Strana 3 z 4
- EPSON EH-TW5000 – Obraz a nastavení
Podívejme se teď na projektor z hlediska provozu …
Zde TW-5000 přináší hned několik inovací oproti TW2000, takže si je pěkně všechny ukážeme. První je technologie HQV Silicon optix, která se stará o to aby i nekvalitní video, třeba televizní signál, DVD vypadal lépe. Právě tato technologie dlouho u Epsonu chyběla a byla dosti vyčítána, protože konkurence to už léta ve svých projektorech zakomponované má.
Jako další věc, která pomáhá vylepšovat výsledný obraz, jsou tři 100-120Hz D7 LCD panely. Hlavním úkolem této novinky je zajistit, aby velmi rychlé scény ve filmu nepůsobily trhaně, což nám pěkně ukáže obrázek. Původní obraz je tedy 50Hz a vnitřní logikou sou dopočítány snímky a obraz je tedy předělán do 100-120Hz a působí plynulejším dojmem.
Co se týče barevného spektra D7 LCD 10bit panely poskytují opravdu věrné barvy, které sou vnitřní logikou ještě vylepšeny na parádních 12bit, což představuje špičku v oboru v téhle cenové třídě.
Tuto inovativní technologii používal už TW2000 a zde byla jenom mírně vylepšena a díky tomu dosahuje výsledný nativní kontrast až 8000:1 (neplést s dynamickým). Pokusím se tedy jednoduše vysvětlit, v čem spočívá tato technologie. Úroveň černého podání u LCD panelu závisí hlavně na úrovni polarizace, která musí být co nejnižší, čím nižší tím je černá / kontrast lepší. A toho je dosaženo právě tímto polarizačním obvodem, který blokuje světlo dopadající na plátno. Bohužel je tato technologie dosti náročná a drahá a proto ji mají jenom nejvyšší modely tj. TW2000/TW5000 a TW5500.
Jediná nevýhoda této technologie je větší náročnost na sílu lampy protože tento filtr blokuje více světla než obyčejný filtr, což Epson vyřešil silnější lampou.
(E-TORL lampa – 200W)
Změnu doznalo i způsob výměny, který je snadnější než kdy dřív. Výměna je otázka pár minut.
Dle zahraničních testů pomocí optické sondy byly u projektoru naměřeny tyto hodnoty:
Takže je vidět že Epson své udávané specifikace opravdu dodržuje a někde i překonává.
(měření světla dopadající na plátno „lumen“)
- Možnosti polohovatelnosti
Objektiv Fujinon zůstal od předchozího modelu nezměněn, takže možnosti zoomu a polohovatelnosti zůstal nezměněn.
(Objektiv Fujinon)
Zachován byl i také opravdu velký posun projektoru v obouch osách a to 96% vertikálně a 47% horizontálně což zajišťuje opravdu velké možnosti toho kam si projektor v místnosti nainstalujete. Ideální a doporučené je však mít osu projektoru (čočky) přímo na průniku úhlopříček promítaného obrazu.
(kolečka Lens Shift)
(možnosti polohovatelnosti obrazu)
Zde jsem jenom sepsal pár velikostí obrazu a přidal k tomu údaje o minimální a maximální vzdálenosti projektoru od plátna.
Jak vidíte, není problém i ve velmi malé místnosti vyprodukovat opravdu velkou úhlopříčku a to stále při minimálních požadavcích na místo, projektor připevníte na strop a plátno taky a po projekci jenom plátno zasunete zpět do tubusu, v tomto ohledu má projektor mnohem lepší možnosti než velké televize.
|