Strana 5 z 6
- Kvalita projekce a 3D projekce – projektor v praxi
Po instalaci projektoru a jeho nastavení jsem tedy otestoval, jak je na tom projektor ohledně kvality obrazu a dalších udávaných parametrů. Pro testování jsem zvolil originální BluRay disk s filmem Transformers 3 pro otestování poddání černé film TRON. Pro testování obrazu u videa jsem zvolil režim „kino“ a nastavení lampy na „eco“. W710ST také používá šesti segmentové kolečko jako minule recenzovaný W1200, byl jsem tedy zvědav, jak si povede a jestli bude patrný duhový efekt, který je pro DLP projektory typický. Mohu potvrdit, že tento duhový efekt je velmi málo postřehnutelný, ale ne tak málo jako u W1200. Co se týče barev, tento model také disponuje řadou vylepšení a mohu potvrdit, že barvy jsou v této cenové kategorii velmi dobré, určitě lepší než u W600+. Co se týče ostrosti obrazu, zde jsem narazil na jeden menší problém.
Při projekci z velmi malé vzdálenosti od plátna jsem nemohl dokonale zaostřit obraz, pokud byl obraz zaostřen v dolní části, mírně se rozostřil v horní části a naopak. Buď se jedná o vadu mého kusu nebo je to daň za to že je projektor schopen zobrazit 100“ už ze vzdálenosti zhruba 150cm od plátna. Co se týče hluku samotného projektoru, zde jsem byl zvědav na upravený systém chlazení a opravdu vůči W600+ došlo k malému zlepšení, ono už u W600+ byl hlukový projev velmi dobrý, takže zde toho moc zlepšit nešlo. Dále kontrast uvádí výrobce parádních 10 000:1, což v této cenové relaci patří mezi nejlepší, mohu potvrdit, že to na projekci stačí a obraz je výborně kontrastní.
Pokud se zaměřím na poddání černé, je tento projektor v dané ceně opravdu výborný. Co činí tento projektor odlišný od jiných modelů v této cenové relaci je podpora pro 3D obrazu pomocí aktivní 120Hz technologie
(projektor v akci)
Co se týče dálkového ovládání, zde nemám výhrad. Ovládání je lehké, dobře se drží a osvětlení tlačítek je také velmi dobré.
U minule testovaného W600+, který také uměl 3D projekci, jsem to díky absenci 3D brýlí otestovat nemohl. To ale nebyl případ W710ST. Brýle sice dorazily o něco déle, ale přece. Balení brýlí vypadá velice nenápadně, krabička je celkem malá, jaké tedy bylo mé překvapení po rozbalení, když na mě vykoukly opravdu obří a velmi těžké brýle. Za ergonomii tedy uděluji brýlím velkou výtku, nedokážu si vůbec představit, že bych měl s těmito brýlemi koukat na nějaký celovečerní film. A kdo už má dioptrické brýle, bude mít zážitek z filmu ještě mnohem horší, protože tato technologie neumožňuje nasadit si na svoje stávající brýle nějaké ty nasazovací bez rámečkové klipsy, jako to umožňuje třeba konkurenční polarizační technologie.
Brýle také potřebují své vlastní napájení, které obstarává jedna baterie na pravém vnitřním boku, kde se ještě musí povolit jeden křížový šroubek. Brýle jsou opravdu velmi masivní, podle mého názoru až zbytečně moc.
Co se týče samotného testování, bylo provedeno na Bluray filmu Avatar a animovaného Jak vycvičit draka (oba filmy samozřejmě v nativním 3D módu). Pro samotnou projekci jsem použil program Stereoskopic Player, nebo lze ještě použít 3D Vision Video Player. Co se týče 3D efektů, zde nemohu nic namítat, funguje to, ale jelikož mě osobně dost aktivní "blikací" technologie vadí, nevydržel jsem u tohoto testování déle jak 15minut. Tedy komu tento způsob 3D technologie vadí, máte smůlu jako já a nebudete to moci používat. I těm, kterým vadí méně, bych ale radil opatrnost, varování typu že by se na to neměli dívat mladší děti, děti bez dozoru, nemocní lidé apod. neberte na lehkou váhu. Celkově vzato platí i zde, jako u všech současných aktivních 3D technologií, že jejich nevýhody převyšují přínos. 3D obsah musí být dobře udělán, aby se na to dalo vůbec koukat, sportovní přenosy, akční tmavé filmy apod., z těch ve 3D nic nemáte, jen bolest hlavy. Navíc je tu právě velká část uživatelů, kteří tuto technologii používat nemohou.
U BenQ W710ST tedy bereme 3D jako zajímavý bonus, který můžete, ale nemusíte využít. Brýle k projektoru automaticky BenQ nedodává, takže je to na vás, zda si je extra pořídíte. Stojí zhruba 2400 korun.
|