Strana 2 z 4
- EPSON EH-TW5000 – projektor a jeho vybavení
Projektor je velmi dobře vybaven pro připojení všemožných zdrojů vysílání. Základem jsou dva konektory HDMI verze 1.3, takže nebude problém připojit třeba Blue-Ray přehrávač nebo herní konzoli naráz. Dokonce je přítomen už celkem obstarožní VGA analogový konektor pro připojení staršího stolního počítače nebo notebooku který není vybaven novějším HDMI výstupem. Dále je zde S-Video a Composite Video pro připojení starších setop-boxu apod. V dnešní době budou asi nejvíce využívané HDMI spolu s VGA. Takže připojení je opravdu všestranné, pojďme se podívat na zapojení a instalaci.
(konektory)
Nejpoužívanější způsob uchycení je stále na strop místnosti, kde projektor nejméně překáží a pro tento způsob uchycení je projektor vybaven i krytkou kabelu, která funguje i jako odhlučnění otvoru, kterým si projektor nasává studený vzduch.
(Uchycení na strop)
(S krytem kabeláže)
Takže, kdo má třeba strop ze sádrokartonu a má už přichystané vedení kabelů k projektoru skrze strop, dosáhne toho, že kabeláž není vůbec vidět vůbec. Dokonce je pro tento způsob uchycení přizpůsobeno i logo na předku přístroje, které se dá otáčet také, takže není vzhůru nohama.
Obecně se v tomto aspektu instalace a provedení Epson vůči předešle generaci hodně poučil a pojal to opravdu ve velkém stylu.
Kompletně předěláno bylo i dálkové ovládání, které mi bohužel připadne horší a to hlavně z hlediska ergonomie protože předchozí bylo krásně oblé a do ruky sedlo naprosto perfektně. I poosvětlení není tak pěkné a intenzivní, tj. zde beru toto jako krok zpět.
(vlevo nové / vpravo staré)
Ovládací prvky najdeme i přímo na projektoru a to z boku a ze shora přístroje. Na horní straně najdeme ovládání zapnutí/vypnutí a tlačítko pro výběr zdroje signálu. To doplňují dvě diody indikující přehřátí projektoru a vadu/výměnu lampy.
Na boku přístroje pak můžeme pohodlně ovládat navigaci v menu projektoru.
(tlačítka: Menu, enter, Esc + směrové šipky)
- Chlazení a vnitřní uspořádání
Jak už jsem nakousl v první kapitolem velkého vylepšení se doznalo hlavně u provedení chlazení a celkového uspořádání vnitřních dílů.
(předchozí TW2000)
(TW-5000)
Jak je z obrázků patrné u nového modelu zvolil Epson úplně odlišný systém chlazení s vícero okruhy od sebe oddělených a hlavní okruh nasává studeny vzduch v zadní časti projektoru. (TW2000 oproti tomu ze spodku). Velkého vylepšení dostál i prachový filtr, který byl u TW2000 značně malý a velmi rychle se zanesl, což vyžadovalo velmi častou údržbu, bez které se velmi zkracovala životnost lampy, a celkově rostly náklady na provoz. Obecně jsou LCD projektory dost náchylnější na prašné prostředí než DLP a údržba prachového filtru je opravdový základ který se nevyplácí opomíjet.
(uložení prachového filtru)
(vlevo prachový filtr pro TW-2000, vpravo pro TW-5000)
A nyní už se podíváme na to, jaký tento projektor poskytuje obraz ...
|