Strana 4 z 4
Roccat SWARM je jedna z nejlepších membránových klávesnic na trhu, o tom není sporu. Pouštět se do diskuse membrána vs mechanika nemá moc smysl, někomu vyhovuje to, jinému ono. Výhodou mechanik je obvykle vyšší životnost a jistější stisk. Roccat se u SWARM velice úspěšně snažil jistější stisk mechaniky napodobit a na lepší membránové klávesnici jsem ještě nepsal.
Pochválit musíme i ergonomii, velkou funkční předručku atd. Na druhou stranu mě mrzí, že prostě se nikdo nesnaží o skutečnou ergonomii, tedy přijít s něčím ve stylu Microsoft Natural Ergonomic 4000 s rozdělenou klávesnicí, která je to nejlepší pro psaní. Místo toho další rovné „prkno“. Škoda, zrovna Roccat si myslím, že by na takový design měl. Prostě ergonomicky je to normální rovná klávesnice.
Potěší podsvícení, leč není tak jasné jako u mechanik, kvůli membránové konstrukci a asi nejzajímavější je ten systém párování s telefonem/tabletem a následné ovládání skrze přepínání jediným tlačítkem. Není to první klávesnice, která něco podobného nabízí, ale je to první klávesnice, kterou jsem s tímto systémem zkoušel, u které to vážně jednoduše funguje a je zde velká šance, že to budou uživatelé skutečně používat. Opření telefonu/tabletu i možnosti jeho propojení jsou funkční, leč samozřejmě opět platí, že pokud jde cholerik, co stále posouvá klávesnici, mládí do ní atd. asi není dobrý nápad si do ní telefon/tablet opírat. Pro mě osobně je to ale praktická funkce, kterou bych klidně používal v praxi a líbí se mi ta možnost psaní z této klávesnice jednoduše na mém telefonu atd. Nemluvě o SWARM CONNECT aplikaci, která umožňuje i další věci ovládat z telefonu. Roccat je se svou softwarovou podporou opravdu hodně daleko, dost možná je to vůbec nejfunkčnější a nejpřehlednější systém vůbec, a i LOGITECH nebo RAZER mají větší mouchy.
Až sem tedy dobré a Roccat SKELTR se zdá být bez chybiček. Ale má je. Například je velmi lehká, což není vždy výhoda, hlavně ale zpracování prostě neodpovídá ceně. Je to sice dobře udělaná klávesnice, to ano, ale její cena činí 4800 korun vč. DPH! A nezlobte se na mě, když ji položím vedle mechanických modelů nejen konkurence za tyhle peníze (včetně ROCCAT modelů), které jsme také testovali, opravdu neobstojí – ty jsou samé propracované konstrukce, často včetně hliníku atd. SKELTR ale opravdu není klávesnice odpovídající téměř 5 tisícům. Odpovídající cena by byla ta cca 2,5 tisíce, maximálně 3 tisíce a to by už bylo dost. Nicméně právě cenové kategorii 2-3 tisíce odpovídá jak konstrukčním a materiálovým zpracováním, tak tím, co nabízí včetně membránové konstrukce. Stávající cena je prostě hodně přehnaná a pro české uživatele je tu ještě drobný problém, protože se u nás prodává jen US verze.
Nicméně cena je asi jediný podstatný problém této jinak parádní membránové klávesnice s výbornou funkčností. Kromě ceny bych tedy vytkl už jen ten nedostatek snahy o nějakou zajímavější ergonomii. Rovných „prken“ má i ROCCAT v nabídce dost a dost a SKELTR je klávesnice spíše pro běžné psaní (na PC i telefonu) než vyloženě herní (i když žádný problém s ní mít nebudete), tak alespoň u tohoto modelu se mohl Roccat pokusit o nějakou lepší a zajímavější ergonomii pro psaní (říkám, něco ve stylu Microsoft Ergonomic 4000 apod). Pokud by s něčím takovým Roccat přišel, pak by si možná při tom všem tu stávající cenovku i obhájila. Takhle říkám, SKELTR je skvělá klávesnice s vynikající funkčností, ale cena za ni je přehnaná, nicméně lepší membránovou klávesnici budete na trhu hledat obtížně :).
Hodnocení Roccat SKELTR: 85%
"Skvělá membránová klávesnice, ale cena je vysoká ..."
Za zapůjčení děkujeme společnosti ROCCAT
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|