Strana 5 z 6
- Kvalita projekce – dojmy z praxe
Po instalaci projektoru a jeho nastavení jsem tedy otestoval, jak je na tom projektor ohledně kvality obrazu a dalších parametru. Pro testování jsem zvolil 45GB originál Bluray disk s filmem Avatar a EIZO test, který používám na testování monitorů. Pro testování obrazu u filmu Avatar jsem zvolil režim „kino“ a nastavení lampy na „eco“. Epson TW3200 používá systém 3xLCD s 12bit panely, takže jsem byl zvědavý, jak si povede vůči o mnoho dražšímu TW5000. Co se týče barev, musím uznat, že obraz je identicky s TW5000, ale úroveň černé je horší, což jsem očekával, jelikož projektor nedisponuje funkci Deep Black.
Ovšem v dané cenové relaci se jedná o naprostou bombu a svého rivala BenQ W1200 zadupal EPSON do země rozdílem třídy. Co se týče ostrosti obrazu, zde je sice Epson kapánek horší ale vzhledem k rozdílné technologii jsem to očekával, protože vyladit 3 LCD panely tak, aby byl obraz dokonale ostrý, je takřka nadlidský výkon. Rozdíl je ale téměř nepostřehnutelný a patrný jenom z velké blízkosti od plátna. Další věc na, kterou jsem se soustředil, je hlukový projev projektoru. Zde Epson nezklamal a díky tomu že používá několik vnitřních okruhů chlazení a tělo projektoru je velké, tj. pěkně tlumí aerodynamický hluk ventilátorů, je výsledný hlukový projev vynikající a identický s projektorem TW5000/5500. Ani po změně režimu lampy na vysoký jas se zvukový projev nijak rapidně nezhoršil, tedy i za horšího zatemnění nebudete projektorem nijak rušeni. Kontrast uvádí výrobce krásných 25 000:1, což představuje ve své cenové kategorii naprostou špičku a třeba minule recenzovaný BenQ W1200 má kontrast 5x horší!! A jak potvrzují zahraniční měření optickou sondou, kontrast je kolikrát naměřen ještě větší, stejně jako u TW5000, tedy výrobce si jak vidno nechává určitou rezervu, aby se každý vyrobený kus do této udávané hodnoty vešel.
Co se týče dálkového ovládání, zde mám sice malinkatou výtku, protože ovládání je dost hranaté a ne moc dobře se drží, starý koncept používaný u TW1000/2000 mi vyhovoval víc, ale to už je asi subjektivní věc. Co se týče rozložení a podsvětlení tlačítek, zde nemám výhrad.
Projektor je díky použité technologii 3xLCD náročnější na údržbu, je tedy nutné občas vyčistit nebo vyměnit prachový filtr umístěný na zádi projektoru. Toto doporučuji nepodceňovat, jelikož zaprášení projektoru uvnitř může způsobit zhoršení kvality projekce, způsobené tím, že se LCD panely zanesou a už to nejde v domácích podmínkách vyčistit. Prachový filtr je ale dost velký na to, aby vydržel velmi slušnou dobu, než se zanese. Samozřejmě však záleží na prostředí, kde je projektor používán, ale doporučuji aspoň 3-4x do roka tento filtr profoukat nějakým stlačeným vzduchem, nebo vyměnit za nový (zde tak 1x do roka).
(prachový filtr)
(výměna čí vyčištění filtru je věc několika málo sekund)
Co se týče lampy, ta vydrží pěkných 4000 hodin bez rozdílu režimu lampy, a je na ní poskytovaná výrobcem nadstandardní záruka tří let. Bohužel cena lampy je poměrně vysoká, pohybuje se kolem 8tisíc s DPH, což je více než dvojnásobek ceny lampy u konkurence. Výměna lampy je otázka několika sekund.
E-Torl Lampa firmy EPSON
Podívejme se na závěr …
|