Strana 3 z 4
- První zapojení a nastavení
První zapojení a nastavení směrovače RT2600ac jsme si již ukázaly v předchozí recenzi. Já se tedy budu věnovat čistě tomu, jak nastavit onen Mesh systém a připojit do systému další přístupové body v podobě modelů MR2200ac. V základním menu stačí kliknout na ikonu Wi-Fi Connect a zde kliknout na „Bod Wi-Fi“. V tomto menu lze totiž přidávat další přístupové body. K tomu slouží tlačítko „přidat“.
Pote se objeví klasický průvodce, který nás navádí krok za krokem, co musíme udělat. V tomto případě stačí zapnout směrovač do zásuvky a počkat až bude kontrolka blikat modře.
Když je vše připraveno, objeví se „Body Wi-Fi jsou připraveny“ a průvodce vás navede zpět do základního okna aplikace, kde lze přístupové body pojmenovat podle toho, kde se zrovna nachází. Zde pak kliknete na tlačítko „další“.
V tomto kroku se do přístupových bodů nahrává identická konfigurace sítě jako je nastavena již na hlavním routeru RT2600ac. Tato operace trvá zhruba 5 minut. Osobně radím toto stále základní nastavení provádět tak aby byly přístupové body co nejblíže k hlavnímu směrovači. Teprve až po této proceduře je můžete rozmístit tak, jak potřebujete.
Zde tedy už jenom klikneme na tlačítko další a celý proces základního nastavení je za námi.
- Testování signálu a WiFi sítě
Router jsem testoval v rodinném dvou-generačním domku, kde jsou kamenné obvodové, skoro metrové zdi s dispozicemi zhruba 8+2. Pro všechny směrovače v síti tedy pořádná výzva řekl bych. Nakonec jsem měl tedy hlavní router v horním patře, na druhé straně domu pak jeden přístupový bod a druhý v přízemí zhruba uprostřed domu.
Ohledně síly signálu, mel jsem s testovaným iPhone Xs velmi dobré výsledky, pouze v jedné místnosti mi klesl signál o jednu čárku.
Ohledně rychlosti, skoro všude jsem se pohyboval kolem 80-90MB/s, pouze v dolním patře kde byl nejzazší přístupový bod od hlavního routeru, byla rychlost o zhruba 20MB/s nižší.
Lepší dosah jsem naměřil u 2.4 Ghz sítě.
Co se týče zahrady, zde už jsem na tom moc dobře nebyl, dávám to za vinu menší anténě, kterou mobil disponuje a také tím, že všechny přístupové body jsem umístil strategicky doprostřed půdorysu, abych měl signál uvnitř co nejlépe rovnoměrně rozprostřen. Pokud bych chtěl mít lepší signál i na zahradě asi bych musel ještě další přístupový bod přidat.
- Dosah sítě – 14“ notebook Dell latitude 7400
Zde jsem dopadl mnohem lépe, což přisuzuji silnějším anténám zabudovaných v displeji notebooku.
Téměř plný signál jsem naměřil skoro po celém domě, zde tedy hodně pomohly ony dva další přístupové body a byl jsem schopen se připojit i venku na zahradě se stále velmi slušnou rychlostí přenosu.
Ohledně rychlosti routeru pomocí notebooku jsem naměřil ve stejné místnosti bez příčky kolem 94 MB/s tedy 750 Mb/s, což není vůbec špatné. Pokud jsem s notebookem šel do dalších místnosti a signál musel jít přes několik zdí, zhoršila se rychlost na 84 MB/s. Přes 2-3 zdi pak rychlost klesla na 60-65 MB/s.
Spojení Synology RT2600ac a dvou MR2200ac mohu tedy doporučit, jak do většího bytu kolem 100 metrů čtverečních, tak i do většího rodinného domku. Také jsem otestoval rychlost zápisu a čtení dat z externího HDD, připojeného skrze USB 3.0 konektor. Zde jsem naměřil rychlost zápisu kolem 90MB/s a rychlost čtení kolem 95MB/s. Toto řešení je tedy vhodné i jako rodinné uložiště či jako takové NAS řešení pro ukládání filmů a ty si pak následně můžete přehrávat na jakémkoliv zařízení připojené na tuto síť.
Ohledně dalších funkcí, co tento model nabízí je toho opravdu hodně. Hodně užitečná je funkce "smart connect", který vytvoří jednu WIFI síť, společnou pro obě pásma. Na úrovni konkrétního zařízení se pak rozhodne, v jakém pásmu bude datový přenos optimální. Dále do SMR prostředí si můžete stáhnout spoustu balíčků a využít třeba tento router jako NAS (s připojeným externím diskem skrze USB 3.0 konektor). Dále je zde funkce monitorování sítě, jaké jsou navštěvovány internetové stránky a kolik času se na nich tráví, či v rámci rodičovské kontroly konkrétní stránky zakázat zcela, nebo k nim povolit přístup pouze v určitém čase nebo jenom pro konkrétní zařízení v síti. Router také sám vyhodnocuje míru napadení sítě z venčí a informuje vás o tom. Prostě tohle je router pro hračičky a pro toho kdo v podmínkách domácí sítě potřebuje více než běžný uživatel.
K závěrům …
|