Strana 3 z 4
- V praxi – zapojení a výkon
První krok je tedy stáhnout ze stránek výrobce dodávaný program Roccat Swarm. Instalační balíček má 160MB a je univerzální pro všechny myši výrobce. Je také kompatibilní se všemi aktuálními operačními systémy. Já osobně testoval na Windows 10. Pokud jde o funkce tohoto programu, jsou následující: Změna citlivosti senzoru, tvoření maker, přidělování funkcí určitým tlačítkům, Modifikace RGB, ale také umí automaticky stáhnout nejnovější firmware a do myši posléze nainstalovat.
V hlavním okně aplikace se tedy nastavuje citlivost rolovacího tlačítka v obou směrech. Samozřejmě lze nastavit i citlivost takzvaného „dvojkliku“ což zas tolik programů neumí. Dále tu najdete změnu rychlosti kurzoru v prostředí Windows a samozřejmě v pravé části obrazovky nechybí nastavení pro pět profilů citlivosti optického senzoru PixArt.
V další záložce najdeme menu, kde lze měnit funkce pro jednotlivá tlačítka, kterých je celkem osm. V dolní části obrazovky je pak možnost si uložit do myši pět profilů pro jednotlivé hry a také nastavit makra.
V předposlední záložce se nastavuje podsvícení a zapínají se různé efekty.
Poslední položka pak slouží ke změně „Pooling Rate“ v rozmezí 125-1000Hz, lze zde vypnout/zapnout Angle snapping, zapnout si zvukovou odezvu u přepínání DPI profilů a také se zde dozvíte jak silný je bezdrátový přenos signálu a na kolik procent je nabitá integrovaná baterie.
Myšku jsem nakonec testoval po dobu cca tří týdnů každý den několik hodin. Ohledně citlivosti senzoru, zde jsem nakonec nastavil 2400 DPI, více už pro moje potřeby bylo moc. Pokud jsem se pohyboval v prostředí Windows bohatě mi stačilo i 1700 DPI. Mezi těmito dvěma profily jsem si tedy dle potřeby přepínal. Ohledně frekvence na USB portu, doporučuji si nastavit maximum 1000Hz, odezva byla v tomto nastavení nejlepší. Ohledně testování ve hrách, nakonec jsem nahrál s touto myší skoro dvacet hodin čistého herního času ve hrách Battlefield V, Counter Strike Global, Heroes of The Storm, CyberPunk 2077 a dalších, které momentálně hraju. Za celou dobu jsem nezaznamenal jediný problém s funkčností optického senzoru.
Co musím velmi pochválit je tvar myši, ta je sice užší ale i ve větší ruce sedí jak přibitá. Někomu bude možná chybět ono vykrojení na palec pravé ruky, kdo toto u herní myši vyžaduje, musí se bohužel poohlédnout po jiném modelu. Velkou výhodu také vidím, i přes přítomnost akumulátoru, v nízké celkové váze. Pokud máte herní podložku s kvalitním povrchem, nebudete mít s pohybem po podložce žádný problém, myš klade opravdu minimální odpor.
Co se týče levého a pravého tlačítka na myši, jsou kvalitní Omron spínače hodně poznat, také se výborná věc že lze odezvu odladit skrze doprovodný program, zde tedy nemám výhrady. Tuhost rolovacího kolečka je velmi příjemná, kolečko není zbytečně tuhé, a to mě osobně dost vyhovuje. Takže v tomto ohledu za mě osobně palec nahoru. Tlačítko pod rolovacím kolečkem pak slouží k přepínání přednastavených režimů citlivosti optického senzoru, to je velmi snadno dostupné. Pokud jste vyznavači RGB blikátek, i zde si přijdete na své, myš má celkem dvě podsvícené zóny, které lze libovolně nastavit skrze doprovodný program, já osobně ale doporučuji toto vypnout, značně se tím prodlouží výdrž na baterii. Sám výrobce udává výdrž na baterku 35 hodin při zapnutém osvětlení, ale až 50 hodin, když jej vypnete. A to je docela rozdíl.
Pojďme tedy k závěru …
|