, ale nezáří to jako neonový nápis natož aby to bylo rovnoměrné v celé ploše od shora. Vše se jinak ovládá přes univerzální aplikaci Razer Chroma. A lze ji tak synchronizovat s jiným Razer příslušenstvím.

Velkou výhodou speciálně této podložky je extra USB-A port, který může ideálně sloužit pro bezdrátový USB modul, nebo i prostě USB myš.
V minulosti jsem pevné podložky používal hodně, včetně jedné hliníkové od Razeru v kombinaci s područkou. Z hlediska životnosti na tom nejsou špatně (a rozhodně ne hůře než látkové), i když samozřejmě záleží na jak malé ploše myši používáte a popostrkujete, můžete to tam nepříjemně prošoupat a pak zjistíte že změnit po čase trochu polohu pevné podložky na stole může být komplikovanější, než u látkové abyste našly zase nevyšoupanou část povrchu. U této je to ještě výraznější, kdy ji můžete orientovat fakticky jen jedním směrem a nelze ji tedy třeba otočit apod. Asi největší výhodou látkové podložky je cena. Je prostě výrazně levnější, takže nahradit ji nepůsobí až tak „bolestně“ jako když musíte nahradit celou tu pevnou podložku. Speciálně když je RGB podsvícena, jako tahle.

Testovaná Razer Firefly V2 Pro totiž stojí 2899 korun vč. DPH, což je ranec na „podložku pod myš“. Ano, jde o unikátnější řešení, speciálně pokud máte rádi výraznější RGB, jakkoliv není tak výrazné, jak některé ilustrační marketingové obrázky výrobce přehánějí. Ale je pěkné a efektem neobvyklé. Pokud vám nevadí vyšší hlučnost při pohybu myši, a naopak pevnou podložku preferujete, jde rozhodně o zajímavou volbu, kdy přeci jen na poli pevných podložek zase tak velký výběr není. O to unikátnější ovšem obvykle jsou. A někdo je zjevně musí mít rád a používat, jinak by se nevyráběly :). Ano, látkové podložky mají objektivně více výhod a jsou nepochybně efektivnější řešení co by podložka z několika úhlů pohledu, ovšem pevné podložky jsou zkrátka něco extra. A Razer Firefly V2 Pro rozhodně takovou extra je.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|