Strana 2 z 3
Hlavní otázkou pro mnohé určitě je, kolik energie tohle řešení dokáže v praxi pochytat a nabít tak powerbanku, mobilní telefon nebo třeba notebook. Vlastně jestli tahle řešení vůbec fungují. Sám jsem byl zvědav a jsem příjemně překvapen, že to opravdu funguje.
Panely jsem tedy rozbalil a v pozdním odpoledni je nasměroval co možná v nejlepším úhlu vůči sluníčku a připojil powebanku s kapacitou 24 000mAh. Ta se ihned začala dobíjet a ze skoro vybitého stavu jsem ji plně nabil do 50% za necelé 2 hodiny. Pak už mi začalo slunce zapadat, takže jsem pokračoval druhý den. Ovšem pokud byste měli solární panely během poledne položené jenom na zemi, počítejte s dobou nabíjení zhruba 3.5-4 hodiny. To je velmi dobrý výsledek, protože tento set solárních panelu podává skoro stejné výsledky jako bych powerbanku nabíjel originálním adaptérem přímo ze sítě.
Stejnou cestou samozřejmě můžete nabíjet jakékoliv zařízení i skrze ostatní konektory, nejvíce používaný bude asi zřejmě USB-C díky kterému můžete nabíjet i třeba váš notebook apod. Každopádně největší smysl asi dává nabít si přes den nějakou opravdu velkokapacitní powerbanku a energií pak nabíjet další zařízení už vzhledem k tomu, že powerbanka pak dodává stabilní výkon, u těch solárních panelů hraje velkou roli, jaké je zrovna počasí, protože chvílí můžete mít aktuálních výkon 60W a za pár minut to může vlivem mraku klesnout třeba k hranici 5-10W.
Nabíjecí výkon je samozřejmě také ovlivněný úhlem dopadu slunečních paprsků, proto je vždy důležité během dne upravovat pozici panelu, aby byla efektivita co možná nejlepší. K tomuto účelu vybavil výrobce panely spousty oček, kudy lze panel uchytit na karabiny či třeba nějaký provázek. Samozřejmě můžete nechat panely jen tak celý den položené na zemi, ovšem zbytečně se okrádáte o výsledný celodenní výkon.
Takže jaké jsou mé celkové dojmy z praxe?
|